مشکل 70 دانشجوی ایرانی در اوکراین چه بود؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان تاکید نمود: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب وظایف خود، موضوع شرایط دانشجویان ایرانی در کشورهای مختلف را با توجه شیوع ویروس کرونا، رصد و در هرکجا که لازم بوده در رایزنی با مقامات کشورهایی که دانشجویان در آن مقیم بوده اند، کوشش نموده شرایط حمایتی و در حد امکان تسهیلات لازم را برای آنها فراهم کند.

مشکل 70 دانشجوی ایرانی در اوکراین چه بود؟

به گزارش خبرنگاران، سعید خطیب زاده در مصاحبه با ایسنا در خصوص مسائلی کنسولی که برای تعدادی از دانشجویان ایرانی در بعضی از کشورها از جمله ترکیه، اوکراین، امارات و ایتالیا به خاطر شیوع کرونا ایجاد شده و اقدامات وزارت خارجه برای یاری به این دانشجویان با اعلام مطلب فوق گفت: با توجه به محدودیت تردد برای اتباع خارجی از جمله دانشجویان در ترکیه به خاطر شیوع ویروس کرونا، این وزارتخانه و نمایندگی های کشورمان در ترکیه رایزنی های گسترده ای را با مقامات این کشور برای حل مسائل دانشجویان انجام دادند که در نتیجه این رایزنی ها، در حال حاضر دانشجویان با داشتن ویزا تحصیلی معتبر و یا کارت دانشجویی می توانند وارد ترکیه شوند و دیگر برای تردد به کشور ترکیه مسئله ای ندارند.

وی در همین ارتباط اضافه کرد: همچنین دانشگاه ها از دانشجویان ایرانی ثبت نام می نمایند و بیشتر کلاسها غیر حضوری است و دانشجویان می توانند بعد از ثبت نام به وسیله مجازی و بصورت آنلاین از داخل ایران در کلاس ها شرکت نمایند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وزارت امور خارجه همچنین برای تسهیل در تردد دانشجویانی که نمی توانستند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند با موافقت ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی، تسهیلات خروج یکبار مشمولین تا خاتمه امسال را در نظر گرفته است.

مشکل 70 دانشجوی ایرانی در اوکراین چه بود؟

خطیب زاده در خصوص مسائلی که برای بعضی از دانشجویان ایرانی در اوکراین نیز پیش آمده بود، گفت: در حال حاضر حدود 1900 دانشجوی ایرانی در دانشگاه های اوکراین مشغول تحصیل هستند که از این تعداد حدود 70 نفر با مشکل روبرو شده اند. مشکل این دانشجویان هم از دو جنبه است، عده ای از دانشجویان ایرانی به دلیل کرونا، لغو پروازها و بروز مسائل در نقل و انتقال اقتصادی پیروز به پرداخت به موقع شهریه خود نشده اند و لذا دانشگاه تصمیم به اخراج آنها گرفته است. عده ای از این دانشجویان نیز به دلیل وجود ابهام در آدرس محل سکونت و اسکان با اداره مهاجرت اوکراین دچار مشکل شده اند. متعاقب اطلاع از مشکل عدم تمدید اقامت بعضی از دانشجویان ایرانی در اوکراین، پیگیری برای حل موضوع در دستورکار وزارت امور خارجه و نمایندگی کشورمان در کی یف نهاده شده است.

وی ادامه داد: در این زمینه سفیر کشورمان با معاون وزیر آموزش اوکراین، معاون مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه اوکراین (در نبود مدیرکل)، مدیرکل سیاسی و منطقه ای وزارت امور خارجه اوکراین، مقامات مرزبانی و مهاجرت این کشور و همچنین بعضی روسای دانشگاه هایی که دانشجویان ایرانی در آنها مشغول به تحصیل هستند، دیدار نموده و مراتب را با جدیت مطرح و پیگیری نموده است. همچنین یادداشت رسمی از طرف سفارت کشورمان در کیف در این مورد برای وزارت امور خارجه اوکراین ارسال و درخواست رسیدگی و حل مشکل شده است.

خطیب زاده توضیح داد: اخیراً سفیر اوکراین در تهران صرفاً به همین دلیل به وزارت امور خارجه دعوت و در دیدار نامبرده با مدیرکل کنسولی موضوع مطرح و درخواست برطرف سریع مشکل دانشجویان شده است. این موضوع در محور مذاکرات عراقچی با همتای اوکراینی در دور دوم نشست رایزنی های سیاسی دو کشور که طی روزهای گذشته در تهران برگزار گردید، نهاده شد و درخواست آنالیز و مساعدت لازم شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان در همین زمینه گفت: حسب آخرین اطلاعات دریافتی از سفارت کشورمان در کی یف، طرف اوکراینی با رویکرد مثبت در حال آنالیز مجدد موضوع و یافتن راه چاره مناسب است و بنظر می رسد، این مسئله به تدریج در جهت حل و فصل نهایی نهاده شده و امید است در روزهای آینده شاهد خبرهای مثبت در این رابطه باشیم.

مشکل ویزای چهارصد دانشجوی ایرانی برای سفر به امارات حل شد

خطیب زاده همچنین در خصوص مسائل ایجاد شده برای دانشجویانی که متقاضی اخذ ویزا امارات نیز بودند، گفت: در خصوص کشورامارات متحده عربی، مسائلی برای دانشجویان متقاضی ویزا این کشور بوجود امده بود که با با پیگیری و گفت و گوی مستمر اداره کل کنسولی وزارت امور خارجه و کاردار سفارت کشورمان در ابوظبی با مقامات امارات، مشکل ویزای چهارصد دانشجوی ایرانی را که وقت مصاحبه در دوبی داشتند، حل شد.

تقاضای داوطلبان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا از وزارت امور خارجه

سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اقدامات این وزارت خانه جهت حل مشکل اخذ ویزا دانشچویان متقاضی تحصیل در دانشگاه های ایتالیا نیز اظهار کرد: با توجه به مشکل تعداد قابل توجهی از داوطلبان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا و تقاضای آنان از وزارت امور خارجه برای حمایت در زمینه تسریع در صدور ویزا دانشجویی، دیدار هایی در سطح وزارت امور خارجه کشورمان با دیپلمات های ایتالیایی در تهران انجام شد و پیگیری هایی نیزاز سوی سفارت کشورمان در رم صورت گرفت.

وی اضافه کرد: در راستای این پیگیری ها، سفارت ایتالیا در تهران به تازگی اعلام نموده به منظور ارائه تسهیلات بهتر به شهروندان ایرانی، اقدام به افزایش کارکنان بخش ویزا نموده و ظرفیت صدور ویزا را علیرغم شرایط سخت کرونایی و شیفت بندی حضور کارکنان، 50 درصد افزایش داده است. همچنین این سفارت به وزارت علوم ایتالیا پیشنهاد نموده مهلت ثبت نام در دانشگاه ها را به مدت دو ماه افزایش دهد تا فرایند صدور ویزا داوطلبان در شرایط آرام و منطقی اجرا گردد، این سفارت خانه همچنین اعلام نموده برای کسانی که مدرک معتبر زبان انگلیسی آیلتس ارائه نموده اند، مرحله مصاحبه حذف شده است از دیگر سو مهلت ارائه مدارک ویزا که پیش از این تا 15 نوامبر مشخص شده بود، تا 30 نوامبر تمدید شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 121

به "مشکل 70 دانشجوی ایرانی در اوکراین چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل 70 دانشجوی ایرانی در اوکراین چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید