اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا، فرایند بیماران بدحال روبه کاهش است

به گزارش وبسایت دانشجویی، معاون درمان وزیر بهداشت گفت: فرایند بیماری و بیماران بدحال روبه کاهش است البته سرعت کاهش مقدار فوتی ها اندکی کمتر است و بیمارانی که به درمان پاسخ نمی دهند فوت می نمایند.

اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا، فرایند بیماران بدحال روبه کاهش است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، قاسم جانبابایی در حاشیه جلسه کمیته علمی ستاد ملی مدیریت کرونا، درباره جلسه امروز کمیته، گفت: امروز چند موضوع مورد بحث نهاده شد که یکی از آن ها جایگاه طب ایرانی در درمان کرونا بود. ما طبی غنی و چندهزارساله داریم که تجربه خوبی دارد. همانطور که می دانید در کرونای سرپایی درمان خاص دارویی نداریم و درمان ما درمان علامتی است و فقط در حد رفع شدن علائم درد، تب یا مسائل گوارشی می توانیم از مکمل های طب ایرانی که اساتید دانشگاه روی آن کار کردند، استفاده کنیم. استفاده از عناب، زعفران، سیر و شیرین بیان و ... در بیماران سرپایی موثر خواهد بود.

وی تاکید نمود: البته حتما باید بعد از اینکه بیمار به وسیله پزشک ویزیت شد و معین شد کرونای ضعیف گرفته است از این مکمل ها استفاده کرد، زیرا اثربخشی قابل توجه دارند.

وی اضافه کرد: در موارد بستری توصیه می کنیم به هیچ وجه خوددرمانی اتفاق نیفتد. اساتید طب ایرانی در بیمارستان ها جهت ارائه مشاوره حضور دارند و حتما باید برای موارد بستری صرفا درمان با طب مکمل بر اساس نظر پزشک معالج درصورت احتیاج انجام گردد.

جانبابایی ادامه داد: موضوع دوم مورد بحث مسئله واکسیناسیون بود. آنچه که مطالعات کشوری نشان داده است، واکسیناسیون با این حجم وسیعی که اجرا شده است سبب شده تا مرگ و میر در افراد بالای 60 سال به طور قابل ملاحظه ای در پیک پنجم نسبت به پیک چهارم کاهش یابد. در شروع پیک پنجم جمعیت بالای 65 سال و کادر درمان واکسینه شده بودند که این گروه مبتلایان جدی و مرگ و میر زیادی نداشت. با واکسیناسیون وسیع قسمت اعظم گروه هدف واکسینه شدند و با گذشت زمان آثار واکسیناسیون عیان تر می گردد.

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: فرایند بیماری و بیماران بدحال روبه کاهش است البته سرعت کاهش میزان فوتی ها اندکی کمتر است و بیمارانی که به درمان پاسخ نمی دهند فوت می نمایند.

وی با تاکید بر اینکه ما وارد پیک ششم نشده ایم، اظهار کرد: درحال حاضر در فرایند نزولی پیک پنجم هستیم. بعضی استان ها یک میزان افزایش بیماران سرپایی داشتند که اگر مدیریت گردد آن ها هم میزان مراجعاتشان کمتر خواهد شد.

جانبابایی ادامه داد: بیشترین تاثیر واکسن در کاهش مرگ و میر و کاهش بیماران شدید است. اصل این است که با واکسیناسیون مرگ و میر کاهش یابد. مطالعات بیانگر اثربخشی واکسن های فراوری داخل است و عوارض آن ها قابل چشم پوشی است و کمترین عارضه را دارند. اثربخشی آن ها در بالین و در آزمایشگاه ثابت شده است.

وی درباره تفاوت دز بوستر و اضافه واکسن های کرونا نیز گفت: دز بوستر برای کسانی است که بیش از 6 ماه است که از تزریق دز دومشان گذشته است و افراد پرخطر مثل کادر پزشکی هستند که باید دز یادآور تزریق نمایند. الان بیش از 100 هزارنفر از کادر پزشکی دز بوستر دریافت کردند در عین حال این بحث نیز مطرح شد تا برای افراد پرخطر دز سوم مصرف گردد تا زودتر از دز یادآور باشد که این موضوع درصورتی که در ستاد ملی مصوب گردد، قابل اجرا است؛ زیرا سبد واکسیناسیون خوبی در کشور شکل گرفته است. تاکید کمیته علمی استفاده از واکسن های داخلی کشور برای دز بوستر و دز اضافه است.

وی درخصوص صدور مجوز واکسن های فخرا و کووپارس، تاکید نمود: در کشور آزمایشگاه و سازمان غذا و دارو داریم و حتی دارو ها قبل از عرضه ارزیابی و آنالیز می شوند. در خصوص واکسن هم چنین است و هیچگونه اغماضی صورت نمی گیرد و امروز آثار خوب واکسن های پاستور و برکت را می بینیم و چیزی که معین است این است که فرایند صدور مجوز به درستی در حال اجرا است.

وی درباره فرایند آنفلوآنزا در کشور نیز بیان نمود: مواردی از بیماری آنفلوآنزا شناسایی شد و افتراق آن در موارد سرپایی با کووید19 سخت است؛ چون علائم تقریبا مشابه است. از آنجایی که ارزان نیست و امکان تست گرفتن از همه را نداریم تا هرکس بیمار شد تست آنفلوآنزا بدهد، مراقبت های کووید برای آنفلوآنزا هم مهم است و مهم تشخیص بیماری است. اکنون واکسن در داروخانه ها در اختیار است. در مجموع ویروس آنفلوآنزا در کشور شناسایی شده است و اینکه بخواهیم افتراق دهیم چقدر موارد آنفلوآنزا در کشور است، ارزان نیست.

وی درباره واکسیناسیون کرونا نیز گفت: متاسفانه در بعضی استان ها مشارکت برای واکسیناسیون کمتر است که در این استان ها میزانی فرایند سرپایی افزایش داشته است. قطعا اگر مشارکت استان ها افزایش نیابد باید نگران پیک بعدی در آن استان ها باشیم. واکسیناسیون مهم ترین اقدام پیشگیری و درمانی است. درصد بیماران بدحال بستری که واکسن زده بودند و مبتلا شدند کمتر از 4 یا 5 درصد بوده است، بیش از 95 درصد بیماران شدید بستری کسانی بودند که واکسن نزده بودند.

وی با اشاره به اینکه فعلا سویه جدیدی از بیماری در ایران و جهان شناسایی نشده است، گفت: حتی سویه مو و لامبدا هم که مطرح شد، الان جای نگرانی ندارد. الان سوش جهان و ایران دلتا است؛ البته دلتا پلاس هم در بعضی کشور ها شناسایی شده، ولی خوشبختانه واکسن های جدیدی که طراحی شدند حتی بر سوش دلتا هم اثرگذار هستند.

وی اضافه کرد: قسمتی از نظام ارجاع درحال اجرا است؛ ولی اینکه کامل اجرا نمی گردد، درست است. بیش از 10 برابر مراجعین بیمارستانی، مراجعه به مراکز بهداشتی داریم و حتی در کرونا چنین است و این نشان دهنده وجود نظام ارجاع است.

وی درباره ادعای مطرح شده پیرامون مفقود شدن بخشی از پانسمان بیماران EB، گفت: الان درمورد پانسمان این بیماران مسئله ای نداریم و تا 6 ماه آینده پانسمان داریم و برای 6 ماه بعد از آن هم تقریبا 50 درصد اقلام تامین است و تمام پیگیری ها به وسیله سازمان غذا و دارو و وزارت خارجه درحال انجام است. درمورد ادعای مطرح شده حوزه بازرسی و غذا و دارو باید ورود نمایند. برای من به عنوان معاون درمان دپوی کافی موجود است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ظرفیت فراوری واکسن داخلی قابل توجهی داریم، تاکید نمود: زیرساخت ها تهیه شده است تا از یک روزی در واکسیناسیون کرونا خودکفا شویم و قرار نیست تا همواره واکسن وارد کنیم؛ زیرا از هر نوعی در کشور واکسن فراوری می کنیم.

وی با تاکید بر کاهشی بودن فرایند بستری کرونایی ها در بیمارستانها، گفت: بیش از سه چهارم بستری ها از دوران پیک کاهش یافته است.

وی تاکید نمود: از مصرف داروی کورتون در موارد سرپایی به شدت باید پرهیز گردد؛ چون علت اصلی عفونت قارچی بعد از کرونا بویژه در افراد دیابتی مصرف کورتون است؛ مصرف محدود آن در بستری برای بیماران در شروع بیماری به تشخیص پزشک ممکن است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 760

به "اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا، فرایند بیماران بدحال روبه کاهش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثربخشی سیر، عناب و زعفران در بیماران سرپایی کرونا، فرایند بیماران بدحال روبه کاهش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید