سازمان غذا و دارو در مورد گندم های روسی شکاکانه نظر ندهد

به گزارش وبسایت دانشجویی، یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس سازمان غذا و دارو را متولی اصلی اعلام نظر در مورد گندم های وارد شده از روسیه دانست و از این سازمان خواست که شکاکانه اظهار نظر نکند.

سازمان غذا و دارو در مورد گندم های روسی شکاکانه نظر ندهد

جلال محمودزاده در گفت وگو با خبرنگاران در مورد اخباری مبنی بر آلوده بودن گندم های وارداتی روسیه به ایران گفت: سازمان استاندارد و وزارت بهداشت، درمان و پزشکی وظیفه دارند از طریق سازمان غذا و دارو، سالم بودن یا نبودن گندم های وارداتی روسی را بررسی کنند. اگر محصولی فاقد کیفیت یا حامل بیماری باشد، به سلامت مردم آسیب می زند. این موضوع شوخی بردار نیست و باید با دقت رسیدگی به عمل آید.

روسیه باید گواهی بهداشت گندم ها را صادر کند

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی، و محیط زیست مجلس یازدهم ضمن اشاره به ضرورت انتشار گواهی بهداشت گفت: روسیه موظف است که گواهی بهداشت گندم ها را برای ما بفرستد. ایران هم باید کیفیت محصولات وارداتی را به دقت بررسی کند. نباید این طور باشد بعضی ها به ما گندم بفروشند و ما بدون بررسی شرایط بهداشتی، آن را وارد زنجیره غذایی مردم کنیم.

کیفیت گندم ایران از کشورهای دیگر بهتر است

اگر سیاست ها تغییر کند، نیازی به واردات نداریم

کننده مردم مهاباد در مجلس یازدهم شرایط اقلیمی ایران را مناسب برای تولید بهترین نوع گندم توصیف کرد و اظهار کرد: به خاطر طول روز بلند در ایران، خاصیت غذایی و کیفیت گندم ایران از بقیه کشورها بهتر است. بنابراین، برخلاف تبلیغات عده ای برای واردات گندم، گندم ایران گندم بهتری نسبت به کشورهای دیگر دنیا است. در درجه اول باید ازز کشاورزان حمایت کنیم و از این طریق، از خودکفایی حمایت کنیم. قیمت خرید تضمینی گندم باید با قیمت تضمینی سالیانه اعلام شود، تا نسبت به گندم خارج از کشور قیمت مشابهی باشد. اگر کشاورزان ما به سمت تولید داخل بروند، نیازی به واردات نداریم.

سازمان غذا و دارو در مورد گندم های روسی صراحتا نظرش اعلام کند

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس یازدهم تأکید کرد: نباید این تصور وجود داشته باشد که گندم روسیه یا کشورهای مشابه آن، مبری از آلودگی هستند. محصولی که وارد کشور می شود باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. سلامت جامعه و بهداشت بسیار مهم است. ما نمی دانیم که این محصولات مبری از آلودگی هستند یا خیر. وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید نظرشان را قطعی اعلام کنند؛ نه اینکه شکاکانه به موضوع نگاه کند. متولی اصلی این موضوع هم سازمان غذا و دارو است. جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد نمی توانند در این خصوص نظر دهد. اگر این محصولات آلوده باشد، باید به کشور مبدا برشود همان طور که محصولات ایران در مقطعی به کشور برمی گشت.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس درباره تبعات احتمالی آلوده بودن احتمالی گندم های روسی گفت: اگر این گندم آلوده باشد و وارد زنجیره غذایی مردم شود، باید میلیاردها تومان خرج بیماری های ناشی از آن کنیم. از آنجا که این گندم ها از طریق منابع مالی دولت خریداری شده، بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و مجلس شورای اسلامی می توانند از ابزارهای نظارتی استفاده کرده و به موضوع ورود کنند. اگر مشخص شود که کسی قصد داشته موضوع را از مردم پنهان کند، باید با او برخورد شود. سلامت مردم شوخی بردار نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1401 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 876

به "سازمان غذا و دارو در مورد گندم های روسی شکاکانه نظر ندهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان غذا و دارو در مورد گندم های روسی شکاکانه نظر ندهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید