پاسخ وزارت بهداشت به اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی خبرنگاران

به گزارش وبسایت دانشجویی، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پی اعتراض داوطلبان چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی به برگزاری این آزمون در فروردین ماه 1400 اطلاعیه ای صادر کرد.

پاسخ وزارت بهداشت به اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی خبرنگاران

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پی اعتراض داوطلبان چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری پزشکی به برگزاری این آزمون در فروردین ماه 1400 و عدم رعایت فاصله قانونی 9 ماه میان این دوره آزمون و دوره ما قبل آن، با ارسال اطلاعیه ای خاطرنشان کرد که زمان برگزاری این آزمون تغییر نخواهد کرد.

در اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تقاضای تعدادی از داوطلبین امتحان دستیاری برای تأخیر مجدد این آزمون آمده است: بعد از تعویق آزمون دستیاری از اسفندماه به بیستم فروردین 1400، بسیاری از داوطلبان به این موضوع اعتراض داشتند و آن را مخل برنامه ریزی درسی و موجب از دست دادن تمرکز و آرامش روانی خود می دانستند.

در هفته های اخیر هم تعداد قابل ملاحظه ای درخواست از سوی داوطلبین این امتحان دریافت شده که مصرانه تقاضای برگزاری امتحان در موعد مقرر دارند.

دلایل وزارت بهداشت برای برگزاری آزمون دستیاری بدون تأخیر

دلایل زیادی وجود دارد که بر اساس آن باید این آزمون بدون کوچک ترین تأخیری برگزار گردد. از جمله اینکه نامعین بودن شرایط اپیدمی کرونا می طلبد که در اولین زمان ممکن امتحان برگزار گردد چرا که تغییر شرایط به سمت نامطلوب می تواند آسیب زا باشد. ضمن اینکه حضور بموقع دستیاران سال اول در بخش های بیمارستانی در شرایط اپیدمی لازم است.

پیچیدگی های امتحان و زمانبر بودن اعلام نتایج نهایی به خصوص در رشته های دارای مصاحبه و ضرورت معین نبودن رشته محل قبولی داوطلبان پیروز در امتحان قبل از شهریورماه 1400، تأخیر بیشتر امتحان را ناممکن می نماید و قطعاً عقب افتادن مجدد باعث آسیب به کیفیت و برگزاری روال قانونی امتحان خواهد زد.

تقاضای تأخیر مجدد بر پایه چند ایراد حقوقی مطرح می گردد که از نظر وزارت این ایرادات وارد نیست و پاسخ ایرادات به صورت متواتر و مبسوط به سازمان های نظارتی ارائه شده است و روال رسیدگی قانونی خود را طی می نماید.

در این اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص عدم رعایت فاصله قانونی و منطقی بین زمان برگزاری آزمون قبلی و فعلی که توسط تعدادی از داوطلبین مطرح می گردد تصریح نموده است: به استناد بند (ب) ماده (4) آئین نامه شورای سنجش و پذیرش دانشجوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ابلاغی 27 خرداد ماه 97، مرجع تصویب تقویم آزمون های علوم پزشکی شورای مذکور است.

دراین راستا هر ساله تقویم کلیه آزمون های علوم پزشکی درسایت مرکز سنجش آموزش پزشکی جهت اطلاع رسانی به داوطلبان قرار می گیرد و زمان آزمون دوره 48 پذیرش دستیار تخصصی بالینی، در زمره آزمون های سال 99 در آذرماه سال 98 درسایت مرکز سنجش قرار گرفته بود.

همچنین متذکر می گردد، آزمون دوره 47 باید در اسفند ماه سال 98 برگزار می شد که به سبب اپیدمی بیماری کووید -19 و بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا به تعویق افتاده و در مرداد ماه 99 برگزارشد. بنابراین، امتحان مذکور طبق مصوبات، همان یکبار درسال بوده و امتحان دوره 48 مربوط به سال 99 است که قرار بود طبق اطلاع رسانی قبلی، در تاریخ 7 اسفند ماه امسال برگزار گردد، ولی جهت رفاه حال و همراهی با داوطلبان آزمون پذیرش دستیاری، به دستور وزیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری آن تا فروردین ماه 1400 به تعویق افتاد.

در پیش نویس دستور کار نود و سومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی به تاریخ 7 دی ماه 99 تغییر زمان آزمون مذکور پیشنهاد شده بود، ولی با توجه به عواقب تعویق زمان آزمون و مشکلاتی که ایجاد می کرد (در ذیل آمده)، به تصویب نرسید.

تعویق امتحان پذیرش به موقع دستیاران برای ارائه خدمت مؤثر در بیمارستان ها را مشکل می نماید

گفتنی است، به تعویق انداختن بیشتر این امتحان می تواند به شدت در زمینه پذیرش به موقع دستیاران برای ارائه خدمت مؤثر در بیمارستان ها ایجاد مشکل کند و به هیچ وجه به صلاح نظام آموزش پزشکی کشور نیست. در عین حال تعداد زیادی ازداوطلبان امتحان پذیرش دستیار تخصصی دوره 48 نیز، نسبت به تأخیر پیش آمده اعتراض داشته و به شدت خواهان آن هستند که بیش از این، تأخیر در برگزاری امتحان مذکور به وجود نیاید.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به عدم رعایت فاصله قانونی بین زمان اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون اعلام داشت هدف اصلی ارسال نامه شماره 458/518 تاریخ 29 شهریور 99 دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی و پیرو آن نامه شماره 464/518 تاریخ 31 شهریور 99 یادآوری دوباره (پس از ارسال نامه دوم اردیبشهت 98) بر منابع مرجع آزمون های جامع علوم پایه پزشکی، پیش کارورزی و پذیرش دستیار به دانشگاه های علوم پزشکی کشور و جهت اظهار نظر کارشناسی برای دوره های آزمون آینده بوده که طبق روال هر ساله صورت می گیرد.

ارسال و اطلاع رسانی این نامه ها قبل از برگزاری آزمون دوره 47 (که در مرداد ماه 99 برگزار گردید) می توانست منجر به سردرگمی داوطلبان واجد شرایط این آزمون باشد. آنچه قابل اهمیت است آگاهی داوطلبان دوره 48 از منابع آزمون است که توضیحات و جزئیات در خصوص تغییرات منابع این آزمون، در دوم اردیبهشت ماه سال 98 (نامه شماره 103/518) در ذیل منابع دوره 47 به صورت شفاف اطلاع رسانی و به کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و درسایت مرکز سنجش آموزش پزشکی نیز قرار گرفته بود.

بنابراین از زمان آگاهی داوطلبان از منابع، تا امتحان دوره 48، بیش از یکسال (22 ماه) فاصله وجود داشته و اعتراض به عدم رعایت فاصله زمانی حداقل 9 ماه وارد نیست.

اعلام شرایط منابع و عدم تغییر عمده در منابع

معاونت آموزشی در خصوص عدم پایبندی به مصوبات و اطلاعیه های قبلی و اعلام منابع جدید یادآور شده است: تغییر منابع بر اساس نظر بورد های تخصصی و کمیته معین منابع آزمون صورت می گیرد و به روزرسانی این منابع در دوره های مختلف اجرا شده است.

در منابع اعلام شده در اردیبهشت 98، برای 4 درس مینور بیان شده بود که در صورت فراهم شدن برخی شروط ممکن است تغییر ایجاد گردد، اما به سبب همکاری با داوطلبان و در نظر دریافت شرایط اپیدمی بیماری کووید -19، این تغییرات به دوره بعدی موکول شد تا داوطلبین با کمترین تغییرات روبرو شوند.

همچنین در همان اطلاع رسانی، درمورد دو منبع درسی تاکید شده بود که حتماً تغییر ایجاد خواهد شد؛ یکی از این دو درس بیماری های زنان و زایمان است که مسئله ای در خصوص تغییر این منبع وجود ندارد، زیرا منبع قبلی بیش از 2 سال به عنوان رفرنس بوده است و اعلام تغییر آن هم در اطلاع رسانی دوم اردیبشهت ماه سال 98 اجرا شده و با برگزاری در سال 1400 نیز، مغایرت آن با نامه مرکز سنجش قابل طرح نیست.

منبع دیگری که تغییر پیدا نموده است، رفرنس درس جراحی است که البته منبع ثابت است و فقط شماره چاپ جدید جایگزین شماره قبلی شده است و به عبارتی آخرین نسخه چاپ شده همان رفرانس قبلی (لارنس 2013 به لارنس 2019) مد نظر خواهدبود.

این تغییر مورد اعتراض است و استدلال معترضین مبتنی بر مصوبه نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی، تاریخ 11 آذر 97 (اصلاح موضوع 5 هشتاد و نهمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تاریخ 2 تیرماه 97) که بیان می نماید منابع اعلامی حداقل باید برای دو دوره معتبر شمرده شوند، ولی لارنس 2013 فقط در یک سال منبع بوده است، است.

در پاسخ باید ذکر گردد که در مصوبه مورد اشاره تغییر منبع ذکر شده است و نکته ای در خصوص تغییر نوبت چاپ در رأی اعلام شده وجود ندارد؛ لذا بر اساس نظر تخصصی تاکید می گردد که تغییر نوبت چاپ به معنی تغییر منبع نیست.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت تاکید نموده است: بین تاریخ اعلام تغییر دو منبع زنان و زایمان و جراحی، از اردیبهشت 98 تا زمان اعلام شده برای برگزاری آزمون پذیرش دستیار دوره 48، بیش از یکسال (22 ماه) فاصله وجود داشته است. همچنین منابع امتحان پذیرش دستیار تخصصی دوره 48 با منابع آزمون پیش کارورزی شهریور سال 1400 یکسان است که کاملاً منطبق با رأی هشتاد و دومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تاریخ 20 بهمن 94 است که مربوط یک نیمسال تحصیلی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 371

به "پاسخ وزارت بهداشت به اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ وزارت بهداشت به اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید