آیا استرس واقعا عامل سفید شدن مو است؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، به بیان ساده، استرس به طور بالقوه می تواند سبب سفید شدن مو گردد. در این مطلب درباره دلایل سفید شدن مو، نقش استرس در آن، دائمی بودن یا نبودن آن و نکاتی برای پیشگیری از سفید شدن زوددرس موها می خوانید.

آیا استرس واقعا عامل سفید شدن مو است؟

خبرنگاران | رنگ موی شما را اندازه ملانین موجود در آن مشخص می نماید. سلول های رنگدانه در فولیکول های موی شما به نام ملانوسیت، ملانین فراوری می نمایند. این سلول ها با بالا رفتن سن آغاز به از بین رفتن می نمایند. با سلول های رنگدانه کمتر ، ملانین موجود در فولیکول های مو کمتر می گردد. در نهایت، مو بدون ملانین رشد می نماید و رنگ آن سفید مایل به خاکستری و سپس سفید می گردد.

به گزارش خبرنگاران ، ژنتیک در مشخصِ زمان سفید شدن موهای شما نقش مهمی دارد. برای اینکه بدانید چه زمانی موهای شما آغاز به سفید شدن خواهد نمود، سابقه سفید شدن موهای والدین و پدربزرگ و مادربزرگ تان را آنالیز کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از دلایل سفید شدن زودرس موها است. مطالعه ای که سال 2013 انجام شد نشان داد احتمال سفید شدن زودرس موهای سیگاری ها در قیاس با غیرسیگاری ها دو و نیم برابر بیشتر است. این مطالعه روشن کرد که سیگار کشیدن با افزایش استرس اکسیداتیو همراه است که می تواند به سلول رنگدانه آسیب برساند و منجر به کاهش زودرس ملانین در فولیکول های مو گردد.

بیماری

بیماری های زیادی هستند که می توانند عامل سفید شدن موها در سن پایین شوند. از جمله:

  • بیماری خودایمنی: طاسی و پیسی بیماری هایی هستند که بواسطه آنها سیستم ایمنی به سلول های خودش از جمله ملانوسیت ها حمله می نماید و این حمله سبب می گردد موها به رنگ سفید مایل به خاکستری یا سفید درآیند.
  • کمبود ویتامین ب12: ویتامین ب12 یک ماده مغذی لازم است که به شکل دهی سلول های قرمز خون یاری می نماید و برای عملکرد سالم مغز و اعصاب لازم است. این ویتامین نقش مهمی در رشد مو دارد. رژیم غذایی دارای کمبود این ویتامین می تواند فراوری ملانین را با ضعیف کردن سلول های رنگدانه کاهش دهد.
  • بیماری تیروئید: تیروئید غده ای است که هورمون فراوری می نماید و نقش مهمی در کنترل متابولیسم شما دارد. اختلال عملکرد تیروئید می تواند منجر به کاهش تجمع رنگدانه های مو گردد.

استرس چگونه بر رنگ موی شما اثر می گذارد؟

مطالعه ای که سال 2020 در مجله Nature منتشر شد چگونگی تاثیر استرس بر رنگ موی افراد را به خوبی شرح می دهد (این مطالعه با آزمایشات حیوانی صورت گرفته است نه آزمایشات انسانی). محققان برای مشخص اینکه آیا استرس می تواند سبب سفید شدن موها گردد موش ها را آزمایش کردند. آنها سه گروه موش را در معرض سطوح مختلفی از استرس قرار دادند. تمام موش ها دچار ریزش مو و افزایش سفیدی مو شدند. این مطالعه نشان داد نورادرنالین (نوراپی نفرین) علت وقوع آن است.

بدن هنگام استرس انتقال دهنده های عصبی آزاد می نماید

وقتی استرس دارید بدن شما با آزاد کردن انتقال دهنده عصبی نورادرنالین واکنش نشان می دهد. در شرایط عادی، سلول های بنیادی فراورینماینده رنگدانه غیرفعال می مانند تا زمانی که رشد موی تازه اتفاق بیفتد. با این حال، نورادرنالین این سلول ها را خیلی زود فعال می نماید و سبب دور شدن آنها از ذخایر رنگی فولیکول مو می گردد. با کم شدن سلول های بنیادی برای تبدیل شدن به سلول های رنگدانه یا ملانوسیت، ملانین کمتری فراوری می گردد و مویی که در این شرایط رشد کند فاقد رنگ خواهد بود. این مطالعه روی موش ها انجام شد بنابراین در خصوص رابطه بین استرس و سفید شدن زودرس موها مطالعات بیشتری باید انجام گردد.

آیا سفید شدن موها دائمی است؟

بله در بیشتر موارد. وقتی هیچ سلول رنگدانه ای در فولیکول مو نباشد، ملانین نمی تواند فراوری گردد و اثر آن دائمی است.

سفید شدن موها برای بعضی افراد برگشت پذیر به رنگ اولیه است

برای بعضی افراد، سفید شدن موها برگشت پذیر به رنگ اولیه است. در این مطالعه، نمونه های تار موی 14 شرکت نماینده جمع آوری و تحلیل شد. از شرکت نمایندگان خواسته شد سطح استرس شان را به صورت هفتگی در یک دفترچه یادداشت ثبت نمایند. برای آنالیز تارهای مو و مشاهده تغییرات جزئی رنگ از اسکنرهایی با وضوح بالا استفاده شد. تغییرات رنگ مو با یادداشت های شرکت نمایندگان درباره سطح استرس شان مقایسه شد. نتایج نشان داد بعضی افراد با کاهش سطوح استرس توانستند رنگ موی مایل به سفیدشان را به رنگ طبیعی قبل بازگردانند.

نکاتی برای پیشگیری از سفید شدن موها

مدیریت استرس صرفنظر از اثری که روی ظاهر می گذارد، هدفی سالم است. اگرچه پیرشدن اجتناب ناپذیر است، به این معنا نیست که قرار نیست با افزایش سن حس خوبی از خودمان داشته باشیم. مراقبت کردن از سلامت فیزیکی و روانی در دراز مدت به نفع ما است. در ادامه نکاتی را برای پیشگیری از سفیدشدن زودرس موها می خوانید:

  • داشتن رژیم غذایی متعادل: رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزی و ماهی با چربی اشباع شده و غذاهای فرآوری شده کم تضمین می نماید بدن شما مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای موی سالم را دریافت خواهد نمود. این حقیقت ثابت شده است که رژیم غذایی خوب به کاهش اثرات پیری و استرس یاری می نماید.
  • فعال ماندن: ورزش منظم برای خلق و خو و بدن خوب است. فعالیت فیزیکی به کاهش استرس، افسردگی و اضطراب و تقویت عزت نفس یاری می نماید.
  • ایمنی در برابر خورشید: اشعه ماوراءبنفش خورشید می تواند موجب ریزش مو و کاهش رنگدانه ها گردد. پوشیدن کلاه، استفاده از کرم ضدآفتاب و محدود کردن زمان قرارگیری زیر نور آفتاب مقدار آسیب به موها را کاهش میدهد.
  • وقت گذرانی با عزیزان: تماس منظم با دوستان و خانواده تاثیر زیادی بر سلامت احساسی و روانی ما می گذارد. ارتباط اجتماعی سلامت روان ما را بهبود می بخشد، از ما در برابر افسردگی محفاظت می نماید و خطر مرگ و میر را کاهش می دهد.
  • استقبال از پیری: نگرانی از تارهای سفید مو نتیجه معکوس دارد چون هرقدر بیشتر استرس داشته باشید، موهای شما زودتر سفید می گردد. پیر شدن یک فرایند طبیعی است. به جای نگرانیِ ظاهری، نگاهتان را به پیر شدن، این دگرگونی اجتناب ناپذیر ، عوض کنید.

رنگ کردن موها

اگر سفیدی رنگ موی شما بر اعتماد به نفس شما و احساسی که نسبت به خودتان دارید اثر منفی گذاشته است، می توانید موهایتان را رنگ کنید!

نکته: اگر متوجه شدید موی شما بدون هیچ تغییر خاصی در سبک زندگی تان در حال سفید شدن است، با پزشک مشورت کنید تا از مسائل پزشکی بالقوه ای که شاید علت این سفید شدن باشد جلوگیری کنید.

منبع: verywellmind

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 3 آبان 1401 بروزرسانی: 3 آبان 1401 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 994

به "آیا استرس واقعا عامل سفید شدن مو است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا استرس واقعا عامل سفید شدن مو است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید