خطر شیوع انفجاری اُمیکرون ، لزوم بازگشت محدودیت ها و حفظ جانِ مردم

به گزارش وبسایت دانشجویی، ویروس شناس و رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به خاطرات تلخ پیک های چهارم و پنجم کرونا در کشور و قربانی شدن تعداد زیادی از مردم، گفت: با ورود سویه امیکرون به کشور نیز ضروری است محدودیت های کرونایی مجددا اعمال شوند و اجازه ندهیم که این سویه در کشور بچرخد.

خطر شیوع انفجاری اُمیکرون ، لزوم بازگشت محدودیت ها و حفظ جانِ مردم

دکتر علیرضا ناجی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به خطر افزایش تصاعدی و انفجاری کرونا با سویه اُمیکرون، گفت: واریانت جدیدی را که به نام اُمیکرون وارد کشور شده، باید به علت خصوصیاتی که دارد، بسیار بسیار جدی در نظر بگیریم. از نظر مقدار انتقال و سرعت شیوع حتی اگر بخواهیم آن را با دلتا که انتقال پذیرترین واریانتی بود که شناسایی شد، مقایسه کنیم، می بینیم که مقدار انتقال و سرعت شیوع اُمیکرون از دلتا هم بیشتر است.

سرعت 5.2 برابری اُمیکرون نسبت به دلتا در ایجاد یک پیک

وی اضافه نمود: در بعضی منطقه ها در انگلستان دیده شده که تعداد افرادی که به اُمیکرون مبتلا می شوند، در هر کمتر از دو روز دو برابر می گردد که به این معناست که این واریانت سرعت بسیار بالایی دارد. این دو برابر شدن در منطقه های که بیشتر افراد واکسن هم تزریق نموده اند، دیده شده است. در عین حال اگر اجازه دهیم که اُمیکرون آزادانه بچرخد 5.2 برابر دلتا می تواند سریع تر یک پیک را به وجود آورد؛ یعنی بسیار بسیار سرعت بالایی دارد. در عین حال با توجه به خصوصیات گریز از سیستم ایمنی که دارد و شاهدیم که هم در افرادی که واکسن تزریق کردند و هم کسانیکه قبلا به کرونا مبتلا شدند، نسبت به ابتلا به این واریانت حساس هستند و باید این واریانت را جدی گرفت.

خطر ترکیب اُمیکرون و دلتا

ناجی ادامه داد: مطالعات نشان داده است که این واریانت واکسن را ضعیف نموده است. به طوری که حتی درباره فایزر، دیده شده که اُمیکرون اثرات آن را نزدیک به 41 برابر کاهش می دهد. در حالی که این واکسن در برابر دلتا 20 برابر ضعیف شده بود. بنابراین باید این سویه را جدی گرفت؛ چراکه این خطر هم وجود دارد که هرچقدر اُمیکرون بچرخد، باتوجه به سرعت رشد و واکسن گریزی که دارد، حتی می تواند به ظهور واریانت های خطرناک تر منجر گردد. در عین حال امکان تغییر خود ویروس هم بر اثر چرخش وجود دارد. همانطور که درباره دلتا هم شاهد بودیم که از زمانیکه در هندوستان ایجاد شد تا به امروز 25 زیرشاخه پیدا نموده که یکی از آن ها دلتاپلاس با مقدار انتقال بیش از دلتا است.

وی اضافه نمود: درباره اُمیکرون هم بااینکه هنوز چیزی از ظهورش نگذشته، سه زیرشاخه از آن می شنویم. حال باید مطالعات درباره آن وسیع تر گردد. در عین حال باتوجه به اینکه اُمیکرون و دلتا به طور همزمان گردش می نمایند، خطر نوترکیبی آن با دلتا هم وجود دارد که شاید منجر به واریانتی بسیار خطرناک تر گردد.

از گردش اُمیکرون پیشگیری کنیم

تزریق دز بوستر از نان شب واجب تر است

وی با بیان اینکه باتوجه به این شرایط باید احساس خطر نموده و تمام اقدامات مان را جهت پیشگیری از گردش ویروس انجام دهیم، گفت: طبق توصیه ها مردم باید ماسک استفاده نموده، فاصله اجتماعی را رعایت نموده، در تجمعات وارد نشویم و اگر وارد شدیم، محیط تهویه مناسب داشته باشد، اگر تهویه مناسبی وجود نداشت، فاصله ها را حتما رعایت کنیم. در عین حال دولت هم باید محدودیت هایی را ایجاد کند که بتواند گردش ویروس را کاهش دهد.

ناجی اضافه نمود: در کنار همه این موارد واکسیناسیون هم نکته مهمی است. باید واکسیناسیون را تکمیل کنیم و تزریق دز بوستر را هم فراموش نکنیم. در شرایط فعلی تزریق دز بوستر واکسن از نان شب هم واجب تر است. مطالعات نشان داده است که هرچند اثربخشی واکسن ها کاهش یافته، اما زمانیکه دز سوم یا یادآور تزریق می گردد، این اثربخشی می تواند افزایش یابد. بنابراین تزریق دز بوستر بسیار مهم است با این اصل که بتوانیم از واکسن هایی استفاده کنیم که اثربخشی بالاتری داشته باشند.

دومینوی اُمیکرون

آموزش مجازی و دورکاری کارکنان بازگردد

ناجی با بیان اینکه دولت برای پیشگیری از شیوع اُمیکرون باید محدودیت هایی مانند آموزش مجازی، دورکاری کارکنان و... را بازگرداند، گفت: عقلانه است که این اقدامات انجام گردد. در عین حال نباید به این نگاه کنیم که در حال حاضر شرایط مان آبی است. ما یک سناریو و خاطره بسیار بدی را برای آلفا و دلتا در پیک چهارم و پنجم داریم. آن موقع هم می دانستیم که واریانت های آلفا و دلتا وارد شده اند، اما جلوگیری نکردیم و ویروس مانند دومینو تمام شهر و استان های کشور را گرفت. در عین حال هشدار می دهم که ایمنی مطلوبی که در حال حاضر از کووید تصور می کنیم، فقط به علت واکسیناسیون هم نیست، بلکه به علت گردش بسیار بالای ویروس به قیمت از دست رفتن جان های بسیار و آلوده کردن بسیاری از افراد ایجاد شده است. بنابراین تعداد بالای واکسیناسیون و گردش بسیار بالای دلتا در کشور منجر به این شرایط شده و باید هوشیار باشیم. جان مردم باید برایمان ارزش داشته باشد، باید محدودیت ها بازگردد و اجازه ندهیم که اُمیکرون بچرخد.

خطر شیوع انفجاری اُمیکرون

رییس مرکز ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه بنابراین خطر افزایش شیوع تصاعدی و انفجاری بیماری در کشور با سویه اُمیکرون وجود دارد، گفت: باید توجه کرد، باتوجه به اینکه به تازگی واکسیناسیون را انجام دادیم و در عین حال پیک چهارم و پنجم را شکم به شکم از اسفند سال گذشته تا به امروز داشتیم و گردش بالایی از ویروس را در کشور داشتیم، ممکن است نسبت به سایر کشورها پیک بلندی را نبینیم، اما باز هم کاملا قابل پیش بینی نیست و علت نمی گردد که کاملا شرایط را آزاد بگذاریم. باید جلوی گردش اُمیکرون را بگیریم.

ناجی درباره بعضی اظهارات مبنی بر خفیف بودن اُمیکرون و کشندگی کمتر آن، گفت: شاید بر اساس اطلاعات کنونی اینطور به نظر بیاید که ویروس خفیف است، اما باید صبر کنیم و اطلاعات مناسب را دریافت کنیم تا ببینیم چه شرایطی دارد. در عین حال گردش بالای ویروس همانطور که گفتم خطر بروز واریانت های دیگر و ترکیب با سایر سویه ها را دارد که می تواند بسیار خطرناک باشد.

علائم اُمیکرون

وی درباره علائم اُمیکرون نیز گفت: علائمی که تا به امروز از اُمیکرون دیده شده، مانند سرماخوردگی و داشتن سردرد، آبریزش بینی، عطسه، خستگی بدن و... است. علائمی مانند سرفه شدید یا از دست دادن حس بویایی و چشایی از جمله مواردی است که به ندرت در آن مشاهده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 775

به "خطر شیوع انفجاری اُمیکرون ، لزوم بازگشت محدودیت ها و حفظ جانِ مردم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر شیوع انفجاری اُمیکرون ، لزوم بازگشت محدودیت ها و حفظ جانِ مردم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید