کرونا افول غرب و آموزه های نئولیبرالیستی را نشان داد، تسریع در فرایند واگرایی سیاسی در اروپا

به گزارش وبسایت دانشجویی، یک استاد روابط بین الملل معتقد است بحران کرونا افول محسوس حکومت های غربی مجری آموزه های نئولیبرالیستی را نشان داد، اما نباید در آینده نزدیک تحول اساسی در فضای بین المللی را انتظار داشته باشیم.

کرونا افول غرب و آموزه های نئولیبرالیستی را نشان داد، تسریع در فرایند واگرایی سیاسی در اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، دکتر رضا سیمبر در تبادل نظر با خبرنگاران گفت بحران کرونا شکست اندیشه نئولیبرالیستی را عیان کرد؛ اما حکومت های شرقی با مسائل بسیاری در حوزه حکمرانی روبه رو هستند و بروز تغییرات اساسی در فضای بین المللی در آینده نزدیک دور از انتظار است.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه گیلان بعلاوه گفت که بحران کرونا به فرایند همگرایی سیاسی در اتحادیه اروپا آسیب جدی زده و اینکه مقامات قاره سبز، دوباره بحث قانون اساسی مشترک یا سیستم امنیتی-سیاسی مشترک را به رأی می گذارند، نشان دهنده تزلزل تصمیم گیران است. مشروح این تبادل نظر در ادامه آمده است:

خبرنگاران: فکر می کنید بحران کرونا چه تأثیراتی بر حکمرانی در سطح ملی خواهد گذاشت؟

سیمبر: در عرصه ملی باوجوداینکه پدیده دنیای شدن امروز توسعه زیادی داشته ولی کرونا بار دیگر اهمیت ملت-کشورها را که از عصر پیمان وستفالی تشکیل شدن، نشان داد. کرونا بار دیگر نشان داد دولت ها بالاترین مسئولیت را در زمینه حفظ زندگی، امنیت و حقوق شهفرایندان خود دارا هستند و هیچ سازمان و نهاد بین المللی دیگر در حال حاضر نمی تواند رقیب دولت باشد.

نحوه اعمال حاکمیت کشورها پس از شیوع کرونا برای همه دنیا مهم شده است/ضرورت تغییر استراتژی تبلیغاتی حکومت ها

کرونا اهمیت حکمرانی بر اساس گزاره های علمی را برجسته کرد/پساکرونا، دوران صف آرایی دانایی ملت ها در مقابل قدرت دولت ها

بحران کرونا ناکارآمدی حاکمیت ها در جنوب خلیج فارس را عیان کرد/احتمال بازنگری جدی ارتجاع منطقه در رابطه با غرب

کرونا بحران کارآمدی سیستم حکمرانی لیبرال دموکراسی را عیان نموده است/ 2 سناریوی اصلی آینده نظام سرمایه داری

بحران کرونا بعلاوه نشان داد آموزه های نئولیبرالیستی که از دهه 1980 و 1990 در دنیا ترویج شدند نواقص زیادی دارند. نئولیبرالیسم می گوید دولت باید مسئولیت های خود را به بخش خصوصی تفویض کند. اما بحران کرونا نشان داد دولت به ویژه در زمینه حفظ سلامت مردم و ارائه خدمات درمانی مسئولیت اصلی را به عهده دارد. در کشور خودمان شاهد هستیم که متأسفانه ظرف دو سه دهه گذشته ترویج خصوصی سازی باعث شد یک نظام دیکتاتوری پزشکی در کشور به وجود بیاید. بیمارستان های هتل مانندی داریم که افراد متمکن و پولدار می توانند از آن ها استفاده نمایند ولی اکثریت مردم در بیمارستان های عمومی که امکانات کم و کادر محدودی دارند، باید درمان شوند.

در دو سه دهه گذشته هرچه جلوتر آمدیم تفکرات نئولیبرالیستی در کشور ما رواج بیشتری یافت، اما کرونا به ما آموخت که این فرآیند غلط بوده است.

دولت ها باید در زمینه سلامت مردم نقش آفرینی بیشتری داشته باشند و در واسپاری خدمات به بخش خصوصی دقت نمایند. بخش خصوصی خیلی جاها جوابگو نیست ولی دولت باید جوابگو باشد.

مشابه این شرایط در کشورهای سرمایه داری از جمله آمریکا هم وجود دارد اما با ابعاد گسترده تر. شاهد هستیم که در آمریکا اندازه تلفات چقدر بالاست و دولت خودش را کنار می کشد، درحالی که در چنین بحران هایی مردم ضعیف و مستمند به حمایت های دولت بیشتر احتیاج دارند.

کرونا در زمینه محیط زیست هم به ما نشان داد که حکمرانی دولت در زمینه محیط زیست بسیار حائز اهمیت است و دولت ها اولین عامل تخطی از حقوق محیط زیستی هستند. اولین نهادی که باید جوابگوی مسائل محیط زیستی باشد دولت ها هستند که با عدم اختصاص بودجه مناسب و مدیریت ناکارآمد می توانند فجایع مختلفی را بیافرینند. نکته جالب اینکه همان طور که می دانید خیلی ها کرونا را ناشی از دست کاری انسان در محیط زیست می دانند.

کرونا به ما آموخت که عملکرد نظام تصمیم گیری کلان کشوری در خصوص حقوق مردم بسیار اهمیت دارد. دولت ها مسئولیت بالایی در قبال حقوق مردم دارند و نباید این مسئولیت را به طور افسارگسیخته به بخش خصوصی واگذار نمایند.

خبرنگاران: در سطح بین المللی چطور؟

سیمبر: به طورکلی می توان این گزاره را تأیید کرد که دنیای شرق در حال رشد است و دنیای غرب در حال افول. شیوع کرونا در آمریکا و انگلستان نشان داد اندیشه های نئولیبرالیستی در عمل نتوانسته اند آن طور که تبلیغ می شد رفاه ملت ها را فراهم نمایند.

اما باید در نظر داشت که افول غرب به معنی فروپاشی قریب الوقوع حکومت ها نیست. باید در نظر داشته باشیم در کشوری مثل آمریکا قدرت فقط محدود به دولت نیست. جامعه مدنی و صنایع نوین یکی از منابع مهم قدرت آمریکا هستند.

بحران کرونا شکست اندیشه سرمایه داری آمریکا را برجسته و فشل بودن دولت آمریکا در زمینه حمایت از حقوق و بهداشت مردم خودش را عیان کرد.

با این وجود نمی توان به راحتی قضاوت کرد که تحولات دگرگون ساز در آینده نزدیک اتفاق خواهند افتاد.

از سوی دیگر، چینی ها در زمینه تجارت، صنعت و فناوری با توجه به حجم زیاد نیروی انسانی که دارند از آمریکا پیشی گرفته اند. در زمینه کرونا هم با توجه به قرائنی که هست مدیریت بهتری داشته اند. البته ممکن است خیلی از اطلاعات مربوط به این حوزه ها به وسیله کشورهای شرقی پنهان نگه داشته گردد.

درمجموع، حوزه اقتصاد شرق در حال صعود است، اما در حوزه سیاست اوضاع فرق دارد. چینی ها تا الان تمایل زیادی برای اینکه خودشان را به اسم یک قدرت دنیای نشان بدهند، بروز نداده اند. شاید آن ها اکنون به خاطر فشار آمریکا موضع تهاجمی گرفته باشند؛ اما اصولاً علاقه ای به درگیر شدن در مسائل بین المللی ندارند.

این را هم باید در نظر گرفت که رژیم سیاسی چین پذیرش بالایی در سطح بین المللی ندارد که بتواند به اسم یک ابرقدرت سیاسی در نظام بین الملل قد عَلم کند.

خبرنگاران: آیا بحران کرونا می تواند به فرایند همگرایی در اتحادیه اروپا آسیب بزند؟

سیمبر: فرایند همگرایی در اروپا دوشاخه دارد، یک شاخه سیاسی و یک شاخه مالی. در شاخه مالی کرونا نشان داد دولت ها بیشترین مسئولیت را در حفظ سلامت مردم خود ایفا می نمایند، اما تشکیل اتحادیه اروپایی دستاوردهایی چون وحدت پولی و استانداردسازی معیارهای صنعتی و تجاری داشته که مزایای متعددی برای کشورهای عضو به ارمغان آورده اند.

اما فرایند همگرایی سیاسی در اروپا به مراتب از آنچه تصور می شد سخت تر است. اینکه الان دوباره بحث قانون اساسی مشترک یا سیستم امنیتی-سیاسی مشترک را به رأی می گذارند، نشان دهنده تزلزل تصمیم گیران است. کرونا این مسائل را تشدید کرد و نشان داد که ایجاد همگرایی سیاسی در این قاره سخت است. اما فرایند همگرایی تجاری، صنعتی و مالی آن قدر قوی جلو رفته که حداقل در آینده نزدیک نمی توان انتظار بروز تغییرات جدی در اروپا را داشت.

4106/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 600

به "کرونا افول غرب و آموزه های نئولیبرالیستی را نشان داد، تسریع در فرایند واگرایی سیاسی در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا افول غرب و آموزه های نئولیبرالیستی را نشان داد، تسریع در فرایند واگرایی سیاسی در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید