تحریم رئیس اجرایی هنگ کنگ، وی چت و تیک تاک، پکن را برافروخت، افزایش تنش در روابط آمریکا و چین

به گزارش وبسایت دانشجویی، یک روزنامه عرب زبان در گزارشی نوشت: با تحریم رئیس اجرایی هنگ کنگ و صدور دستور ممنوعیت معامله آمریکایی ها با مالکان برنامه های چینی وی چت و تیک تاک از 45 روز دیگر، تنش در روابط میان پکن و واشنگتن افزایش یافت.

تحریم رئیس اجرایی هنگ کنگ، وی چت و تیک تاک، پکن را برافروخت، افزایش تنش در روابط آمریکا و چین

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، روزنامه الاخبار چاپ لبنان در گزارشی نوشت: هم زمان با بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا مبنی بر تحریم کری لام، رئیس اجرایی هنگ کنگ، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از تحریم کامل همه معاملات آمریکایی ها با دو شرکت چینی مالک برنامه های وی چت و تیک تاک اطلاع داد.

چرا ترامپ فعالیت تیک تاک را در آمریکا ممنوع نمود؟

طبق این گزارش، وزارت خزانه داری آمریکا در پایگاه اینترنتی خود اعلام نمود دارایی های لام و 10 مقام ارشد دیگر ازجمله رئیس دفتر ارتباطات پکن در هنگ کنگ را بلوکه می نماید. مسدود کردن دارایی های لام و دیگر مسئولان ارشد هنگ کنگی و چینی، شاخص ترین اقدام آمریکا از زمانی است که چین قوانین امنیتی خود را علیه واشنگتن سخت تر نموده است. دولت آمریکا همچنین هرگونه معاملات اقتصادی آمریکایی ها با آن ها را جرم تلقی نموده است. واشنگتن مدعی شده است که رئیس اجرایی هنگ کنگ مسئول مستقیم هماهنگی سیاست های پکن در زمینه سرکوب آزادی ها و فرایند دموکراسی است.

وزارت خزانه داری آمریکا

الاخبار نوشت: کریس تانگ، رئیس پلیس هنگ کنگ و لیو هوی نینگ، رئیس دفتر هماهنگی روابط با پکن ازجمله مسئولانی هستند که آمریکا آن ها را تحریم نموده است. استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا پس از اعمال تحریم ها مدعی شد واشنگتن در کنار مردم هنگ کنگ است و از ابزارهای خود در راستای جلوگیری از نقض حاکمیت این کشور استفاده می نماید.

از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار پیغامی در حساب کاربری خود در توئیتر علاوه بر مداخله در امور داخلی چین، اعلام نمود: به شدت نگران بازداشت چهار دانشجو در هنگ کنگ طبق قانون امنیت ملی چین هستیم.

وی با نقض قوانین بین المللی در زمینه لزوم مداخله نکردن در امور داخلی کشورهای مستقل اضافه نمود: پکن به عهدشکنی خود در زمینه نقض خودمختاری هنگ کنگ ادامه می دهد. آمریکا مخالف اقدامات چین در نقض حاکمیت هنگ کنگ است و دست پکن را از آنجا قطع خواهد نمود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا

پمپئو مدعی شد: اقدام امروز پیغام آشکاری دراین باره است که اقدامات دولت هنگ کنگ غیرقابل قبول و در تناقض با موارد توافق شده جمهوری خلق چین در اعلامیه ساختار یک کشور با دو ساختار حکومتی است.

الاخبار می نویسد: اقدام دولت آمریکا در راستای تنش فزاینده و روزانه میان واشنگتن و پکن است. دراین راستا دونالد ترامپ از اعمال محدودیت ها و تحریم جامع معاملات آمریکایی ها با دو شرکت چینی مالک برنامه های وی چت و تیک تاک اطلاع داد؛ اقدامی که می تواند آینده بخش فناوری های رسانه ای چین را در دنیا تحت الشعاع خود قرار دهد.

این گزارش می افزاید: ترامپ روز گذشته دو دستورالعمل اجرایی امضا کرد که باید در مدت 45 روز اجرایی شوند. این دستورالعمل ها در حالی است که دولت ترامپ هفته گذشته اعلام نمود کوشش هایش را برای حذف برنامه های غیرقابل اعتماد چینی از شبکه های دیجیتال آمریکا افزایش می دهد. وی در ادامه دو شرکت تیک تاک و وی چت را تهدیدی عظیم توصیف کرد.

پکن مخالفت قاطع خود را با دو دستور اجرایی ترامپ اعلام نموده و آن را تبعیض آمیز خوانده است.

در مقابل، دولت چین اعلام نمود با هرگونه اقدام دولت آمریکا علیه شرکت های نرم افزاری چینی به صورت جدی برخورد خواهد نمود. وانگ ون بین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: پکن به شدت با دو دستور اجرایی ترامپ مخالف است. امیدواریم آمریکا بتواند سیاست های تبعیض آمیز خود را کنار بگذارد. ما از حقوق قانونی خود و منافع شرکت های چینی دفاع می کنیم.

این گزارش می افزاید: رئیس جمهور آمریکا پنج شنبه گذشته دو دستورالعمل اجرایی را با هدف ممنوعیت تیک تاک و وی چت صادر کرد و گفت؛ آمریکا باید به نفع امنیت ملی، اقدامی مقابله ای علیه برنامه های شبکه های اجتماعی مستقر در چین انجام دهد. این اقدام حاکی از آن است که تیک تاک و وی چت باید تا 45 روز دیگر مالک جدیدی در آمریکا بیایند و اگر در این مدت نتوانستند به این هدف برسند، در این کشور مسدود خواهند شد.

تیک تاک یک برنامه اشتراک گذاری ویدئوهای کوتاه است که میان نسل جوان آمریکا و بقیه کشورهای دنیا محبوبیت زیادی دارد. وی چت نیز برنامه ارسال پیغام است که افراد برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان خود استفاده می نمایند.

4106/4033/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 53

به "تحریم رئیس اجرایی هنگ کنگ، وی چت و تیک تاک، پکن را برافروخت، افزایش تنش در روابط آمریکا و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم رئیس اجرایی هنگ کنگ، وی چت و تیک تاک، پکن را برافروخت، افزایش تنش در روابط آمریکا و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید