همه چیز در مورد خواص ترنجبین شیرابه شگفت انگیز برگ خارشتر

به گزارش وبسایت دانشجویی، از برگ های گیاه خارشتر ماده ای به نام ترنجبین ترشح می شود. از خواص ترنجبین درمان زردی نوزادان است. در این مطلب با خواص ترنجبین آشنا شوید.

همه چیز در مورد خواص ترنجبین شیرابه شگفت انگیز برگ خارشتر

ترنجبین مادهای است شیرین که به صورت شبنم روی گیاه خارشتر بوجود می آید که به معنی عسل تر است. ترنجبین حاوی ترکیبات قندی مختلفی است که به راحتی در آب حل میشوند. این شیرابه در نتیجه عمل حشره ای بهطور طبیعی و با ایجاد شکاف به خارج تراوش می شود.

با نشستن این حشره بر روی شاخههای جوان گیاه خارشتر، شیرابهای تراوش میشود که به تدریج مانند ذرات نبات بر روی گیاه سفت می شود و همانجا میماند. این حشره معمولا در مناطق کویری و بیابانی دیده میشود بنابراین جایی که این حشره نباشد، گیاه خارشتر نمیتواند ترنجبین تولید کند. به همین منظور برای استفاده از خواص ترنجبین و تولید بیشتر آن افراد محلی، صبح زود و قبل از طلوع آفتاب با ضربه زدن و تکاندن شاخههای خارشتر روی پارچههای سفید و تمیز، ترنجبین را به دست آورده و پس از تمیز کردن آن را به بازار عرضه میکنند.

ترنجبین به رنگهای سفید، زرد و یا کمی متمایل به قهوهای است و طعم شیرین دارد.

ترکیبات شیمیایی ترنجبین

ترنجبین حاوی ترکیبات قندی مختلفی چون گلوکز و فروکتوز، ساکاروز و تری ساکارید میباشد که به راحتی در آب حل میشود. ترنجبین همچنین دارای تانن و آنتوسیانین است. در گذشته از ترنجبین در کارخانجات به طور سنتی قند میگرفتند اما امروزه با توجه به بالا بودن خواص دارویی آن، این کار غیر اقتصادی است.

خواص ترنجبین (طبیعت و خواص درمانی)

طبیعت ترنجبین کمی گرم و تر است.

خواص دارویی ترنجبین به طور خلاصه عبارتند از:

درمان سرفه و درد سینه

جوشانده ترنجبین برای سرفه و درد سینه مفید است.

باز کردن مجاری ادرار

مصرف ترنجبین با آب پنیر برای اخراج اخلاط سوخته، با ماء الشعیر برای دفع اخلاط گرم، مخلوط با کره گوسفندی برای باز کردن مجاری ادرار و با آب زیره برای رفع صدای شکم مفید است.

خاصیت عفونتزدایی

در طب سنتی از ترنجبین برای شیرین نمودن جوشاندههای گیاهی استفاده میکنند که چنانچه به همراه فلوس استفاده شود، خاصیت ضد عفونی خواهد داشت.

درمان زردی و تب بچه ها و نوزادان

در طب سنتی استفاده از خواص ترنجبین برای درمان زردی نوزادان بسیار موثر است. در واقع با دادن ترنجبین به اندازه ای که در نوزاد ایجاد اسهال ملایم کند و جوشانده تخم گشنیز باعث درمان زردی نوزاد می شوند. ضمن اینکه از بروز این بیماری پیشگیری هم می کند .

طرز استفاده از ترنجبین برای درمان زردی نوزادان: ترنجبین را حدود یک قاشق مرباخوری تا غذاخوری در یک چهارم استکان آب جوش حل کرده و پس از صاف کردن به نوزاد بدهید .

میزان مصرف ترنجبین باید آنقدر باشد که با ایجاد اسهال ملایم جرم های رسوبی و چسبیده به جدار روده های نوزادان پاک شود. علاوه بر آن یک قاشق چایخوری تخم گشنیز را در یک استکان آب بجوشانید تا یک چهارم استکان بماند و صاف کرده آب آن را به نوزاد بدهید . برای توضیح بیشتر لازم به ذکر است که ترنجبین را از یک قاشق چایخوری در حالت ناشتا شروع می کنیم و در یک چهارم استکان آب جوش حل که شد صاف می کنیم و به نوزاد می دهیم بخورد ولی اگر کار کردن شکم ایجاد نشد، دوباره 2 ساعت بعد این میزان تکرار می شود . معمولا با این روش 3 تا 7 روز طول می کشد تا نوزادان درمان شوند .

نوزادی که با استفاده از خواص ترنجبین از زردی نجات پیدا می کند، کبدی بسیار سالم و فعال خواهد داشت و تمام اعمال متابولیسمی و سوخت و ساز او با روال طبیعی به پیش خواهد رفت و اشتهای زیادی به خوردن شیر مادر پیدا می کند، همچنین کمتر دچار بیماری های ویروسی و عفونی می شود و در صورت بروز آن سریعتر بهبود مییابد .

عوارض ترنجبین و موارد منع مصرف

بیماران مبتلا به حصبه، اسهال خونی، بواسیر، خون ادراری و آبله بایستی از خوردن ترنجبین خودداری کنند، همچنین ترنجبین برای طحال و اشخاص گرم مزاج مناسب نیست .

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 59

به "همه چیز در مورد خواص ترنجبین شیرابه شگفت انگیز برگ خارشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز در مورد خواص ترنجبین شیرابه شگفت انگیز برگ خارشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید