تقابل با ایران و چین؛ وعده گزینه بایدن برای نمایندگی سازمان ملل

به گزارش وبسایت دانشجویی، گزینه دولت جدید آمریکا به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل متحد گفت، تقابل با دستورکار چین در این نهاد را در اولویت قرار خواهد داد.

تقابل با ایران و چین؛ وعده گزینه بایدن برای نمایندگی سازمان ملل

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، لیندا توماس گرینفیلد گزینه دولت جدید آمریکا به عنوان سفیر این کشور در سازمان ملل روز چهارشنبه گفت، بر روی به چالش کشیدن چین تمرکز خواهد نمود.

به نوشته خبرگزاری رویترز، در بیانیه این دیپلمات آمریکایی که روی وب سایت کمیته روابط خارجی مجلس سنا قرار گرفته آمده است: می دانیم که چین در سرتاسر نظام سازمان ملل کوشش می نماید دستورکاری اقتدار گرایانه را پیش ببرد که در تضاد با ارزش های بنیادین این نهاد و آمریکا است.

گرینفیلد با اشاره انزوای آمریکا در سازمان ملل گفت: موفقیت آن ها در گرو تداوم خروج ما [از بخش های مختلف این نهاد]است. چنین اتفاقی تحت نظر من رخ نخواهد داد.

او در این بیانیه نوشته است: هنگامی که آمریکا خود را نشان دهد، هنگامی که ما ثابت قدم و ماندگار باشیم، هنگامی که بتوانیم طبق ارزش های خود اثرگذار باشیم، سازمان ملل می تواند نهادی ضروری برای پیشبرد صلح، امنیت و سلامت جمعی تبدیل گردد.

گریلفید در ادامه مدعی شده است: در عوض، اگر از میز دور شویم و به دیگران اجازه دهیم جای خالی را پر نمایند، جامعه جهانی و همچنین منافع آمریکا متضرر خواهند شد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین روز دوشنبه به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درباره کوشش برای تشکیل ائتلاف با اروپا علیه پکن هشدار داد و گفت: تشکیل گروه های کوچک یا شروع جنگ های سرد جدید در جهان، تهدید، استفاده از ارعاب و کوشش برای حذف دیگران، توسل به پراکنده سازی ها و اقدامات خرابکارانه یا تحریم، اگر جهان را به سمت درگیری سوق ندهد به سمت تفرقه راهنمایی می نماید.

چین بعضی اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از ائتلاف آمریکا و کشور های اروپایی علیه پکن در دستور کار قرار داده است. توافق جامع سرمایه گذاری که ماه گذشته میان چین و اتحادیه اروپا حاصل شد امکان دسترسی بی سابقه کشور های اروپایی به بازار چین را فراهم می نماید.

اتحادیه اروپا به فاصله کوتاهی بعد از پیروزی جو بایدن، پیشنهاد تشکیل ائتلافی میان کشور های دو سوی آتلانتیک جهت مقابله با چین در زمینه فناوری های ارتباطی را داد.

همچنین امروز گرینفیلد که در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا حضور یافت درباره سیاست های دولت جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا در قبال ایران گفت: رئیس جمهور بایدن در دوران مبارزه انتخاباتی این را روشن کرد که ما همه کوششمان را به کار می گیریم تا اطمینان حاصل کنیم ایرانی ها به سلاح هسته ای دست پیدا نمی نمایند. آنتونی بلینکن (وزیر خارجه آمریکا) هم در جلسه هفته گذشته مجلس سنا به همین موضوع اشاره نمود.

وی اضافه نمود: متأسفانه، در چهار سال گذشته، بعد از آنکه ما از توافق خارج شدیم شاهد عقب گرد های زیادی بوده ایم.

گزینه پیشنهادی بایدن برای تصدی نمایندگی آمریکا در سازمان ملل توضیح داد او در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس سنا با متحدان آمریکا و دیگر اعضای شورای امنیت شامل چین و روسیه برای افزایش فشار بر ایران همکاری خواهد نمود.

گرینفیلد گفت: ما با متحدانمان و دوستانمان همکاری خواهیم کرد، اما ضروری است با دیگر اعضای شورای امنیت هم همکاری کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که ایران را جوابگو می کنیم.

وی در ادامه تأکید کرد: اگر من تأیید شوم، در کسوت نماینده آمریکا کوشش خواهم کرد حمایت متحدان و دوستانمان را جلب نموده و ببینیم کجا می توانیم با روسیه ای ها و چینی ها زمینه های مشترک جهت افزایش فشار بر ایران و بازگرداندن آنها به رعایت [مفاد برجام] پیدا کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 286

به "تقابل با ایران و چین؛ وعده گزینه بایدن برای نمایندگی سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقابل با ایران و چین؛ وعده گزینه بایدن برای نمایندگی سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید