پیغام وزیر ارشاد به جایزه ملی دوسالانه غزل

به گزارش وبسایت دانشجویی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیامی برای جایزه ملی دوسالانه غزل صادر کرد.

پیغام وزیر ارشاد به جایزه ملی دوسالانه غزل

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیغام محمدمهدی اسماعیلی به این توضیح است: از کهن­ ترین اعصار تا روزگار ما، شعر در ایران همیشه منادی معنویت، اخلاق و عواطف انسانی و پیش از اسلام نیز تجلی­ گاه خداجویی، نیایش، نیک اندیشی و انسان دوستی بوده است.

در میان گونه های شعر ایران، غزل برآمده از ذوق و خلاقیت سخنوران بزرگ این سرزمین، سخن­گوی عشق، زیبایی و دلدادگی به جمال، بیانگر تجربه های سیر و سلوک در طریقت کمال و تهذیب نفس و دریافت های شهودی سالکان جهت معرفت الهی است.

غزل بیش از هزار سال است که زمزمه روز و شب ایرانیان و همدم شادی ­ها و غم ­ها و کامیابی­ ها و ناکامی های این مردم است و بسیاری از بزرگان و حوزه های معرفتی دینی، فیلسوفان، فقیهان، حکیمان و دانشوران، با غزل مأنوس بوده و غزل سروده اند.

این جهت درخشان تا زمانه ما امتداد یافته و غزل هم­چنان در محفل اهل سخن بالانشین و والامرتبه است.

جایزه ملی دوسالانه غزل که با یاد شاعر نام ­آور و غزل­ سرای برجسته روزگار ما، حسین منزوی برگزار می­ گردد، فرصت مغتنمی برای سخنوران، محققان و دوستدارن شعر است تا افزون بر تبادل تجربه ها و بیان یافته­ ها و تأملات خویش، از تازه ترین رهاوردهای غزل سرایان کشور مطلع شوند و نیز مجالی است برای تقدیر از خلاقیت، ژرف­نگری­ ها و تکاپوی شاعران و پژوهشگرانی که هنر و دانش و مهارت خود را در آفرینش، معرفی، شناخت و ترویج غزل به کار بسته­ اند.

شهر زنجان به عنوان میزبان این رخداد بزرگ ادبی و فرهنگی و زادگاه زنده ­یاد حسین منزوی، از دیرباز خاستگاه بزرگان اندیشه و ادب و حکمت بوده و شایستگی آن را دارد که مرکز غزل ایران نامیده گردد.

با سپاس از اهتمام شاعران و ادیبان مشارکت کننده در این رویداد ارزشمند، مراتب امتنان خود را از برگزارکنندگان، داوران و فعالان رسانه ای اعلام می کنم و به برگزیدگان این جایزه صمیمانه تبریک می­ گویم.

از خداوند منان برای همه خادمان فرهنگ و هنر و شعر ایران عزیز توفیق و سرافرازی آرزومندم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 805

به "پیغام وزیر ارشاد به جایزه ملی دوسالانه غزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام وزیر ارشاد به جایزه ملی دوسالانه غزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید