شگفتی هفتگی سکه های کوچک

به گزارش وبسایت دانشجویی، خبرنگاران:سکه های کوچک در هفته سوم اردیبهشت ماه 1400 افزایش قیمت قابل توجهی را تجربه کردند.

شگفتی هفتگی سکه های کوچک

به گزارش ربع سکه طی یک هفته توانست بیش از 20 درصد افزایش قیمت را تجربه کند و از نزدیک 3 میلیون تومان به اوج 3 میلیون و 700 هزار تومان برسد. چنین رشدی در بازار ربع سکه در شرایطی رخ داد که دو هفته قبل، بیش از 8 درصد افت قیمت را به ثبت رسانده بود. نیم سکه نیز 2هفته گذشته حدود 5 درصد افت قیمت را به ثبت رسانده بود، در هفته ای که گذشت نزدیک به 10 درصد افزایش را ثبت کرد و در محدوده 5 میلیون و 600 هزار تومانی به کار خود خاتمه داد. به گفته فعالان دو عامل در رشد سکه های کوچک اثر گذار بود. اولین عامل رشد بهای دلار بود و دومین عامل، افزایش تقاضای فیزیکی برای سکه های کوچک در آستانه عید فطر.

افزایش موجب شد که سکه امامی نیز سیر صعودی بگیرد. سکه روز چهارشنبه توانست به کانال 10 میلیونی وارد گردد و بازده هفتگی خود را به نزدیک 6/5 درصد برساند.

رشد 4 درصدی دلار

اولین عامل افزایش بهای دلار در بازار داخلی بود. اسکناس آمریکایی که پنج شنبه دو هفته پیش در کانال 21 هزار تومانی حضور داشت، در هفته جاری، سیر صعودی گرفت و در ابتدا از مرز 22 هزار تومانی عبور کرد. دلار روز چهارشنبه توانست از محدوده 22 هزار و 500 تومانی عبور کرد و در صورتی که روز شنبه نیز بالای این سطح شروع به کار کند، می تواند به سوی کانال 23 هزار تومانی حرکت خود را کلید بزند.

به گفته بعضی فعالان، بالا رفتن درگیری های منطقه ای یکی از عواملی است که انتظارات معامله گران بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داده است. خریداران احتیاطی تا اندازه ای وارد شده اند و همین عامل سمت تقاضا را تحریک نموده است. در کنار این طولانی تر شدن مذاکرات هسته ای موجب شده است که فروشندگان از بازار خارج شوند و قیمت دلار تحت فشار افزایشی ها قرار بگیرد.

هفته گذشته تنها دلار افزایش قیمت را تجربه نکرد و در بازار سهام نیز شاخص کل بورس سیر صعودی گرفت. شاخص کل در هفته گذشته یک درصد رشد کرد. اعمال قوانین جدید و برداشتن بعضی از محدودیت ها از جمله عواملی بودند که تقاضا در بازار سهام را بالا بردند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 507

به "شگفتی هفتگی سکه های کوچک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شگفتی هفتگی سکه های کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید