تفاوت در شدت علائم کرونا به چه چیزی بستگی دارد؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، پژوهشگران دانشگاه استنفورد می گوید ابتلای قبلی به کروناویروس های رایج سرماخوردگی شرح می دهد که چرا شدت علائم کرونا در بعضی افراد کمتر از بقیه است.

تفاوت در شدت علائم کرونا به چه چیزی بستگی دارد؟

به گزارش خبرنگاران، تحقیق تازه پژوهشگران دانشگاه استنفورد می گوید ابتلای قبلی به کروناویروس های رایج سرماخوردگی شرح می دهد که چرا شدت علائم کرونا در بعضی افراد کمتر از بقیه است.

آنالیز سلول های ایمنی بیمارانی که کرونای خفیف گرفته اند حاکی از ابتلای قبلی آن ها به کروناویروس های رایج است.

مارک دیویس، رئیس موسسه ایمنی، فراکاشت و عفونت دانشگاه استنفورد می گوید بسیاری از مردم با ابتلا به کووید 19 دوران سختی را سپری می نمایند و حتی از بین می فرایند، اما عده ای بدون این که بدانند به این ویروس مبتلا می شوند.

آنتی بادی یکی از روش های سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عوامل بیماری زاست. ولی این عوامل بیماری زا می توانند به سرعت تغییر نمایند تا از حملات آنتی بادی در امان بمانند. سلول های قاتل T یکی از دیگر سازوکارهای سیستم ایمنی است که به شناسایی و نابودی سلول های آلوده می پردازد.

این سلول ها پس از اولین برخورد با ویروس کسب اطلاعات نموده و تقریبا وارد نوعی حالت نگهداری حافظه می شوند. این حالت می تواند سال ها ادامه پیدا کند و بدن را آماده مقابله مجدد با همان عامل بیماری زا نگه دارد. ولی مشکل این جاست که آنالیز شرایط سلول های T کمی سخت تر از آنالیز سطح آنتی بادی است. بعلاوه نمی توان به راحتی فهمید که هر سلول T برای مقابله با چه نوع عامل بیماری زا آموزش داده شده است.

SARS-CoV-2 هفتمین کروناویروس شناخته شده برای انسان هاست. چهار مورد از این ویروس ها تقریبا بی خطرند و صرفا باعث بروز سرماخوردگی های عادی می شوند. SARS-CoV-2 در بعضی از دنباله های پپتیدی با این ویروس ها مشترک است.

نمونه های خون از دوران پیش از همه گیری نشان می دهند که بعضی سلول های T در مواجهه با SARS-CoV-2 به سرعت به دنباله های پپتیدی مشترک با سایر کروناویروس ها حمله نموده اند. به عبارت دیگر، سلول های ایمنی به جای صرف چند روز زمان برای شناسایی و نابودی عامل تازه بیماری زا به سرعت وارد عمل شده اند، چون از قبل با کروناویروس ها آشنا بوده اند.

دیویدس می گوید این عامل بسیار مهم می تواند در درک تفاوت میان نمونه های خفیف و وخیم ابتلا به کووید 19 نقش کلیدی ایفا نماید.

پژوهشگران یافته های خود را روی نمونه های خون افراد مبتلا به کووید 19 هم آزمایش نموده و متوجه درستی فرضیه خود شده اند؛ در افرادی که با انواع وخیم این بیماری درگیر بوده اند، سلول های T به طور مستقیم به سراغ دنباله های یکتای پپتیدی رفته و این مسئله شرایط را سخت نموده است.

طبق نتیجه گیری دیویس، افرادی که شدیدا درگیر کووید 19 می شوند، احتمالا تا به امروز، یا حداقل اخیرا به گونه های رایج تر کروناویروس مبتلا نشده اند، به همین علت سلول های T در بدن آن ها آماده مقابله با دنباله های مشترک این خانواده از ویروس ها نیست.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 556

به "تفاوت در شدت علائم کرونا به چه چیزی بستگی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت در شدت علائم کرونا به چه چیزی بستگی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید