دبیر:جام جهانی پخش زنده بود، بنا و محمدی را اعزام نکردیم ، اعتقادی به صندلی مدیر تیم ملی ندارم

به گزارش وبسایت دانشجویی، رییس فدراسیون کشتی با بیان اینکه کشتی در سراشیبی قرار گرفته است، گفت: ورزش اول ایران احتیاج به حمایت های بالاتر از وزیر ورزش و رییس کمیته المپیک احتیاج دارد.

دبیر:جام جهانی پخش زنده بود، بنا و محمدی را اعزام نکردیم ، اعتقادی به صندلی مدیر تیم ملی ندارم

به گزارش خبرنگاران، علیرضا دبیر درباره شرایط تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی گفت: درحال حاضر حدود 85 کشتی گیر و مربی در اردوی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی قرنطینه هستند و واقعا کار سختی است . من در رشته های دیگر آماری که گرفتم 4 یا 6 نفر هستند و قرنطینه و هزینه 85 نفر واقعا کار سختی است. به غیر از این ها حدود 15 نفر هم آشپز و نیروی خدماتی و... باید در قرنطینه باشند و تامین هزینه تست ها و سایر موارد در کنار رعایت پروتکل ها واقعا سخت است. دیروز(آدینه) مشاهده کردم دو کشتی گیر به خارج از محل قرنطینه آمدند که واقعا اوقات تلخی کردم.

هر کس مدال المپیک می خواهد باید سختی ها را تحمل کند

وی درباره لزوم ایجاد شرایط لازم یکنواخت نشدن فضای اردو برای کشتی گیران و مربیان گفت: واقعیت این است که چون من کمی زندگی قهرمانی را پشت سر گذاشته ام، در زندگی قهرمانی ریاضت است و هر کس به لحاظ روحی و بدنی قویتر باشد ماندگارتر است. روز اول اردو هم به بچه ها گفتم در این 7 یا 8 ماه مانده به المپیک کسی می تواند پیروز تر باشد و مدال المپیک بگیرد که تحمل بیشتری داشته باشد.

حتی خانواده کشتی گیران هم نمی توانند به دیدنشان بیایند

دارنده مدال طلای المپیک اضافه کرد: بالاخره زندگی قهرمانی است و باید تحمل نمایند و طاقت بیاورند. حتما ما هم باید کارهایی انجام دهیم اما در این شرایط بچه ها نه می توانند بیرون بروند و نه کسی حتی نزدیکترین افراد خانواده شان نیز نمی تواند بیایند و آن ها را ببیند. شرایط سختی است اما برای اینکه برای کشور، مردم و خودشان بخواهند افتخارآفرینی نمایند باید این شرایط سخت را تحمل نمایند.

جو خوبی بر تیم های ملی حاکم است

رییس فدراسیون کشتی در ادامه درباره تقویم فشرده مسابقات پیش رو و برنامه های فدراسیون کشتی، گفت: المپیک برای ما مهم است و بر اساس المپیک اردو، مسابقه یا انتخابی داریم. خدا را شکر همفکری در کادر فنی آزاد و فرنگی وجود دارد و می دانند چه راستا سختی در پیش داریم. ما نیمی از سهمیه های آزاد و فرنگی را گرفتیم و برای هر کدام برنامه مشخصی داریم، کسانی که سهمیه نگرفتند برای رقابت های گزینشی و پس از آن انتخابی تیم ملی برنامه جداگانه دارند و در اوزانی که سهمیه گرفتیم نیز نفرات شاخص به نحوی دیگر در انتخابی حاضر می شوند.

در اجرای چرخه انتخابی تیم های ملی جدی هستیم

وی توضیح داد: ما بر سر اجرای چرخه انتخابی تیم های ملی خیلی جدی هستیم، قانونی است که مجمع مصوب نموده و حتما به کشتی ایران یاری می نماید اما با توجه به شیوع کرونا خیلی از کارها را دوست داشتیم انجام دهیم اما شرایط اجازه نمی دهد. ما خیلی از مسابقات را دوست داریم برگزار کنیم اما نمی گردد. به دلیل شیوع کرونا باشگاه های کشتی در ایران تعطیل شده اند و خدا محبت کرد توانستیم مجوز برگزاری لیگ را بگیریم. لیگ خیلی به کشتی یاری کرد و بار آن را بعد از 8 ماه تعطیلی به دوش کشید. خدا را شکر در لیگ مشکل جانی پیش نیامد و فقط یکی دو کشتی گیر کرونا گرفتند، مربیانی هم که کرونا گرفتند در اردو مبتلا شدند نه در جریان برگزاری لیگ.

حتی کشتی گیران خوب ما بعد از 3 دقیقه مبارزه سیاه می شدند

دبیر اعلام کرد: در دور رفت لیگ حتی کشتی گیران خوب ما انقدر بدن ها خراب بود که سر 3 دقیقه سیاه می شدند. بعد وقتی مربیان شرایط بدن بچه ها را دیدند تلنگرهای لازم را زدند و تدکراتی را دادند. بعد از آن ما مسابقات انتخابی تیم ملی را داشتیم و پس از آن در دور برگشت بدن ها واقعا آماده تر بود. دست ما بسته بود اما خیلی ها در همین لیگ خودشان را نشان دادند و کشتی گیری نبود که کشتی نگرفته باشد و بگوید من برای انتخابی جا ماندم. شرایط خیلی ویژه است و من حتی می گویم شرایط کرونا از جنگ هم بدتر است، در جنگ می توان یک زیرزمین برای تمرین پیدا کرد اما در این شرایط نمی توان اطمینان کرد.

در همه اوزان انتخابی خواهیم داشت

وی با تاکید بر توجه به انتخاب ملی پوشان بر اساس رقابت انتخابی گفت: در تمامی اوزان انتخابی تیم ملی داریم اما به شکل های مختلف. عدالت این نیست که ما به همه صد هزار تومان بدهیم، عدالت این است که هر کس بر اساس آورده یا داشته اش بگیرد، یکی دویست هزار تومان، یکی صد هزار تومان و یکی هم هیچ مبلغی نگیرد.

برنامه های کشتی فرنگی از تورنمنت اوکراین آغاز می گردد

رییس فدراسیون کشتی اعلام کرد: فعلا برگزاری انتخابی در دو وزن کشتی آزاد قطعی شده و 4 وزن المپیکی باقی مانده است، در این میان 3 وزن که راهی مسابقات گزینشی المپیک هستند. در کشتی فرنگی هم هفته گذشته با آقای بنا و سوریان صحبت کردم، آن ها هم برنامه شان را از تورنمنت اوکراین آغاز می نمایند، قصد داریم جام تختی هم برگزار کنیم که این مسابقات هم یک مرحله از انتخابی تیم ملی خواهد بود. فکر میکنم در 3 یا 4 وزن با اعزام به مسابقات بین المللی کشتی گیران را محک بزنند و در نهایت نفر مدنظرشان را انتخاب نمایند، اگر در نهایت به نتیجه نرسند انتخابی درون اردویی خواهیم داشت.

احترام بنا و محمدی بر من واجب است

وی در پاسخ به این سوال که چقدر پای برگزاری انتخابی تیم ملی ایستاده اید؟ اعلام کرد: ابتدا از آقای بنا و محمدی تشکر می کنم، انصافا پای برقراری عدالت ایستاده اند. من در کار این دوستان نه خودم دوست دارم ورود کنم و خیلی از اوقات این اجازه را به خودم نمی دهم. من در کلیات نقطه نظرات خودم را اعلام می کنم. بنا و محمدی در بحث فنی و مربیگری از من جلوتر بودند و هستند، هر دو بزرگتر و پیشکسوت من هستند و احترامشان بر من واجب است. انصافا کارشان را هم بلدند. در کنار این دوستان نیز نفرات خوبی هستند که می توانند یاری نمایند و من به آن شکل دغدغه ای ندارم. با توجه به اینکه خودم آزادکار بودم برخی اوقات ایشان لطف دارد و در مواردی نظر من را می خواهد که با کمال میل قطعا یاری می کنم. هم او و هم محمد بنا روی کارشان تمرکز دارند و من از آن ها تشکر می کنم.

در قبر از مدال هایمان نمی پرسند اما سوال می نمایند آیا حق کسی را خورده ایم

وی ادامه داد: از دوستان فقط خواهش کردم عدالت یادمان نرود.همواره می گویم در قبر از ما نمی پرسند چند مدال دارید اما اگر حق کسی را خورده باشیم حتما از ما سوال می گردد. از سوی دیگر شاید خیلی ها فکر نمایند حق با آن هاست، نه اینطور نیست، ارزیابی صورت می گیرد و همه موارد آنالیز می گردد. به این باور دارم که اگر عدالت در بستن تیم رعایت گردد حتما خدا دستمان را می گیرد.

سوریان رابطه خوبی با بنا دارد

وی در پاسخ به این سوال که چرا بر خلاف تیم ملی کشتی آزاد که از مدیر فنی برخوردار است در تیم ملی کشتی فرنگی چنین سمتی وجود ندارد، گفت: انصافا در تیم ملی کشتی آزاد آقای کاوه بار از روی دوش ما برمی دارد و دائما با او و مربیان در ارتباطم. مدیر تیم ملی باید کسی باشد که بتواند بین کادر های فنی و فدراسیون تعامل ایجاد کند. ما در تیم ملی کشتی فرنگی هر چه آنالیز کردیم دیدیم سوریان جدا از اینکه در کارهای اجرایی یاری می نماید و با توجه به رابطه خوبی که با کادر فنی دارد می تواند یاری کند.

اعتقادی به صندلی مدیر تیم های ملی ندارم

دبیر توضیح داد: به شخصه اعتقادی به صندلی مدیر تیم های ملی ندارم اما خب قبل از ما بوده است. در کشتی آزاد اگر اقای کاوه مدیر تیم های ملی هم نباشد حتما از او یاری می خواهم چون کسی است که من و خیلی از مربیان دیگر را رشد داده و کارآیی اش را دیده ام.

از سوی دیگر به جز سوریان چه کسی را داریم که هم رابطه پدر پسری با بنا داشته باشد و هم بتواند به ما یاری کند. هم در کشتی فرنگی و هم آزاد جو بسیار خوبی حاکم است و امیدوارم اگر چشم نخورد تا المپیک همینطور جلو برویم.

امید نوروزی جوان آینده داری است

وی درباره هدف از انتصاب امید نوروزی به عنوان مشاور عالی رییس فدراسیون کشتی و حیطه فعالیت های او گفت: آقای نوروزی یکی از جوانان آینده دار است و امیدوارم این بچه های مدال دار از کشتی نروند و بیایند چرا که ما به هر شکل میهمانیم و شش ماه، یک سال، دو سال یا هر زمانی باید برویم. بچه ها باید بیایند خودشان وارد این سیکل شوند و به مدیریت فدراسیون و بالاتر برسند. او انصافا از بچه های آینده دار است و حیف است که ما از وجودش استفاده نکنیم. از او خواهش کردیم در حوزه کشتی فرنگی بیاید و یاری کند، به هر حال در کشتی فرنگی که فقط بزرگسالان نیست، ما رده های پایه را هم داریم.

من رییس فدراسیون کل کشتی ایرانم

رییس فدراسیون کشتی اضافه کرد: من رییس فدراسیون خانه کشتی و تیم ملی بزرگسالان نیستم و رییس فدراسیون کل کشتی کشورم. امید نوروزی قهرمان دنیا و المپیک است و ذهن بازی دارد که می تواند به ما نه فقط در کشتی فرنگی بلکه در موارد دیگر یاری کند. مثلا همین الان که قرار است کار فیلم سینمایی را انجام دهیم، همه کارها بر عهده امید نوروزی است.

همه قهرمانان حتما نباید در فدراسیون کشتی باشند

دارنده مدال های طلای دنیا و المپیک در پاسخ به این سوال که آیا زمینه حضور دیگر مدال داران دنیا و المپیک مثل جدیدی، حیدری و... در فدراسیون کشتی مهیاست یا خیر، گفت: آقای جدیدی که نماینده ما در انتخابات شورای کشتی آسیاست. از آقای رنگرز خواهش کردیم آمد، هر کس هم پیش ما می آید جای بهتر به او پیسنهاد می گردد. آقای رنگرز مدیرکل ورزش و جوانان مازندران شد یا نصیرزاده که جای دیگر رفت. پیگیر حضور جدیدی در شورای کشتی آسیا یا آقای سوریان در اتحادیه دنیای هستیم.ما از خدایمان است اما یکسری فکر می نمایند حتما باید در فدراسیون کشتی باشند اما کشتی خیلی بزرگتر از فدراسیون کشتی است، می توانند در باشگاه ها یا جاهای دیگر مربیگری نمایند. فدراسیون خانه همه قهزمانان است و ما وظیفه داریم هر یاریی از دستمان برمی آید برایشان انجام دهیم.

جام دنیای رویداد درجه 4 است

به گزارش خبرنگاران، دبیر در پاسخ به این سوال که چرا کشتی ایران با تیم های کامل در جام دنیای صربستان حاضر نشد، اعلام کرد: اگر مسابقات قهرمانی دنیای برگزار می شد همانطور که اعلام کردیم قصد داشتیم تیم کامل اعزام کنیم و انتخابی هم برگزار کردیم اما با لغو این رقابت ها وقتی قرار شد جام دنیای برگزار گردد تصمیم تغییر کرد. نگاه باید المپیک محور باشد، ما تیم کامل میبردیم جام دنیای که چه کار کنیم؟ 7، 8 سال گذشته تیم کامل با کشتی گیران خوب را به جام دنیای بردیم، هنوز این وزن ها با کشتی گیران خوب پر نشده است. جام دنیای مسابقات درجه 3 یا 4 است، به ترتیب المپیک، قهرمانی دنیا و بازی های آسیایی را داریم و بعد از آن جام دنیای قرار گرفته است. در جام دنیای باید به جوانان میدان بدهیم.

بنا و محمدی گفتند جام دنیای برایمان مهم نیست

وی اضافه کرد: این را بگویم آقای بنا و محمدی به روز همه مسابقات را دنبال می نمایند. خود این دوستان آمدند گفتند این مسابقات دیگر برای ما مهم نیست.تاکتیک اقای بنا این شد که دو تا از بچه هایی را بفرستد که می خواهند سهمیه المپیک بگیرند. حسین نوری و ساروی اعزام شدند، اسدی در 67 کیلوگرم هم قرار بود اعزام گردد که کرونا گرفت و نتوانست اعزام گردد.

محمدی برای جام دنیای 2 کشتی گیر معرفی کرد

رییس فدراسیون کشتی اضافه کرد: در کشتی آزاد هم آقای محمدی 2 کشتی گیر معرفی کرد، یکی رحمان عموزاد و دیگری امیرمحمد یزدانی که هر دو جوان هستند و یکی قرار است به رقابت های کسب سهمیه برود و دیگری هم در انتخابی وزن 57 کیلوگرم کشتی می گیرد. یعنی تقریبا کادر فنی به اهدافشان رسیدند. اگر شرایط کرونا نبود شاید تیمی جوان را اعزام می کردیم.

یزدانی فقط یک حریف آمریکایی دارد

وی درباره علت اعزام نشدن حسن یزدانی به جام دنیای برای محک خوردن گفت: یزدانی حریفانش را در جام دنیای زیر یکی دو دقیقه ده هیچ می کرد، همان مسابقات را در لیگ گرفت. او در داخل ایران یک رقیب دارد که کامران قاسمپور است که با هم در انتخابی کشتی می گیرند و در دنیا هم هر کدام که برکند یک حریف آمریکایی دارند که او هم به جام دنیای نیامده بود.

بنا و محمدی به صربستان اعزام نشدند چرن مسابقات پخش زنده می شد!

دبیر درباره علت اعزام نشدن محمد بنا و غلامرضا محمدی سرمربیان تیم های ملی کشتی به جام دنیای صربستان نیز گفت: وقتی مسابقات پخش زنده می گردد، کادر فنی برود چکار؟ وقتی تلویزیون و پخش زنده هست برای چه بروند؟ خود آقای بنا من دیدم بصورت آنلاین مسابقات را می دید و آنالیز می کرد. الان دیگر یکسری هزینه های اضافی را می گردد انجام نداد.

اجازه بدهند انتخابی را در سالن 12 هزار نفری آزادی برگزار می کنیم

وی درباره شرایط برگزاری رقابت های انتخابی تیم ملی میان حسن یزدانی و کامران قاسمپور و اطری مقابل رحمان عموزاد در تاریخ 19 اسفند، گفت: خیلی ها می گویند چرا انتخابی درون اردویی است اما اگر وزارت بهداشت و وزارت ورزش مجوز بدهند حتما در سالن 12 هزار نفری مسابقات را برگزار می کنیم و از خدایمان است تماشاگران بیایند. اصلا کشتی بدون تماشاگر معنی ندارد ولی این موضوع مربوط به رعایت پروتکل هاست.

شاید انتخابی کشتی آزاد در 3 دور باشد

دبیر در پاسخ به این سوال که قرار است چند دور کشتی در انتخابی تیم ملی کشتی آزاد در دو وزن 57 و 86 کیلوگرم برگزار گردد، اعلام کرد: در بیانیه کادر فنی کشتی آزاد آمده با صلاحدید کمیته یا کادر فنی شاید 3 بار با هم انتخابی بگیرند. این موضوع بستگی به شرایط دارد.

در همه اوزان انتخابی برگزار می گردد

وی در پاسخ به این سوال که چرا انتخابی کشتی آزاد فقط در دو وزن 86 و 57 کیلوگرم برگزار می گردد و انتخابی کشتی فرنگی در هیچ وزنی برگزار نمی گردد، گفت: فعلا در دو وزن انتخابی داریم. مرحله به مرحله کار انجام می گردد و دوستان عجله ننمایند. ما در 3 وزن هنوز سهمیه نگرفتیم. در سنگین وزن 2 جوان جلو آمدند و باید در رقابت های بین المللی تست شوند. خیال همه راحت باشد انتخابی به شکل های مختلف در همه اوزان انجام می گردد.

تدوین سند راهبردی یکی از اقدامات مهم فدراسیون کشتی است

دبیر درباره تدوین سند راهبردی کشتی ایران نیز اعلام کرد: حتما سند راهبردی یکی از مهمترین اقدامات فدراسیون کشتی است. فقط یکی از حوزه های سند راهبردی بحث فنی است و این سند در 8 حوزه نوشته شده و فقط بحث فنی نیست. ما برای اینکه در المپیک 2028 قهرمان شویم باید در 8 حوزه پیشرفت کنیم یعنی شما نمی توانید زیرساخت ها را درست ننموده باشید بعد بگویید چرا جمعیت کشتی پایین آمده است.وقتی جنبه کمی را در نظر نگیرید حتما به مرور زمان روی جنبه کیفی هم تاثیر می گذارد. این سند را با همکاری دانشگاه شریف نوشتیم بعد دوستان نقد کردند چرا با همکاری دانشگاه های تربیت بدنی نوشته نشده است اصلا نوشتن برنامه کار دانشگاه های تربیت بدنی نیست و ما در حوزه های فنی، بدنی و فیزیولوژی از این دوستان سوال می کنیم.

کشتی به حمایت بالاتر از وزیر ورزش احتیاج دارد

رییس فدراسیون کشتی ادامه داد: زمانی که کشتی در اوج بود و آقای طالقانی ریاست فدراسیون را بر عهده داشت جمعیت کشتی یک میلیون نفر بود اما امروز به 40 هزار نفر رسیده است و کسانی که در مسابقه بتوانند شرکت نمایند به 4 هزار نفر هم نمی رسد. وزیر ورزش و ریس کمیته المپیک و دکتر علی نژاد از کشتی حمایت می نمایند اما کشتی به حمایت بالاتر از این ها احتیاج دارد. ورزش ملی ما واقعا در خطر است و سفرهای استانی من برای همین است. باشگاه های ما وحشتناک کم شده اند، باشگاه های کشتی به بیلیارد و بدنسازی و ووشو تبدیل شده اند و 5 یا 6 باشگاه کشتی جمع شده اند و به یک خانه کشتی تبدیل شده اند که اتفاق خوبی نیست. اگر جلوی این شیب نزولی را نگیریم خطرناک است. کم شدن جمعیت کشتی دغدغه اصلی من است و ورزش ملی ما ضربه می خورد و امیدوارم جلوی آن را بگیریم. در بحث فنی سند 30 تا 35 قهرمان آسیا ودنیا و کارشناس فنی آمدند نظر دادند.

انستیتو کشتی مکلف شده به همه استان ها سرکشی کند

دبیر درباره کاهش جمعیت مربیان بواسطه دستمزدهای اندک و پایین بودن انگیزه برای ادامه کار مربیان نیز گفت: چند بار گفتم دو علت مهم کم شدن کشتی گیر یکی روسای هیات هایی هستند که وقت نمی گذارند و سرکشی نمی نمایند.باور دارم ندیر باید عملیاتی باشد. وقتی بنده به عنوان مسئول فدراسیون همه استان ها را یکی یکی می روم و با همه مسئولان استان ها و اعضای فنی جلسه می گذارم خب همین کار را روسای هیات ها هم باید انجام دهند و به شهرستان ها بروند. رییس هیاتی که دلش برای استانش بسوزد حتما نتیجه می گیرد.

دانش فنی مربیان کشتی پایین آمده است

وی ادامه داد: دانش فنی مربیان ما در پایه وقتی پایین باشد حتما سطح کشتی ما پائین آمده و خود را در تیم های ملی نشان می دهد. انستیتو دیگر این نیست که در تهران بنشینند و مربیان دیگر بیایند اینجا تا یاد بگیرند. انستیتو طبق سند راهبردی مکلف شده استان به استان برود. وقتی انستیتوی ما به استان ها بروند همه مربیان می آیند و می توانند استفاده نمایند. این اتفاق قرار است از سیستان و بلوچستان، کرمان و فارس آغاز گردد و اتفاقات خوبی در انستستوی فدراسیون کشتی رقم می خورد.

نگویید کشتی باید بار ورزش ایران در المپیک را به دوش بکشد

وی در انتها گفت: انصافا وزارت ورزش و کمیته المپیک به ما یاری می نمایند هر چند احتیاجهای کشتی خیلی بیشتر است و خارج از ظرفیت دوستان در وزارت ورزش و کمیته المپیک است. دکتر سلطانی فر، آقای صالحی امیری و علی نژاد با همه توان یاری می نمایند. از دوستان خواهش دارم بار روی دوش کشتی نگذارند که کشتی باید بار المپیک و کاروان ایران را بکشد. من این شرایط را خودم گذارندم هر چه فشار کمتر باشد بچه ها بهتر کار می نمایند، هر چند ما هم باید حواسمان به این موضوع باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 343

به "دبیر:جام جهانی پخش زنده بود، بنا و محمدی را اعزام نکردیم ، اعتقادی به صندلی مدیر تیم ملی ندارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر:جام جهانی پخش زنده بود، بنا و محمدی را اعزام نکردیم ، اعتقادی به صندلی مدیر تیم ملی ندارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید