کاربردهای طلایی طب سنتی در بیماری های زنان

به گزارش وبسایت دانشجویی، اهمیت آشنایی با بیماری های زنان و چگونگی پیشگیری و درمان آن ها یکی از مهم ترین مسائلی است که هر خانمی باید نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشد. خوشبختانه امروزه با رشد تکنولوژی و افزایش اندازه آگاهی و دانش مردم ، بسیاری از زنان در سراسر دنیا نسبت به این بیماری ها آگاهی لازم را داشته و دست کم با چگونگی درمان و پیشگیری از ابتلا به آن ها در طب مدرن آشنایی دارند اما شاید این گروه کمتر با تکنیک های درمانی طب سنتی و مکمل در درمان بیماری های شایع و رایج دستگاه زنان آشنا باشند.

کاربردهای طلایی طب سنتی در بیماری های زنان

کاربردهای طلایی طب سنتی در بیماری های زنان

سلامت نیوز: اهمیت آشنایی با بیماری های زنان و چگونگی پیشگیری و درمان آن ها یکی از مهم ترین مسائلی است که هر خانمی باید نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشد. خوشبختانه امروزه با رشد تکنولوژی و افزایش مقدار آگاهی و دانش مردم ، بسیاری از زنان در سراسر دنیا نسبت به این بیماری ها آگاهی لازم را داشته و دست کم با چگونگی درمان و پیشگیری از ابتلا به آن ها در طب مدرن آشنایی دارند اما شاید این گروه کمتر با تکنیک های درمانی طب سنتی و مکمل در درمان بیماری های شایع و رایج دستگاه زنان آشنا باشند. برای آشنایی بیشتر با تکنیک ها و شیوه های درمانی طب سنتی ایران در درمان بیماری های شایع زنان با دکتر سعید صانعی، مشاور گیاه درمانی به گفت وگو نشستیم تا از کاربردهای طب سنتی ایران و گیاه درمانی برای درمان بعضی از بیماری های دستگاه زنان از قبیل بیماری ها و اختلال های تخمدان، رحم و سینه بیشتر بدانیم.

چاقی پایین تنه عامل ابتلا به کیست تخمدان

ابتلا به کیست تخمدان یکی از رایج ترین بیماری های زنان است که علت به وجود آمدن آن در بدن از دیدگاه طب سنتی تجمع بلغم در اطراف تخمدان و سردی مزاج این اندام درونی است. علاوه بر این عوامل مختلفی از قبیل تجمع چربی در اطراف لگن یا خوردن غذاهایی با طبع سرد هم ممکن است موجب بروز کیست در تخمدان ها گردد و گاهی ظاهری پر از کیست برای تخمدان ها ایجاد می نماید. کیست تخمدان انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها کیست فیزیولوژیک است. این نوع از کیست به علت بروز اختلال در فیزیولوژی تخمدان در این عضو به وجود می آید. کیست های دیگری هم وجود دارند که کیست های پاتولوژی نامیده می شوند. این کیست ها به علت خونریزی داخلی تخمدان یا زواید درون تخمدان ایجاد می گردد. در بعضی موارد هم کیست ها ساده هستند و محتویات آب میان بافتی تخمدان موجب تشکیل آن ها شده است.

ارتباط کیست تخمدان با قاعدگی نامنظم

کیست های تخمدان عموما در سایزهای مختلفی دیده می شوند. بعضی از این کیست ها به حدی بزرگ می شوند که بزرگی آن ها به مقدار یک هندوانه می رسد و گاهی دیده شده که مقدار آن ها به 20 تا 30 کیلوگرم هم رسیده است. وجود این کیست ها در تخمدان اختلال های زیادی ممکن است برای فرد به وجود آورد. یکی از مهم ترین این اختلالات از بین رفتن تعادل و هماهنگی هورمون های بدن است. این اختلال ممکن است با افزایش مقدار موهای زائد بدن و اختلال در زمان قاعدگی همراه باشد به گونه ای که فرد را دچار قاعدگی های نامنظم و دردناک کند یا موجب قطع شدن قاعدگی در افراد مبتلا گردد. خوشبختانه در طب سنتی ایران برای درمان بسیاری از این کیست ها درمان هایی وجود دارد که بیمار را بی احتیاج از مصرف داروهای شیمیایی یا جراحی می نماید.

پرهیز غذایی بیماران مبتلا به کیست تخمدان

اولین قدم درمانگران طب سنتی ایران برای درمان کیست های تخمدان اصلاح تغذیه و رژیم غذایی بیماران است و پس از آن تجویز داروها و گیاهان دارویی است که موجب تخلیه کیست ها از محتویات شان می گردد. اگر چه تجویز گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای بیماران باید از طریق متخصص و درمانگر طب سنتی انجام گردد اما راهکارهایی طبیعی در طب سنتی ایران وجود دارد که از سوی حکمای طب سنتی برای درمان بعضی از کیست های تخمدان به آن ها اشاره شده است.

به اسم مثال در بخش تغذیه این دستورها اشاره شده که افراد مبتلا به کیست تخمدان بهتر است از مصرف انواع قارچ ها، گوجه، خیار، بال و گردن مرغ، شکلات، کاکائو و ماست پرهیز نمایند و مصرف این مواد را به حداقل برسانند یا آن ها را از سبدغذایی خود در مدت درمان حذف نمایند. علاوه بر این، پیاده روی روزانه به منظور گرم نگه داشتن ناحیه لگن بسیار موثر است. از طرفی این پیاده روی و ورزش روزانه برای افراد چاقی که دچار کیست تخمدان هستند موثر است زیرا چاقی یکی از عوامل بروز این بیماری در بعضی زنان است.

این نکته را جدی بگیرید

نباید فراموش کنید که بعضی از داروهای گیاهی اگر چه از منشأ طبیعی و گیاهی تهیه می شوند اما در مواردی به مقدار داروهای شیمیایی ممکن است تاثیر مخرب بر سلامت شما داشته و عوارض جانبی به همراه داشته باشند. بنابراین هرگز بدون تجویز متخصص گیاه درمانی و درمانگر طب سنتی و سرخود از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای درمان بیماری ها به ویژه بیماری ها و اختلال های مربوط به دستگاه زنان استفاده نکنید زیرا ممکن است با استفاده از دارو یا شیوه غلط موجب بروز اختلال هایی در عملکرد اندام درونی خود شوید بنابراین حتما برای درمان به متخصص طب سنتی و درمانگرانی که در این حوزه صاحب نظر هستند، مراجعه کنید.

از فیبروم چه می دانید؟

یکی دیگر از اختلالات شایع در خانم ها ابتلا به انواع فیبروم است. فیبروم توده ای است که در بافت های رحم به علت تجمع سلول های الیاف محکم بافت همبند در رحم به وجود می آید و بروز آن در رحم اختلال هایی را برای زنان و خانم های جوان ایجاد می نماید. گاهی ممکن است تجمع سلول های عضلانی صاف جداره رحم هم منجر به بروز فیبروم در رحم گردد که در اصطلاح به آن میوم گفته می گردد. مقدار فیبروم و میوم در افراد مختلف فرق دارد و از چند میلی متر تا چند سانتی متر در رحم دیده می گردد. درمانگران طب سنتی ایران عفونت های رحمی را یکی از شایع ترین عوامل به وجود آمدن فیبروم ها می دانند و معتقدند که این عفونت ها با تحریک بافت رحم در نهایت منجر به بروز فیبروم و میوم در بدن می گردد.

درمان فیبروم با گیاهان دارویی

فیبروم ها و بافت های تشکیل دهنده آن ها به طور کلی در 3 ناحیه رحم قرار می گیرند؛ گروهی از آن ها زیر صفاق رحم قرار می گیرند و به اصطلاح بیرون از رحم جای دارند. گروهی از آن ها درون بافت رحم جای دارند و بعضی از آن ها در بافت میانی رحم به وجود می آیند که بعضی از آن ها با یاری شیوه های درمانی طب سنتی قابل درمان است و بعضی از آن ها احتیاج به شیوه های دیگر درمانی از قبیل درمان های مدرن دارد اما طب سنتی ایران می تواند فیبروم هایی که در بافت میانی رحم جای گرفته است را با یاری داروهای گیاهی خود به مرور کوچک نموده و آن ها را در مدت زمان 3 تا 6 ماه به طور کامل از بین برد.

تاثیر استرس در شکل گیری فیبروم

درمانگران طب سنتی عوامل مختلفی را در بروز فیبروم و میوم موثر می دانند. یکی از مهم ترین این عوامل که امروزه در جوامع بشری زیاد دیده می گردد، استرس و فشارهای عصبی ناشی از برنامه های روزانه زندگی است. به اعتقاد این درمانگران زندگی در محیط سرشار از استرس و فشارهای عصبی به علت تاثیراتی که روی رشته های عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک می گذارد موجب تحریک عضلات صاف رحم شده و با انقباض آن ها منجر به فراوری توده ها و بافت عضلانی یا فیبروم گردد. بنابراین پرهیز از قرار گرفتن در محیط های پرتنش و پر استرس هم، هم برای پیشگیری و هم برای درمان بیماران مبتلا به فیبروم بسیار مفید است.

در طب سنتی برای درمان بعضی از عفونت ها، داروهایی وجود دارد که غالبا به صورت جوشانده های مختلف گیاهی و طبیعی برای خانم ها و دختر خانم ها استفاده می گردد. درمانگران طب سنتی با اصلاح رژیم غذایی و تجویز داروهای گیاهی که غالبا با منشا گیاهی به صورت صنعتی یا سنتی تهیه می شوند برای درمان این بیماری ها اقدام می نمایند. طول درمان به طور میانه در این شیوه درمانی 3 تا 6 ماه است.

از عفونت های قارچی بیشتر بدانید

عفونت های قارچی یکی از رایج ترین بیماری های زنان است که در فصل تابستان بیشتر از فصل های دیگر در میان زنان و دختران دیده می گردد. در این فصل به علت استفاده بیشتر از استخرها و مراکز تفریحی آبی امکان ابتلا به این بیماری در زنان افزایش پیدا می نماید. عفونت های واژن شایع ترین این عفونت هاست که به علت بهم خوردن مزاج واژن که در اصطلاح رایج به آن بهم خوردن PHیا اسیدیته می گویند، در بدن ایجاد می گردد. عفونت ها غالبا به 3 دسته عفونت های قارچی، عفونت های کلامیدیا و عفونت های میکروبی گرم منفی تقسیم می شوند. بعضی از این عفونت ها مانند 2 نوع کلامیدیا و میکروبی آن ممکن است در موارد پیشرفته حتی منجر به نازایی خانم ها گردد. این عفونت ها از راه های مختلف که یکی از آن ها استفاده از استخر بدون شرایط بهداشتی است به خانم ها منتقل می گردد.

درمان انسداد مجاری شیردهی مادران

درمان بسیاری از بیماری های سینه با یاری شیوه درمانی طب سنتی ایران و تجویز داروهای گیاهی و کنترل مزاج این عضو قابل درمان است. به اسم مثال درمانگران طب سنتی در درمان فیبروکیست های سینه تا امروز موفقیت های متعددی داشته اند. علاوه بر این اختلال هایی مانندکم شیردهی مادران شیرده، ترک های پوستی در ناحیه سینه، آبسه سینه و انسداد مجاری شیردهی هم از جمله مواردی است که طب سنتی ایران برای درمان آن راهکارهای متنوع و موثری دارد. در این شیوه درمانگران پس از اصلاح رژیم غذایی بیمار و کنترل مزاج سرد و گرم سینه و ایجاد تعادل در آن با تجویز داروهای گیاهی خاص به درمان این بیماری ها می پردازند.

درمان عفونت قارچی با جوشانده گیاهی

عفونت های دستگاه زنان انواع مختلفی دارد. بعضی از این عفونت ها قارچی هستند و با ترشحات پنیرک مانند در بدن ظاهر می شوند. بعضی از آن ها که ناشی از میکروب های گرم منفی هستند به صورت ترشحات زردرنگ و بدبو دیده می شوند. این عفونت های قارچی عموما با خارش و سوزش همراهند و آن گروه از عفونت ها که ترشحات بدبو دارند از جمله عفونت هایی هستند که مداوا کردن آن ها در نزدیک ترین زمان ممکن اهمیت زیادی دارد. در طب سنتی برای درمان بعضی از این عفونت ها داروهایی وجود دارد که غالبا به صورت جوشانده های مختلف گیاهی و طبیعی برای خانم ها و دختر خانم ها استفاده می گردد که درمانی موثر و کارآمد برای بسیاری از عفونت های زنان است.

درمان گرگرفتگی یائسگی با گیاهان دارویی

خوشبختانه در طب سنتی ایران تدابیر مختلفی برای پیشگیری و درمان گرگرفتگی در دوران یائسگی و بعضی از اختلالات عصبی این دوران از قبیل ابتلا به افسردگی وجود دارد که ضروری است زیرنظر متخصص مربوطه یا درمانگر طب سنتی برای بیمار تجویز گردد. علاوه بر این کنترل بیماری پوکی استخوان که یکی از شایع ترین بیماری های زنان به ویژه در سنین یائسگی است به یاری داروهای فراوری شده از گیاهان دارویی که به صورت سنتی و صنعتی در بازار داروهای گیاهی فراوری می گردد، امکان پذیر است.

کاربردهای طلایی طب سنتی در بیماری های زنان

درمانگران طب سنتی براساس دانش خود و با اتکا به متون کهن طب سنتی روش ها و شیوه های مختلفی را برای درمان بسیاری از اختلال ها و بیماری های زنان می شناسند و به یاری آن ها می توانند علاوه بر درمان این بیماری ها از بروز آن ها در خانم های جوان پیشگیری نمایند.

براساس متون کهن شیوه درمانی طب سنتی در درمان دردهای قولنجی رحم و کاهش درد زایمان بسیار موثر است.

درمانگران طب سنتی با یاری تکنیک ها و روش های طب سنتی ایران قادرند از زایمان زودرس پیشگیری نموده و امر زایمان را تسهیل نمایند.

طب سنتی علاوه بر درمان ترک های ناشی از زایمان بر پوست شکم خانم ها، داروهای گیاهی دارد که به پیشگیری از بروز این ترک های پوستی یاری می نماید.

ماساژ روغن بادام شیرین روی شکم زنان باردار پیش از 4 ماهگی یکی از شیوه های پیشگیری از ترک پوست شکم است.

درصورتی که فردی دچار ترک های پوستی دوران بارداری شد برای درمان آن می تواند از طب سنتی بهره بگیرد. طب سنتی قادر است در مدت 3 تا 6 ماه با درمان از هم گسیختگی بافت پوست و ایجاد بافت همبند فاصله های به وجود آمده در پوست را درمان نموده و ترک های سفید رنگ روی شکم را درمان کند.

درمانگران طب سنتی با ارائه تکنیک های ورزشی خاص و ارائه روغن های گیاهی و طبیعی به زنان یاری می نمایند تا پس از زایمان از شل شدن عضلات شکم و افتادگی آن ها جلوگیری نموده و برای درمان آن اقدام نمایند.

منبع:سلامت نیوز

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 650

به "کاربردهای طلایی طب سنتی در بیماری های زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردهای طلایی طب سنتی در بیماری های زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید