سند همکاری های 25 ساله ایران و چین فردا امضا می گردد خبرنگاران

به گزارش وبسایت دانشجویی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در سفر وزیر امور خارجه چین به تهران سند همکاری های 25 ساله ایران و چین فردا امضا خواهد شد.

سند همکاری های 25 ساله ایران و چین فردا امضا می گردد خبرنگاران

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از صدا و سیما، سعید خطیب زاده در ارتباط تلفنی با استودیو خبر 21 آدینه شب شبکه یک سیما گفت: این سفر در آستانه پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری خلق چین انجام می گردد و از این جهت حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در این سفر سند همکاری های 25 ساله ایران و چین که چند سالی در حال مصاحبه بودیم امضا خواهد شد.

خطیب زاده گفت: در این سفر دیدارهای دوجانبه ای در مورد مسائل مختلف وجود دارد، اما بارزترین بخش آن مشارکت سند همکاری های جامع دو کشور است که به تعبیری ترجمه روابط دو کشور است که به سطح مشارکت راهبردی ارتقاء پیدا نموده است.

وی با اشاره به اینکه این سند از سال 94 با سفر رئیس جمهور چین به ایران مطرح شد گفت: این سند به عنوان یک نقشه راه بین ایران و چین است که بتواند روابط ایران و چین را از بعضی روزمره گی ها به یک نگاه راهبردی تر راهنمایی کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه روابط ایران و چین چند لایه و عمیق و با ابعاد مختلف است اضافه نمود: لازم بود این روابط در قالب یک سند دارای برنامه باشد که دو طرف توافق کردند و در این سفر امضا خواهد شد.

خطیب زاده ادامه داد: این سند دارای ابعاد مختلفی است که نقشه راه کامل است و دارای بندهای سیاسی راهبردی و مالی است.

وی توضیح داد: در ین سند همه ابعاد همکاری های تجاری، مالی و حمل و نقل دو کشور دیده شده است و همچنین مشارکت ایران در کمربند راه چین نوشته شده است و یک موضوع خاصی به بخش خصوصی دو طرف داده شده است و همکاری های بخش های خصوصی دو طرف در آن دیده شده است.

خطیب زاده اضافه نمود: البته هیچ مشارکت جامع راهبردی شکل نمی گیرد مگر اینکه یک ضمیمه دقیق فرهنگی، مردمی و رسانه ای داشته باشد که این هم در بُعد فرهنگی این سند دیده شده است.

وی گفت: آنچه که انتظار داریم در سفر آقای وانگ ئی اتفاق بیفتد امضای این سند به عنوان یک سند بالادستی و نقشه راه در 25 سال آینده روابط ایران و چین است.

سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه نمود: این سند می تواند در تعمیق این روابط بسیار مؤثر باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 384

به "سند همکاری های 25 ساله ایران و چین فردا امضا می گردد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند همکاری های 25 ساله ایران و چین فردا امضا می گردد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید