30درصد هتل ها تعطیل و دو سوم شاغلان بیکار شدند

به گزارش وبسایت دانشجویی، جمشید حمزه زاده، رئیس جامعه هتلداران ایران در تشریح شرایط هتل های کشور به دنبال رکود عظیم گردشگری با شیوع ویروس کرونا، گفت: در وضع موجود که هتل ها مسافر ندارند، حدود 30 درصد از این واحدهای اقامتی ترجیح داده اند تعطیل بمانند. بقیه هم با اعمال تخفیف های ویژه تا 70 درصد باز مانده اند. میزان خسارت و زیان اقتصادی واردشده به هتل ها تا سرانجام شهریورماه نیز 8500 میلیارد تومان برآورد شده است.

30درصد هتل ها تعطیل و دو سوم شاغلان بیکار شدند

او اضافه نمود: هتل ها ماه ها است که مسافر ندارند و میانگین اقامت در کل کشور زیر 20 درصد است. حتی هزینه های آب و برق را نمی توان تامین کرد. ترجیح بسیاری بر تعطیلی هتل ها است، چون هزینه نگهداری حتی نسبت به قبل از کرونا بیشتر شده است. با این حال در بعضی شهرها امکان تعطیلی وجود ندارد، اگر آن هتل بسته گردد، دیگر جای مناسبی برای اقامت وجود ندارد.

او ادامه داد: برای حل مساله آب و برق هتل ها حدود یک ماه است که به وزیر نیرو نامه نوشته و درخواست همراهی نموده ایم اما هنوز جوابی نداده اند. با آن که ستاد کرونا مصوب کرد هزینه آب و برق به تعویق بیافتد اما کماکان شاهد تهدید و قطع آب و برق هتل ها هستیم.

حمزه زاده اضافه نمود: اداره مالیات به نسبت وزارت نیرو همراه تر بوده است، هرچند ما دنبال معافیت مالیاتی سال های 98 و 99 هستیم اما تا کنون نتیجه نگرفته ایم.

رئیس جامعه هتلداران درباره بیکاری گسترده ای که در این بخش رخ داده است، گفت: دو سوم نیروی شاغل در صنعت هتلداری بیکار شده است. سازمان تامین اجتماعی هم بیمه بیکاری آن ها را کامل پرداخت ننموده است. چند ماه وقت رسیدگی داده اند اما بسیاری از نیروهای تعدیل شده هنوز پول کامل را دریافت ننموده اند.

ایسنا نوشت، صنعت گردشگری و هتلداری با شیوع ویروس کرونا از جمله مشاغل زیان ده بوده است. سازمان ملل در پیغام های مکرری به دولت ها درباره بحران بیکاری و رکود مالی گردشگری هشدار داده و درخواست همراهی و حمایت بیشتر نموده است. در ایران برای جبران خسارت های کرونا در این بخش، دو بسته حمایتی تهیه شد که اولی سه ماه امهال هزینه های انرژی، مالیات، بیمه حق کارفرما و اقساط بانکی به اضافه وام حفاظت از مشاغل به مبلغ 6 تا 16 میلیون تومان بود که به گفته فعالان گردشگری، به درستی رعایت نشد و نتوانست از این صنعت حمایت کند. بسته دوم حمایت از گردشگری نیز اوایل مهرماه مصوب شد که مبلغ تسهیلات بانکی از 16 تا 900 میلیون تومان افزایش داده شد و امهال هزینه های انرژی، مالیات، بیمه حق کارفرما و اقساط بانکی تا خاتمه سال نیز تمدید شد. با این حال این مصوبه هنوز به مرحله اجرا نرسیده و از بار مسائل گردشگری و هتلداری نکاسته است.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 120

به "30درصد هتل ها تعطیل و دو سوم شاغلان بیکار شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30درصد هتل ها تعطیل و دو سوم شاغلان بیکار شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید