تنور داغ دلالان زیبایی درحالی که 60 درصد جراحی های زیبایی غیرضروری است

به گزارش وبسایت دانشجویی، طبق تحقیقات اجرا شده و باتوجه به فرایند صعودی توسعه فرهنگ جراحی های زیبایی، در حال حاضر تعداد اینگونه جراحی ها در ایران 7 برابر اروپا است.

تنور داغ دلالان زیبایی درحالی که 60 درصد جراحی های زیبایی غیرضروری است

به گزارش خبرنگاران، این روز ها صفحات مجازی و دنیای واقعی پر شده است از تبلیغاتی که مردم را برای زیباترشدن تشویق می نمایند و درحال پایه گذاری فرهنگی بیگانه هستند که برای زیباجلوه دادن افراد هیچ حد و مرزی را نمی شناسد.

ترویج چنین فرهنگ بیگانه ای باعث می گردد مردم در هر وضعیتی خود را با دیگران مقایسه نمایند و همیشه احساس نارضایتی داشته باشند و این امر به مرور زمان شکل ظاهری افراد جامعه را تغییر می دهد و در نهایت جامعه را با نسلی روبرو می نماید که از نظر ظاهری دچار بی هویتی شده اند.

ایران میان کشور های منطقه بالاترین آمار جراحی های پلاستیک و زیبایی را پس از ترکیه دارد به طوری که کشور انگلیس حدود 500 تا 600 جراح پلاستیک و زیبایی و ایران دارای 330 جراح پلاستیک است که در منطقه خاورمیانه بیشترین آمار جراحان را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

تحقیقات صورت گرفته در بنیاد علوم رفتاری نشان می دهد که باتوجه به فرایند صعودی توسعه فرهنگ جراحی های زیبایی نیز در حال حاضر تعداد اینگونه جراحی ها در ایران 7 برابر اروپاست؛ 90 درصد جراحی های صورت گرفته در کشور مربوط به جراحی بینی است و بقیه جراحی های نقاط مختلف بدن است.

این آمار و ارقام بالای جراحی های زیبایی در حالی خودنمایی می نماید که براساس تحقیقات صورت گرفته نیز حدود 65درصد جراحی ها غیرضروری است و بعلاوه افراد 18سال تا 65سال بیشترین کاندید عمل زیبایی را به خود اختصاص داده اند.

سعیده عابدی با اشاره به اینکه جراحی های غیرضروری ناشی از مسائل روانشناختی است، اظهار کرد: درمورد عمل های زیبایی نیز ضروری یا غیرضروری بودن آن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا در جراحی های ضروری نکته قابل بحثی وجود ندارد و فقط در جراحی های تفننی می توان بحث آسیب شناسی را مطرح نمود.

وی ادامه داد: این مسائل را می توان به چند دسته تقسیم کرد؛ برای مثال وجود کمالگرایی در افرد باعث می گردد که بخواهند از هر نظر کامل به نظر برسند و اگر نقصی در خود ببینند نگران عدم تایید دیگران باشند؛ بنابراین افراد کمالگرایی که از نظر روانشناختی خود را قبول ندارند همیشه در پی بی نقص بودن هستند.

عمل زیبایی یک سرپوش برای مسائل جدی است

این روانشناس با بیان اینکه خودبیمار انگاری در افراد دارای وسواس و با اعتمادبه نفس پایین به وجود می آید، اضافه نمود: در خود بیمار انگاری افراد با این تفکر که دروجودشان یک بیماری نهفته است و یا زشت هستند به سراغ جراحی زیبایی می فرایند در حالی که انجام جراحی و کار های ظاهری صرفا گذاشتن سرپوش برروی مشکل است و آن را به طور دائم حل نمی نماید.

عابدی با اشاره به اینکه پزشک باید درصورت احتیاج بیمار را به روانشناس معرفی کند، توضیح داد: گاهی چشم وهم چشمی، مد و یا حتی جو ناشی از تبلیغات، افراد و بخصوص جوانان را به سمت جراحی های تفننی سوق می دهد؛ معمولا اگر اشخاصی که مشغله فراوانی روی ظاهر خود دارند و بدون عمل زیبایی خود را زشت می بینند در مرحله انکار نباشند می توانند متوجه خلا روحی خود شوند؛ اما در هرصورت این وظیفه متخصص زیبایی است که در روبرو با این بیمار مطلعی لازم را به او بدهد.

وی با بیان اینکه والدین نقش جدی در کسب هویت فرزند خود دارند، گفت: روانشناس می تواند در مصاحبه بالینی متوجه گردد نقصی که فرد در خود می بیند ناشی از یک بیماری جدی یا تقلید های کورکورانه از گروه هم سالان است؛ معمولا اینگونه تقلید ها و تغییر ظاهر در نوجوانان زمانی رخ می دهد که نوجوان در هویت خود دچار مشکل باشد و به همین خاطر نیز به سمت ارزش ها و توانایی های ظاهری می رود.

این روانشناس ادامه داد: اکنون شاهد هستیم که در کنار نوجوانان افراد بزرگسال زیادی وجود دارند که دچارمشکل بدریخت انگاری شده اند و برای همین به سراغ جراحی های زیبایی می فرایند؛ معمولا افراد بااعتماد به نفس پایین جراحی ها را برای به دست آوردن مقام و منزلت در جامعه انجام می دهند.

عابدی در خاتمه گفت: توجه به زیبایی از گذشته امری مهم و طبیعی بوده است، اما اکنون تعریف زیبایی محدود به نمایش سلبریتی ها در دنیای مجازی و واقعی می گردد؛ بنابراین ما هر روز با افراد ناراضی روبرو می شویم، پس توصیه می کنم افراد و بخصوص زنان معیار های خود درباره زیبایی جدی تر بگیرند و همیشه سعی نمایند در انتخاب الگو با احتیاط قدم بردارند.

ایجاد یک تغییر جدی در صورت با جراحی امکان پذیر است و هرفردی که به سراغ این کار می رود باید ریسک زیر تیغ جراحی رفتن را قبول کند؛ در این بین یک پزشک ماهر سعی می نماید بیمار خود را نسبت به وضعیتی که دارد و خواهد داشت مطلع کند.

سالانه حدود 25 هزار جراحی زیبایی بینی در کشور انجام می گردد و رتبه اول جراحی زیبایی را در ایران دارد؛ این در حالی است که تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که 65 درصد جراحی های زیبایی غیرضرور است.

محمدبقائی با بیان اینکه برداشت هر فرد از زیبایی ظاهری یک مسئله کاملا سلیقه ای است، اظهار کرد: نمی توان گفت که بحث زیبایی استاندارد و الگوی مشخصی برای همه افراد وجود دارد؛ بنابراین هرفرد به شرطی که اقدامات زیبایی در ابعاد اجتماعی و پزشکی قابل قبول باشد می تواند باتوجه به علایق خود در پی آن باشد.

وی اضافه نمود: برخی از افراد اختلال شناختی نسبت به بدن خود دارند و باید آن ها را نسبت به این موضوع مطلع ساخت که تغییر مدنظر با جراحی به دست نمی آید و این جراحی ها الزاما یک تغییر دائمی را ایجاد نمی نمایند؛ بنابراین پزشک باید کسی را که مشکل جدی ندارد هدایت کند.

بازار جراحی های زیبایی به دست افراد غیرمتخصص گرم شده است

این فوق تخصص جراحی پلاستیک با بیان اینکه هردرخواستی از سوی بیمار نباید به جراحی منتهی گردد، گفت: وقتی از مقوله جراحی زیبایی حرف می زنیم باید بدانیم که این فقط ایجاد یک تغییر برای زیبایی نیست و باید مسئله عملکرد فیزیولوژیک ارگان ها و سلامت بدن را نیز در نظر بگیریم؛ بنابراین یک جراح زیبایی باید مشکل را شناخته و با بیمار صحبت کند و اگر جراحی معقول بود باکمترین اندازه آسیب و اختلال عملکردی به بدن آن را انجام بدهد.

بقائی تاکید نمود: گاهی فرد ناراضی به پزشک مراجعه می نماید؛ در این مواقع در نظر گرفتن مسائل روانشناسی و روانپزشکی در برخورد با بیمار خیلی مهم است و شاید بتوان یک انتظار نامعقول را با یک مشورت روانشناسی حل کرد؛ گاهی نیز فرد با بدن خود مشکل دارد و پزشک باید مطلعی داشته باشد که مشکل این افراد با جراحی حل نمی گردد.

وی درباره ورود افراد غیرمتخصص به این حوزه ابراز کرد: جراحی زیبایی در قزوین و یا در شهر های دیگر استاندارد های مشخصی دارد و باید از سوی جراحان پلاستیک به مردم مطلعی داده گردد؛ اکنون تقریبا بازار جراحی های زیبایی را افرادی گرم می نمایند که صلاحیت و مجوز انجام این کار را ندارند و بسیاری از موارد مرگ و میر، یا ایجاد عوارضی که اصلاح آن ها سخت است نیز به وسیله همین افراد اتفاق می افتد.

این پزشک با اشاره به اینکه بیشترین جراحی زیبایی استان جراحی بینی است، توضیح داد: بهتر شدن وضع ظاهری و توجه به آن خوب است، اما نباید این اتفاق صرفا از راه جراحی زیبایی به دست آید؛ مثلا وقتی می توان با داشتن یک رژیم تغذیه ای و فعالیت های ورزشی مناسب به هدف خود رسید نباید به راحتی زیرتیغ جراحی و عوارض بعدی ناشی از آن رفت.

بقائی ادامه داد: بسیاری از افرادی که متقاضی جراحی هستند به عمل احتیاج ندارند؛ بنابراین باید در این زمینه فرهنگ سازی صورت بگیرد تا مردم نخواهند که با تغییر در جسم به اهداف خود برسند؛ در هر صورت برای کم شدن جراحی های بی مورد باید روی زیرساخت های فرهنگی کار گردد نه اینکه علم را زیر سوال ببریم.

این جراح در خاتمه گفت: از آنجایی که افراد وارد شده به این حوزه تخصص هایی غیر از جراحی پلاستیک دارند یا حتی پزشک نیستند نمی توان آمار دقیقی از تعداد جراحی هایی که انجام می گردد ارائه داد؛ اما در هرصورت باید مردم مطلع باشند که جراحی های زیبایی برخلاف باور عمومی جامعه ساده نیست و با تصور اینکه اینگونه جراحی ها بدون عارضه هستند نیز سلامتی خود را با اعتماد نابه جا به افراد فاقد صلاحیت علمی و عملی در معرض خطر قرار ندهند.

رونق اعمال زیبایی که روی صورت و بدن صورت می گیرد و پولسازی این فعالیت باعث شده است که حتی افراد غیرماهر مانند آرایشگران نیز دست به برخی از کار ها بزنند که از نظر قانونی خطاست و نباید صورت بگیرد.

انجام هر گونه عمل زیبایی در آرایشگاه ها ممنوع است

مریم مرادی ها با اشاره به اینکه نباید هیچ گونه دخالت در امر پزشکی از طرف آرایشگر صورت بگیرد، اظهار کرد: انجام خال برداری، لک برداری، پلینگ و میکرو لیدینگ باید زیر نظر پزشک انجام گردد؛ بعلاوه استفاده از دستگاه های پزشکی پاک سازی صورت مانند هایفو در آرایشگاه ها غیرقانونی است و برخی از دستگاه های سالنی مانند سولار که وجود دارد به هیچ وجه مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی نیست و اگر آرایشگاهی بخواهد از این دستگاه ها استفاده کند از طرف اتحادیه با آن ها برخورد می گردد.

رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه قزوین اعلام کرد: ما و بازرسان اماکن دو روز در هفته از آرایشگاه ها بازرسی می کنیم، ولی شناسایی فردی که در خانه کار انجام می دهد برای ما سخت است و معمولا تخلفات از طرف کسانی که بدون مجوز فعالیت می نمایند صورت می گیرد؛ بنابراین احتیاج داریم که افراد فعالیت اینگونه آرایشگاه ها را به ما اطلاع دهند؛ بعلاوه عرضه هرگونه محصولی در آرایشگاه غیرقانونی است و به محض مشاهده با فرد خاطی برخورد می گردد؛ در نهایت نباید همه آرایشگران را به یک چشم ببینیم و خطای عده ای را به پای همه بنویسیم.

جراحی زیبایی تصمیمی است که شاید خیلی ها آن را عملی نموده اند و خیلی های دیگر نیز در انجام آن دو دل هستند، اما واقعیت این است که حتی یک عمل موفقیت آمیز هم مصائبی به همراه خواهد داشت که مرور زمان آن را آشکار می نماید.

سمیرا یوسفی، یک شهفرایند قزوینی است که دست به جراحی زیبایی زده است.

وی درباره دلیل جراحی زیبایی اش اظهار کرد: با تشویق دوستانم و تبلیغات صفحات مجازی تصمیم گرفتم روی بینی ام جراحی زیبایی انجام دهم؛ در ابتدا خانواده ام با این کار مخالفت کردند، اما توانستم رضایت آن ها را جلب کنم.

وی اضافه نمود: بعد از جراحی دوران سختی را برای بهبود کامل گذراندم و از تغییری که در چهره ام ایجاد شده بود رضایت داشتم؛ مخصوصا اینکه اطرافیانم اعتقاد داشتند بسیار زیباتر از گذشته شده ام و این یعنی جراحی موفقیت آمیزی داشته ام.

این شهفرایند قزوینی توضیح داد: فکر می کنم این رضایت ظاهری عمر بلندی نداشت و از همان اوایل احساس خوشایندی نداشتم، زیرا حس می کردم گاهی در خواب دچار مشکل تنفسی می شوم از طرفی از اینکه هربار بشنوم بعد از جراحی زیبا شده ام نیز حالت افسردگی به من دست می داد.

یوسفی ابراز کرد: اکنون بعد از گذشت چندسال از جراحی زیبایی ام احساس پشیمانی می کنم و اگر به گذشته بازگردم هرگز این تصمیم را نمی گیرم چراکه دقیقا بعد از آن جراحی احساس کردم باید کار های زیبایی دیگری را نیز انجام بدهم تا اعضای صورتم در کناریکدیگر فرم بهتری بگیرد، اما ضربه ای که جراحی زیبایی بینی به من وارد نموده بود باعث شد از انجام دیگر جراحی ها خودداری کنم.

اگرچه امروز جراحی های زیبایی رواج و رونق زیادی دارد، اما تغییر ظاهرغیرضروری با سختی هایی که یک عمل به همراه دارد می تواند، خبر از بیماری ها و مسائل مختلف روان را بدهد بنابراین لزوم اهمیت جدی به این مسئله را برای ما آشکارتر می نماید تا در آینده از ایجاد مسائل مختلف فرهنگی و اجتماعی جلوگیری کنیم.

منبع: صبح قزوین

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 766

به "تنور داغ دلالان زیبایی درحالی که 60 درصد جراحی های زیبایی غیرضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنور داغ دلالان زیبایی درحالی که 60 درصد جراحی های زیبایی غیرضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید