ساز و کار خرید با کالابرگ الکترونیکی ، سه استان دیگر مشمول طرح شدند ، فروشندگان کدام صنف می توانند عضو کالابرگ شوند؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی از افزایش تعداد استان های مشمول طرح اطلاع داد و گفت: استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است.

ساز و کار خرید با کالابرگ الکترونیکی ، سه استان دیگر مشمول طرح شدند ، فروشندگان کدام صنف می توانند عضو کالابرگ شوند؟

به گزارش خبرنگاران، حمید فرداد اظهار کرد: با تصمیم دولت و به منظور حمایت از معیشت خانوار 10 قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی عرضه می گردد که افراد می توانند به قیمت ثابت و با اعتبار یارانه خود یک ماه زودتر خرید نمایند.

وی اضافه نمود: به زودی سه استان دیگر هم وارد فاز عملیاتی شده و مشمول این طرح می شوند.

فرداد در پاسخ به پرسش که آیا استان های مورد نظر از منطقه ها محروم یا مرزی هستند؟ اظهار کرد: استان ها الزاماً محروم و مرزی نیستند، همچنان که استان هرمزگان هم کیش و هم بشاگرد را شامل می شد.

مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی گفت: در نظر داریم بعضی از استان ها که دارای فروشگاه ها و پایانه های فروشگاهی بسیار هستند، مشمول این طرح قرار گیرند.

فرداد به تشریح جزییات راه اندازی سامانه شما و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی پرداخت و اظهار کرد: دولت به منظور اعمال سیاست های حمایتی خود به بستر فنی مطمئن و فراگیر احتیاج دارد از این رو برای برطرف این احتیاج، شکل گیری شبکه ملی اعتبار در دستور کار دولت نهاده شد و سامانه شما راه اندازی شد.

وی ادامه داد: سامانه شما (شبکه ملی اعتبار) بستری مناسب جهت مدیریت و اختصاص کلیه اعتبارهای حمایتی بر اساس هر کد ملی است و در صورت تحقق کامل این سامانه، امکان های متعددی برای دولت فراهم می گردد که در این مقطع یکی از کاربردهای این سامانه، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی است.

مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی از استان هرمزگان به عنوان گام نخست شبکه ملی اعتبار نام برد و گفت: در گام اول، استان هرمزگان جهت اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی انتخاب شد و دولت تصمیم گرفت به منظور تقویت سلامت غذایی خانوار، امکانی را برای آنها ایجاد کند تا کالاهای اساسی را به قیمت ثابت و به اعتبار یارانه یک ماه زودتر خرید نمایند. این کار ضمن حمایت از سبد غذایی خانوار، موجب حمایت از معیشت آنها نیز می گردد.

ساز و کار خرید مردم در کالابرگ الکترونیکی

فرداد درباره سازوکار اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی شرح داد: به منظور حمایت از سبد غذایی و سلامت مردم، امکان خرید اعتباری 10 قلم کالای اساسی تا سقف مبلغ یارانه خانوار، یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم می گردد. در حال حاضر بر اساس سبد کالاهای اساسی مصوب و سرانه مصرف هریک از آنها، سهم پرداختی خانوار از این سبد ثابت در نظر گرفته شده و مابه التفاوت آن از اعتبار یارانه تأمین می گردد.

به گفته وی در صورت تغییر قیمت کالاهای سبد یاد شده، سهم پرداختی خانوار بدون تغییر باقی می ماند و این امکان برای تمام افراد مشمول دریافت یارانه که حساب یارانه آنها در استان هرمزگان افتتاح شده به صورت اتوماتیک فعال خواهد شد.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری رفاه ایرانیان با بیان اینکه مردم در سراسر استان می توانند با مراجعه به فروشگاه های مجاز و متصل به شبکه، نسبت به استفاده از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده نمایند، درباره فرایند خرید اقلام اساسی اظهار کرد: خرید اقلام اساسی به نحوی است که سهم پرداختی خریدار از قیمت کالا به وسیله آنها با استفاده از کارت بانکی یا به صورت نقدی پرداخت شده و مابه التفاوت آن تا قیمت روز اقلام از محل اعتبار آنها پرداخت می گردد. در صورت استفاده از اعتبار تخصیصی، اندازه استفاده شده از این اعتبار از یارانه خانوار کم شده و مانده آن در زمان واریز نقدی یارانه به حساب آنها واریز می گردد.

مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی، شرکت در این طرح و استفاده از این اعتبار را کاملا اختیاری دانست و گفت: استفاده از اعتبار به وسیله تمام کارت های بانکی که به نام سرپرست خانوار است، امکانپذیر خواهد بود. در خصوص کالاهای مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می توانند از هر گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند.

فروشندگان کدام صنف می توانند عضو کالابرگ شوند؟

فرداد اشاره ای هم به عضویت فروشندگان در این طرح داشت و گفت: شرکت در این طرح برای فروشندگان اختیاری است. فروشندگان صنف خواربار، لبنیات، پروتئین، فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف می توانند با مراجعه به نرم افزارهای بازار و مایکت یا به وسیله درگاه الکترونیکیshoma.sfara.ir نسبت به نصب برنـامه کاربردی شما و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به این سامانه متصل شوند.

وی اضافه نمود: تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری (مابه التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان به وسیله کارتخوان است و اتصال به این طرح کاملا رایگان بوده احتیاجی به پرداخت هیچگونه هزینه ای به وسیله فروشندگان نیست.

مدیر عامل شرکت خدمات فناوری رفاه ایرانیان تعداد اقلام پیش بینی شده در طرح کالابرگ الکترونیکی را 10 قلم کالای اساسی شامل شیر، پنیر، ماست، مرغ، تخم مرغ، برنج، گوشت، ماکارونی و قند و شکر نام برد و گفت: به منظور حفظ حق آزادی در انتخاب و احترام به سلایق متفاوت در سبد مصرفی خانوار، امکان خرید از میان کالاهای متفاوت با برندهای مختلف میسر شده است؛ به گونه ای که مابه تفاوت احتمالی میان قیمت کالاهای انتخابی با قیمت کالاهای مرجع، به وسیله مردم پرداخت می گردد.

فرداد اضافه نمود: این امکان فراهم است که مردم بر اساس احتیاج خانوار، میزان کمتر یا بیشتری از کالاهای اساسی را به انتخاب خود و تا سقف اندازه اعتبار خرید نمایند.

براساس این گزارش جدول اعتبار تخصیصی به 10 قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی و سرانه معین شده برای هر یک بر اساس گزارش کارآمدسازی نظام یارانه ها انجام گرفته و با هدف اعلام اولویت های اقلام غذایی به منظور تخصیص کالابرگ الکترونیکی به وسیله دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در تیرماه 1401 تهیه شده است.

اندازه اعتبار تخصیصی به ازای سرانه هر قلم از کالاها در جدول فوق از مابه تفاوت قیمت فروش مصوب (دی1401) با قیمت مصوب شهریور 1400 به دست آمده است.

  • اعلام جزئیات نو از اجرای طرح کالابرگ؛ زمان اجرای طرح در کل کشور | چقدر پول از جیبتان پرداخت می کنید؟ | اگر کالاها گران تر گردد ...
  • اینفوگرافیک | به این شیوه می توانید از کالابرگ الکترونیک بهره ببرید | جزئیات اجرای طرح کالابرگ را ببینید
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 1040

به "ساز و کار خرید با کالابرگ الکترونیکی ، سه استان دیگر مشمول طرح شدند ، فروشندگان کدام صنف می توانند عضو کالابرگ شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساز و کار خرید با کالابرگ الکترونیکی ، سه استان دیگر مشمول طرح شدند ، فروشندگان کدام صنف می توانند عضو کالابرگ شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید