سکته خفیف مغزی؛ علایم و پیشگیری

به گزارش وبسایت دانشجویی، سکته خفیف مغزی که با عنوان حمله خون کاستی گذرا (تی آی ای) هم شناخته می گردد، زمانی روی می دهد که جریان خون به مغز قطع گردد.

سکته خفیف مغزی؛ علایم و پیشگیری

سکته مغزی خفیف علایمی مشابه سکته کامل دارد

دکتر شان کانلی، پزشک دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، این ادعا را که او دچار چند سکته خفیف شده بود رد کرد و گفت که آقای ترامپ برای انجام وظایف ریاست جمهوری، کاملا سالم است.

در کتاب تازه ای با عنوان دونالد ترامپ علیه ایالات متحده، مایکل اشمیت، گزارشگر نیویورک تایمز و نویسنده این کتاب، ادعا می نماید که در نوامبر سال گذشته آقای ترامپ دچار چند سکته خفیف مغزی شد، و مایک پنس آماده بود تا در صورت بیهوش شدن رئیس جمهوری، جای او را بگیرد.

دکتر کانلی این ادعا را رد کرد و گفت: بر خلاف ادعای نادرست اخیر رسانه ها، می توانم تایید کنم که پرزیدنت ترامپ نه دچار حادثه مغزی-عروقی (سکته) شده، نه حمله ناشی از خون کاستی گذرا (سکته خفیف)، نه هیچ گونه وضع اضطراری قلبی-عروقی حادی.

سکته مغزی خفیف علایمی مشابه سکته کامل و مهلک دارد، اما این علایم مدت زیادی بر جا نمی مانند. با این همه، اگر کسی دچار سکته خفیف گردد، باید به سرعت مورد مراقبت پزشکی قرار گیرد.

سکته خفیف چیست؟

سکته خفیف مغزی که با عنوان حمله خون کاستی گذرا (تی آی ای) هم شناخته می گردد، زمانی روی می دهد که جریان خون به مغز قطع گردد. به گفته انجمن سکته مغزی، این اتفاق زمانی می افتد که لخته ای در مویرگی راه گردش خون را ببندد و نگذارد خون سرشار از اکسیژن به مغز برسد.

وقتی لخته دیگر راه خون را بند نیاورد، علایم عارضه از میان می فرایند.

سکته خفیف می تواند علایمی مشابه سکته کامل پدید آورد، اما به گفته سازمان بهداشت همگانی بریتانیا، اثر آن بین چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد و تا 24 ساعت کاملا از بین می رود.

نشانه های سکته خفیف کدامند؟

نشانه های سکته خفیف مشابه علایم اصلی سکته کاملند، که در زبان انگلیسی با مخفف FAST به نشان چهار حرف نخست این کلمات است: صورت، بازوها، صحبت و زمان. (Face, Arms, Speech and Time)

نشانه های سکته خفیف می تواند شامل ضعف یا بیحس شدن صورت و بازوها، و لق شدن صحبت باشد؛ و کلمه زمان نشان می دهد که در صورت سکته کامل یا خفیف، باید فورا با اورژانس تماس گرفت.

انجمن سکته می گوید وقتی شخصی دچار سکته کامل یا خفیف گردد، ضعف یا کرختی ناگهانی در یک طرف بدن حس می نماید، از جمله در ران ها، پاها، یا دست ها، همچنین بینایی اش کاهش می یابد، حافظه اش ناگهان از دست می رود، گیج می گردد، و سردرد شدید حس می نماید.

علت سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی خفیف زمانی رخ می دهد که جریان خون به مغز موقتا قطع گردد.

عوامل مختلفی در فرایند زندگی خطر سکته خفیف را بالا می برند؛ از جمله کشیدن توتون، فشارخون بالا، اضافه وزن، بیماری قند، و کلسترول بالا.

سازمان بهداشت بریتانیا می گوید افراد بالای 55 سال و از تبار آسیایی، آفریقایی یا کارائیبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته خفیفند.

درمانش چیست؟

وقتی کسی دچار سکته خفیف می گردد، اگر علایم آن زود از بین برود، شاید خیال کند که نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. اما سازمان بهداشت بریتانیا تاکید می نماید که مراقبت پزشکی لازم است تا از سکته خفیف یا کامل مغزی در آینده جلوگیری گردد.

انجمن سکته مغزی می افزاید که سکته خفیف را باید درست مثل سکته کامل، وضع اضطراری پزشکی به شمار آورد. اگر متوجه علایم سکته خفیف یا کامل شدید، به اورژانس زنگ بزنید. منتظر محو شدن علایم نمانید. اگر در حالی که منتطر آمبولانس هستید، علایم سکته خفیف شدند، باز هم مراقبت پزشکی مهم است. سازمان بهداشت بریتانیا می گوید: باید پیش از 24 ساعت پس از بروز علایم، یک متخصص معاینه تان کند.

این سازمان می افزاید: اگر دچار سکته خفیف شدید، پزشک متخصص به شما توصیه خواهد نمود که چه تغییراتی در زندگی هرروزه خود بدهید تا خطر بروز سکته ای دیگر را کاهش دهید. به گفته انجمن سکته مغزی، ممکن است برای بیمار داروی رقیق کننده خون تجویز گردد که احتمال تشکیل لخته ای دیگر را کاهش دهد.

اگر لخته به دلیل عارضه ای مانند بی نظمی ضربان دهلیز قلب به وجود آمده باشد، ممکن است داروی ضد انعقاد خون برایتان تجویز گردد. این دارو تشکیل لخته در خون را کند می نماید.

اگر شریان گردن (شریان کارتوئید) مسدود شده باشد، برای برطرف آن ممکن است عمل جراحی لازم باشد.

چطور می توان پیشگیری کرد؟

اگر دچار سکته خفیف شده باشید، خطر این که دچار یک سکته خفیف یا کامل دیگر در آینده شوید افزایش می یابد.

به گفته سازمان بهداشت بریتانیا، تغییرات مشخصی در زندگی هرروزه می تواند این خطر را کاهش دهد، از جمله: ورزش منظم، پرهیز از نوشیدن الکل زیاد، نکشیدن توتون، رژیم غذایی مناسب، و حفظ وزن در حد سالم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 37

به "سکته خفیف مغزی؛ علایم و پیشگیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکته خفیف مغزی؛ علایم و پیشگیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید