رایحه هایی که به کمک سلامت شما می آیند

به گزارش وبسایت دانشجویی، استشمام بوهای متفاوت هم بر سلامت جسم و هم روان ما تاثیر می گذارد از جمله کاهش استرس، افزایش تمرکز و احساس شادی بویایی یکی از حواس برانگیزاننده است. گل و بوی آن می تواند شما را به باغچه دوران کودکی تان برگرداند یا بوی کلوچه های خانگی تازه، خاطرات آشپزخانه مادربزرگ را در ذهن شما تداعی کند. دانشمندان دریافته اند واکنش های بویایی با بخشی از مغز که با احساسات سرو کار دارد مرتبط است. اما حس بویایی فقط قدرت یادآوری ذهن را تقویت نمی کند بلکه مزایای زیاد دیگری هم برای ذهن و بدن دارد. با برخی از مزایای حس بویایی برای سلامت جسم، سلامت روان و تقویت روحیه آشنا شوید.

رایحه هایی که به کمک سلامت شما می آیند

1-رایحه سیب و تسکین سردردهای میگرنی

به نظر می رسد در رایحه های تازه و طبیعی چیزی وجود دارد که می تواند حال ما را خوب کند. مطالعات اخیر درباره بوی سیب سبز نشان داده است رایحه سیب سبز و ترد علایم میگرن را تسکین می دهد. مطالعات گذشته همچنین تاثیر مثبت این رایحه را در کاهش استرس و اضطراب تایید کرده اند.

2- تقویت روحیه با رایحه وانیل

رایحه وانیل تأثیر قدرتمندی بر میزان شادی افراد دارد. تحقیقات نشان داده است بوییدن رایحه وانیل می تواند میزان شادی و آرامش را در افراد افزایش دهد و روحیه آن ها را تقویت کند. شما می توانید با روشن کردن شمع های حاوی رایحه وانیل از این خاصیت آن برای داشتن اوقاتی آرام در خانه استفاده کنید.

3- افزایش نشاط با رایحه چمن تازه

دانشمندان علوم مغز و اعصاب پی برده اند که ماده شیمیایی آزاد شده از چمن های تازه بریده شده باعث احساس شادی و آرامش در افراد می شود. مطالعات دیگر، این رایحه را با جلوگیری از زوال ذهنی در سالمندی مرتبط دانسته اند. اگر امکان استفاده از بوی چمن طبیعی را ندارید

می توانید این مزایا را از عطرها و خوشبو کننده های هوا که حاوی این رایحه هستند دریافت کنید.

4- رایحه مرکبات و افزایش انرژی

رایحه خانواده مرکبات در تقویت انرژی و افزایش سطح هوشکمک موثر شناخته شده است. رایحه مرکبات روح را طراوت می بخشد، هیجانات و احساسات را تحریک می کند و افکار منفی را تسکین می دهد. این رایحه همچنین باعث می شود در شرایطی که احساس خستگی می کنید، انرژی و نشاط بیشتری پیدا کنید! مطالعات حتی نشان می دهد این رایحه می تواند در بهبود عملکردهای شناختی مبتلایان به آلزایمر هم مؤثر باشد.

5- تقویت ذهن با رایحه دارچین

رایحه مطبوع دارچین درعین حال که محیط گرم و دلپذیری را ایجاد می کند، می تواند قدرت مغز شما را هم تقویت کند. محققان دانشگاه Wheeling Jesuit ارتباط بوی دارچین را با بهبود عملکردهای شناختی مانند واکنش های حرکتی- بینایی، حافظه فعال، دامنه توجه و حافظه کاری مرتبط تشخیص داده اند.

6- افزایش تمرکز با رایحه نعناع

نعناع علاوه بر این که دهان شما را خوشبو می کند، می تواند برای ذهن تان هم مفید باشد. مطالعات نشان داده است استشمام رایحه نعناع با تقویت قدرت شناختی، افزایش انگیزه و بهبود عملکرد عمومی مرتبط است. ارتباط رایحه نعناع با تقویت قدرت ذهن و تمرکز تایید شده است و حتی می تواند به دانش آموزان هنگام تست زدن کمک کند.

7-کاهش کالری مصرفی با رایحه روغن زیتون

نه تنها مصرف خوراکی روغن زیتون برای سلامت مفید است بلکه صِرف بوییدن آن هم می تواند مزایایی برای سلامت داشته باشد. تحقیقات اجرا شده در مرکز تحقیقات شیمی مواد غذایی آلمان نشان داد بوییدن رایحه روغن زیتون موجود در غذا می تواند باعث کاهش هوس غذایی شما شود و میزان کالری مصرفی تان را کاهش دهد. بوی روغن زیتون همچنین واکنش قند خون را در مصرف کنندگان بهبود می بخشد.

8- عطر یاسمن و بهبود افسردگی

رایحه گل یاسمن مزایایی برای خلق و خوی افراد دارد. مطالعه ای که در سال 2010 انجام شد نشان داد بوی گل یاسمن نه تنها احساس هوشکمک را افزایش می دهد بلکه می تواند در بهبود افسردگی هم موثر باشد. به گفته محققان اثر تحریک کنندگی روغن یاسمن به بهبود افسردگی کمک می کند و باعث تقویت روحیه می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 303

به "رایحه هایی که به کمک سلامت شما می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایحه هایی که به کمک سلامت شما می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید