افزایش کشورهای آسیاییِ درگیر با موج جدید کرونا

به گزارش وبسایت دانشجویی، موج جدید کروناویروس علاوه بر هند، اخیرا تعداد فزاینده ای از دیگر کشورهای آسیایی را نیز درگیر کرده است.

افزایش کشورهای آسیاییِ درگیر با موج جدید کرونا

به گزارش خبرنگاران، با وخیم شدن فاجعه شیوع کروناویروس در هند، موج جدیدی از موارد ابتلا، تعداد فزاینده ای از دیگر کشورها را در سراسر جنوب و جنوب شرق آسیا به سرعت دربرگفته به گونه ای که برخی از این کشورها در حال حاضر با بدترین شرایط از زمان شروع همه گیری روبرو هستند.

سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرده بود که هند نزدیک به نیمی از تمامی موارد جهانی ابتلا به کروناویروس و یک چهارم از موارد فوت ناشی از آن را طی هفته گذشته ثبت کرده است.

اما موارد ابتلا در کشورهای اطراف هند از نپال در شمال گرفته تا سریلانکا و مالدیو در جنوب واقع در جنوب این کشور جهش پیدا کرده و البته این فرایند افزایشی تنها در کشورهای همسایه هند نیست بلکه در تایلند، کامبوج و اندونزی نیز موارد ابتلا افزایش یافته است.

طبق گزارش جدید این سازمان، منطقه جنوب شرق آسیا بیش از 2.7 میلیون مورد جدید ابتلا به کووید-19 و بیش از 25 هزار مورد فوت جدید را ثبت کرده که نسبت به هفته قبل از آن به ترتیب افزایش 19 و 48 درصدی داشته است. در حال حاضر هند بیشترین سهم را در این فرایند افزایشی داراست.

بنابر گزارش شبکه خبری سی ان ان، جهش سریع موارد ابتلا، فشار مضاعفی را به سیستم سلامت و ذخایر دارویی و پزشکی این کشورها وارد کرده است.

سریلانکا

موارد ابتلا به کروناویروس در این کشور از اواسط ماه آوریل افزایش شدیدی داشته و موارد ابتلا از پیک قبلی در ماه فوریه فراتر رفته است. در روز جمعه 1895 مورد جدید ابتلا در این کشور شناسایی شده که نسبت به اوایل ماه آوریل افزایش حدودا پنج برابری داشته است.

طبق گفته وزیر بهداشت سریلانکا، برگزاری تجمعات مربوط به سال نو در 13 و 14 آوریل، عامل تشدید موارد ابتلا به بیماری در این کشور بوده است. همچنین با وجود اینکه این کشور در همسایگی هند قرار گرفته است، کروناویروس هندی در سریلانکا شناسایی نشده و سویه جهش یافته کرونا در انگلیس موسوم به B.1.1.7 عامل افزایش موارد ابتلا در این کشور بوده است.

مالدیو

مالدیو از دیگر کشورهای همسایه هند است که روز سه شنبه با شناسایی 601 مورد جدید ابتلا، رکورد آمار روزانه را ثبت کرد.

اقتصاد این کشور که تا حد زیادی به گردشگری وابسته است موجب شد تا اواخر ماه جولای و پس از سه ماه محدودیت، مرزهای این کشور به روی مسافران خارجی بازگشایی شود و اولین کشوری شد که در بحبوحه همه گیری، مسافران خارجی را پذیرش کرد.

درحالیکه دیگر کشورهای مجاور هند در تلاش هستند تا با بستن مرزها و اعمال محدودیتهای سفر، بیماری کووید-19 را مهار کنند اما مرزهای مالدیو به روی ستارگان بالیوود و دیگر مردم هند باز است.

نپال

شرایط شیوع کروناویروس در نپال در حال نزدیک شدن به بحران هند است و افزایش موارد ابتلا موجب فروپاشی بیمارستانها و درخواست کمک از کشورهای دیگر شده است. در حال حاضر به ازای هر 100 هزار نفر 20 مورد ابتلا در این کشور شناسایی می شود که تقریبا میزان مشابهی است که هند دو هفته پیش گزارش می کرد.

به گفته رئیس صلیب سرخ نپال، آنچه اکنون در هند شاهد آن هستیم نمایی وحشتناک از شرایط نپال در آینده است و اگر بیماری در این کشور مهار نشود هر دقیقه تعداد بیشتری از مبتلایان جان خود را از دست خواهند داد.

برگزاری تجمعات عمومی از جمله جشنواره ها، مراسم و عروسی شرایط را برای گسترش بیماری در نپال فراهم ساخت.

تایلند

با وجود اینکه تایلند اولین کشور پس از چین بود که ابتلا به کروناویروس را شناسایی کرد، با اعمال محدودیتهای به موقع موارد ابتلا در این کشور پایین نگه داشته شد. هرچند این کشور امسال با چالش بسیار بزرگتری روبرو است. این کشور پس از مهار موج دوم که در ماه دسامبر گذشته شروع شد، در تلاش است تا موج سوم شیوع بیماری را که موجب افزایش موارد روزانه ابتلا و فوتی ها شده است، کنترل کند.

پیش از شروع موج آخر کرونا، این کشور 28 هزار و 863 مورد ابتلا را تا 31 ماه مارس گزارش کرد اما در پنج هفته این رقم بیش از دو برابر افزایش یافت و از 76 هزار مورد گذشت. تنها در روز جمعه 1911 مورد جدید ابتلا گزارش شد.

کامبوج

موارد جدید ابتلا در این کشور نیز رو به افزایش است و این درحالیست که تا ماه فوریه کمترین میزان ابتلا به کروناویروس بدون هیچ مورد فوتی در کامبوج گزارش شد. اما شیوع آن از اواخر فوریه، باعث افزایش شدید موارد ابتلا از حدود صفر به صدها نفر در روز شد. مجموع آمار مبتلایان در این کشور از حدود 500 نفر در اواخر فوریه اکنون به بیش از 17 هزار نفر رسیده و 114 مورد فوتی مرتبط با این بیماری نیز گزارش شده است.

کننده سازمان جهانی بهداشت در کامبوج گفته است: به رغم تلاشهای اجرا شده ما همچنان در کنترل ویروس با چالش روبرو هستیم. تا زمانیکه نتوانیم شیوع بیماری را متوقف کنیم، سیستم بهداشتی این کشور در معرض خطر فروپاشی قرار گرفته است که عواقب فاجعه باری در پی خواهد داشت.

اندونزی

در اوایل هفته گذشته وزارت بهداشت اندونزی دو بیمار آلوده به کروناویروس هندی در این کشور را شناسایی کرد. این کشور با جمعیت 270 میلیون نفری در هفته گذشته به طور میانگین روزانه حدود 5000 مورد جدید ابتلا را شناسایی کرده است.

همچنین دولت این کشور به منظور جلوگیری از تشدید موارد ابتلا به بیماری در تعطیلات عید فطر تمامی سفرهای داخلی از ششم تا 17 ماه جاری را ممنوع کرده است. این ممنوعیت شامل سفرهای عمومی و خصوصی از جمله استفاده از اتومبیل، موتورسیکلت، اتوبوس، قطار، کشتی و هواپیماست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 462

به "افزایش کشورهای آسیاییِ درگیر با موج جدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش کشورهای آسیاییِ درگیر با موج جدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید