کتاب ضرب المثل تُلشَه مَثَل رونمایی شد

به گزارش وبسایت دانشجویی، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم رونمایی از کتاب تُلشَه مَثَل (ضرب المثل های تالشی شمالی) نوشته زهرا خسروی ریک، مسئول تنها کتابخانه عمومی گویا و بریل استان گیلان در مراسمی با حضور زهرا بدن آرا، معاون امور کتابخانه ها و همکاری های کتابخانه های عمومی استان گیلان، جهاندوست سبزعلیپور، استاد و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان، مرتضی اکبری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان رشت، مسئول و کتابداران کتابخانه عمومی خاتم الانبیا (ص)، جمعی از دوستداران فرهنگ و ادبیات بومی محلی و اصحاب رسانه به میزبانی کتابخانه عمومی خاتم الانبیا (ص) رشت برگزار گردید.

کتاب ضرب المثل تُلشَه مَثَل رونمایی شد

حمایت مجموعه کتابخانه های عمومی از نویسندگان گیلانی

معاون امور کتابخانه ها و همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در ابتدای این نشست با ابراز خرسندی از توجه کتابداران کتابخانه های عمومی گیلان به اهمیت مقوله مهم حفظ و پاسداشت زبان مادری، گفت: فعالیت کتابداران در حوزه پژوهشی و نگارش کتاب مایه مباهات بوده و ارزشمند است.

زهرا بدن آرا با اشاره به لزوم حمایت از نویسندگان و گردآوردندگان آثار ادبی مهم گیلان، یادآور شد: در سال های اخیر کوشش شده تا از آثار منتشر شده با موضوع استان گیلان حمایت گردد.

وی بعلاوه در این مراسم از میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در برگزاری محفل مجازی از تبار قلم با حضور نویسندگان 4 استان کشور و فرهیختگان عرصه نویسندگی اطلاع داد.

جامعه ای که صاحب قلم نداشته باشد در زمانه گم خواهد شد

جهاندوست سبز علی پور، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رشت به اسم سخنران این مراسم با اشاره به اینکه جامعه ای که صاحب قلم نداشته باشد در زمانه گم خواهد شد، اعلام کرد: تنها افراد و افکاری ماندگار شده که به واسطه قلم به نسل های بعد منتقل شده است.

جهاندوست سبز علی پور با بیان اینکه نقش اهل قلم در انتقال فرهنگ، آداب و رسوم و تفکر و ایده های بسیار مهم است، اظهار کرد: زبان در هر دوران با توجه به امکانات آن موقع فرق دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه قضاوت عملکرد و فعالیت اهل قلم به کوشش و آگاهی آن هابستگی دارد، گفت: مطالعه اهالی قلم ارتباط مستقیمی با کیفیت و ماندگاری اثر این افراد دارد.

برای قضاوت آثار اهل قلم، زمان برترین داور است

استاد دانشگاه آزاد اسلامی رشت با بیان اینکه برای قضاوت آثار اهل قلم زمان برترین داور است، اضافه نمود: اثری که طی زمان های مختلف ماندگار باشد نشان دهنده کیفیت آن است.

وی با اشاره به اینکه زبان هویت هر ملتی است، ادامه داد: انتشار کتاب با موضوع و موضوع زبان بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و در حفظ هویت مردم یک منطقه هم تأثیر گذار خواهد بود.

سبزعلی پور با بیان اینکه زبان ساخته نمی گردد، گفت: همانگونه که در تاریخ دیده شده، زبان های آزمایشگاهی هرگز ماندگار نخواهند شد و زبان هایی که در طول زمان به نسل بعدی منتقل شده اند بسیار ارزشمند بوده و باید از آن هامحافظت گردد.

وی با اشاره به اینکه زبان یک ملت در طول زمان شکل می گیرد، اظهار کرد: زبان ها حاصل اندیشه عظیم مردانی بوده که در یک منطقه و یک محل زندگی نموده و آن را منتقل نموده اند.

لزوم حفظ و انتقال فرهنگ تالش

زهرا خسروی، نویسنده کتاب تُلشَه مَثَل با اشاره به اینکه حفظ و انتقال فرهنگ مردم تالش زبان استان گیلان مهم ترین هدف و اولویت من برای نگارش این کتاب بوده است، اظهار کرد: متاسفانه با توجه به اینکه در گذشته اقدامی در این زمینه صورت نگرفته، مصمم به گردآوری این مجموعه و انتقال مفاهیم آن به نسل های آینده خصوصا جوانان و نوجوانان شدم.

وی با بیان اینکه در این کتاب کوشش شده تا گام کوچکی در زمینه معرفی و ثبت زبان تالشی برداشته گردد، گفت: بیان مثل ها، بیان آئین، آداب و رسوم و هنجارهای اجتماعی را به همراه داشت.

خسروی با اشاره به اینکه این کتاب در سه فصل نگارش شده است، اضافه نمود: کوشش شده تا در این مجموع به همه ابعاد زبان و فرهنگ تالش توجه گردد.

مسئول کتابخانه عمومی گویا و بریل خاتم الانبیاء (ص) رشت در انتها صحبت های خود از حمایت های کسانی که در گردآوری این کتاب با وی همکاری کردند، قدردانی کرد.

یادآوری می گردد، تُلشَه مَثَل مجموعه ای از مَثَل های مردم تالش است که در این کتاب گرد آمده است. این کتاب در 212 صفحه، از سوی انتشارات ماه مینو و به همت حوزه هنری گیلان روانه بازار نشر شد. علاقه مندان برای خرید این کتاب علاوه بر کتابفروشی های معتبر می توانند به فروشگاه اینترنتی بازارمج و بعلاوه برای خرید نسخه الکترونیکی به فروشگاه کتاب برخط (آنلاین) طاقچه مراجعه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 564

به "کتاب ضرب المثل تُلشَه مَثَل رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب ضرب المثل تُلشَه مَثَل رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید