پوکی استخوان مختص سنین سالمندی نیست

به گزارش وبسایت دانشجویی، ایرنا/رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: پوکی استخوان که بیشتر در بین سالمندان شیوع دارد در سنین پایین تر نیز دیده می شود، به عبارتی پوکی استخوان تنها مختص سنین سالمندی نیست.

پوکی استخوان مختص سنین سالمندی نیست

دکتر باقر لاریجانی اضافه کرد: متاسفانه با توجه به تغییر الگوی زندگی، پوکی استخوان علاوه بر سالمندی که سن شایع بیماری است در سنین پایین تر نیز دیده می شود و این موضوع نشان می دهد توجه جدی به مقوله پوکی استخوان باید کرد.

وی ادامه داد: نتایج مطالعه ای روی 6 هزار نفر و همچنین مطالعه دیگری که در جنوب ایران در حال انجام است، نشان می دهد این عارضه شیوع بالایی داشته و درصد زیادی از سالمندان گریبانگیر این مشکل هستند.

حدود یک چهارم مبتلایان به پوکی استخوان درمان خود را ادامه می دهند

وی ادامه داد: تعداد بسیار معدودی از کسانی که دچار پوکی استخوان شدند، درمان خود را ادامه می دهند؛ به عبارتی کسانی که درمان خود را ادامه می دهند بین 20 تا 25 درصد مبتلایان به این بیماری هستند.

لاریجانی گفت: با بهره گیری از تجربیات صاحب نظران و اندیشمندان در تلاش هستیم تا کسانی که دچار پوکی استخوان هستند و به طور معمول درمان خود را ادامه نمی دهند، شناسایی و شرایط را برای ادامه درمان آنان مهیا کنیم.

وی تاکید کرد: پوکی استخوان علاوه بر بار اقتصادی فراوان به خانواده ها و نظام سلامت، مشکلاتی را برای فرد مبتلا به وجود می آورد و آنان را نیازمند کمک دیگران می کند.

بررسی پوکی استخوان در سالمندانی که با شکستگی به مراکز درمانی مراجعه می کنند

وی گفت: در بسکمک از موارد دلیل زمینه ای شکستگی در سالمندی، وجود پوکی استخوان است. بنابراین سالمندانی که با شکستگی به مراکز درمانی مراجعه می کنند باید از نظر پوکی استخوان پیگیری و مورد بررسی قرار گیرند تا علاوه بر مداوای شکستگی، با شروع درمان پوکی استخوان از شکستگی های بعدی آنان جلوگیری شود.

لاریجانی اضافه کرد: افراد به خصوص سالمندانی که دچار شکستگی می شوند و به بیمارستان ها مراجعه می کنند، باید به موقع شناسایی و درمان شوند و این موضوع به تدریج در اقصی نقاط کشور در حال گسترش است.

وی با اشاره به اینکه مراکز درمانی آموزش های لازم را به این افراد ارایه دهند تا از شکستگی های بعدی جلوگیری شود، گفت: این موضوع در حفظ سلامت آنان بسیار موثر است. فرایند درمان را تسریع می کند و از شکستگی های بعدی نیز جلوگیری می شود.

جلوی شکستگی در مردان و زنان سالمند را بگیریم

وی با اشاره به اینکه تا حد امکان باید جلوی شکستگی در سالمندان گرفته شود، اضافه کرد: این کار هم از بار اقتصادی زیادی جلوگیری می کند و هم گامی ارزشمند در حفظ سلامت این افراد است.

لاریجانی، شکستگی ها را از عوارض اصلی پوکی استخوان خاطرنشان کرد و گفت: بعضی از شکستگی ها بسیار مشهود هستند؛ ولی بعضی از شکستگی ها به خصوص در ستون فقرات خیلی واضح نبوده و در بعضی موارد با مشاهده علائمی مانند گوژپشتی و یا کوتاه شدن قد در سالمندان باید به فکر شکستگی ها باشیم.

منبع: همگردی
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 511

به "پوکی استخوان مختص سنین سالمندی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوکی استخوان مختص سنین سالمندی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید