راجع به خال ها چه میدانید؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، هنگامی که ترکیب طبیعی بافت های پوستی بدن، به هم می ریزد و عملکردشان دچار مسائل خاصی می گردد، فراوری لک یا ضایعات رنگی در مقدار های کوچک و بزرگ روی پوست می نماید .این ضایعه که خال شناخته می گردد، به وسیله سلول های مخصوصی که کارشان فراوری رنگ دانه است، به رنگ های مختلفی مانند قهوه ای روشن یا تیره و مشکی تبدیل می شوند.

راجع به خال ها چه میدانید؟

خال ها را بهتر بشناسیم

خال ها از جمله عناصر رایجی هستند که روی پوست رشد می نمایند. آن ها اغلب نقطه هایی کوچک، تیره و قهوه ای رنگ هستند و به واسطه تجمع سلول های رنگ دانه ای به وجود می آیند. خال ها عموما در سنین کودکی یا بلوغ پدیدار می شوند. اغلب افراد چیزی بین 10 تا 40 خال روی پوست خود دارند که بعضی از آن ها ممکن است به مرور زمان از نظر ظاهری تغییر کند و یا به کل ناپدید گردد.

اغلب خال ها بی خطر هستند اما در موارد نادری نیز ممکن است به خالی سرطانی تبدیل شوند. تحت نظر قرار دادن خال و سایر لکه های رنگدانه ای، گامی مهم در جهت تشخیص سرطان پوست، خصوصاً تومور پوستی بدخیم (ملانوما) محسوب می گردد.

علائم خال ها

یک خال به صورت معمول، نقطه ای قهوه ای رنگ است اما خال ها می توانند رنگ، مقدار و شکل های مختلفی داشته باشند:
رنگ و بافت
خال ها می توانند قهوه ای، قهوه ای سوخته، سیاه، قرمز، آبی و یا صورتی باشند. از نظر ظاهری نیز می توانند نرم، چروک خورده، صاف و یا برآمده باشد. امکان رشد مو روی آن ها نیز وجود دارد.
حالت
اغلب خال ها گِرد یا بیضی شکل هستند.
مقدار
خال ها معمولا حدود 6 میلیمتر هستند؛ یعنی به مقدار پاک کنی بر سر مداد. در موارد نادری، خال هایی که به صورت مادرزاد و در هنگام تولد بر پوست ظاهر می شوند می توانند بسیار بزرگتر باشند و بخش زیادی از صورت، بدن و یا پا را بپوشانند.

خال می تواند در هر قسمتی از بدن از جمله فرق سر، زیر بغل، زیر ناخن و بین انگشتان دست و پا نیز به وجود آید. اغلب افراد بین 10 تا 40 خال دارند که بسیاری از آن ها تا سن 50 سالگی شکل می گیرند و به مرور زمان می توانند تغییر نمایند و یا از بین بفرایند. تغییرات هورمونی در دوران بلوغ و بارداری می تواند منجر به تیره تر و بزرگتر شدن خال گردد.

خال های غیرعادی که می تواند نشان دهنده ملانوما باشد

موارد زیر به شما نشان خواهد داد که آیا یک خال روی پوست می تواند نشان از ملانوما یا سایر سرطان های پوستی داشته باشد یا خیر.
ظاهر نامتقارن
خالی که نیمی از آن با نیم دیگر شکل متفاوت داشته باشد.
حاشیه نامعمول
خال هایی که حاشیه ای غیرعادی و بریده بریده دارند.
رنگ
خال هایی که به مرور زمان تغییر رنگ می دهند، چند رنگی و یا دو رنگ هستند.
قطر و ضخامت
خال هایی که بیش از 6 میلی متر قطر دارند.
تغییر کردن
خال هایی که در مقدار، حالت، رنگ یا ارتفاع تغییر می نمایند؛ خصوصاً در مواردی که بخشی از خال یا تمام آن سیاه می گردد. خال ها بعلاوه می توانند علائم و نشانه های دیگری را به وجود آورند که از جمله آن ها می توان به خارش و خونریزی اشاره نمود.

خال های سرطانی در ظاهر می توانند بسیار متفاوت با یکدیگر باشند. بعضی می توانند تمام علائم ذکر شده در بالا را داشته باشد و بعضی دیگر ممکن است یک یا دو مورد را دارا باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
در صورتی که خال شما ظاهری غیر عادی دارد و یا رشد نموده و دچار تغییراتی شده، به پزشک مراجعه کنید.

علت شکل گیری خال

خال زمانی شکل می گیرد که سلول های درون پوست به صورت دسته ای و خوشه ای رشد نمایند. این سلول ها در سراسر پوست توزیع می شوند و به فراوری ملانین، سیاه دانه طبیعی که به پوست شما رنگ می بخشد، دست می زنند.

مشکلاتی که خال می تواند ایجاد کند

ملانوما اصلی ترین خطر خال هاست. در بعضی از افراد احتمال بیشتری از تبدیل خال به خالی سرطانی و سپس ملانوما وجود دارد. عواملی که احتمال ابتلا به ملانوما را افزایش می دهند عبارتند از:
متولد شدن با خال های بزرگ
اینگونه خال ها را خال های گوشتی مادرزادی می نامند. مقدار این خال ها چنانچه بیش از 5 سانتی متر باشد، برای یک نوزاد، بزرگ محسوب می گردد. حتی خال های بزرگ نیز به ندرت به خالی سرطانی تبدیل می شوند و سرطانی شدن آن ها تا پیش از دوران بلوغ تقریبا غیرممکن است.
داشتن خال های غیر عادی
خال هایی که بزرگ تر از یک خال معمولی هستند و ظاهری غیرعادی دارند نیز می توانند خطرناک باشند. این خال ها معمولاً ارثی هستند و اغلب مرکزی به رنگ قهوه ای تیره و حاشیه ای ناصاف و روشن دارند.
داشتن تعداد زیاد خال
داشتن بیش از 50 خال معمولی می تواند نشان از خطر ابتلای بیشتر به ملانوما باشد. دو تحقیق اجرا شده نشان می دهد که تعداد خال های شما می تواند مقدار خطر سرطان را پیش بینی کند. یکی از این تحقیقات نشان داد که افراد زیر 50 سالی که 20 خال یا بیشتر روی دست و بازویشان دارند، بیشتر در معرض خطر ملانوما هستند. تحقیق دیگر نیز رابطه مستقیمی را میان تعداد خال های روی پوست یک زن و خطر ابتلا به سرطان سینه به اثبات رساند.
داشتن سابقه فردی یا خانوادگیِ ملانوما
چنانچه پیشتر به ملانوما مبتلا بوده اید، اکنون نیز خطر بیشتری برای ابتلا به ملانوما در کمین شماست. علاوه بر این، بعضی گونه های خال غیر معمول، به نوع ژنتیکیِ ملانوما در فرد منجر می گردد.

پیشگیری

مواردی که اشاره خواهد شد می تواند به شما در محدود کردن فرایند رشد خال ها و ملانوما یاری کند.
حواستان به تغییرات باشد
موقعیت و الگوی خال خود را بشناسید. مرتب پوست خود را چک کنید تا تغییری که نشان از ملانوما دارد رخ نداده باشد. ماهی یکبار، خودتان را آزمایش کنید؛ خصوصا در صورتی که در خودتان یا خانواده تان سابقه ملانوما وجود دارد. با استفاده از آینه، سر تا پای خود را چک کنید؛ از سر و کف دست و انگشتان و زیر بغل گرفته تا سینه و پا و کف و بین انگشتان پا. دستگاه آلت تناسلی و لگن خود را نیز آنالیز کنید.

با پزشک خود در مورد عوامل خطرآفرین و اینکه آیا به آزمایش تخصصی پوست احتیاجی دارید یا خیر، مشورت کنید.

از پوست خود محافظت کنید
با انجام اقدامات مورد احتیاج، از پوست خود در برابر اشعات فرابنفش همانند نور خورشید و سولاریوم محافظات کنید. اشعه UV رابطه مستقیمی با افزایش خطر ملانوما دارد. بچه هایی که از پوستشان در برابر تابش نور آفتاب محافظت نمی گردد، بیشتر در معرض به وجود آمدن خال روی پوستشان قرار می گیرند.

در ساعاتی که آفتاب بیشترین تابش خود را دارد در معرض نور آن قرار نگیرید. برای بسیاری از افرادی که در جایی ساکن هستند که اشعه آفتاب بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر در قوی ترین حالت خود واقع شده است، فعالیت های بیرون از خانه خود را به ساعتی دیگر و یا به روزهای ابری یا زمستانی موکول کنید.

در تمام سال از کرم ضدآفتاب بهره ببرید. نیم ساعت پیش از بیرون رفتن از خانه از کرم ضدآفتاب بهره ببرید، حتی در روزهای ابری. از کرم های ضد آفتاب با SPF حداقلیِ 15 بهره ببرید.

آن را به آرامی روی پوست خود بمالید و هر دو ساعت یک بار مجددا این عمل را تکرار کنید (در صورتی که شنا می کنید یا عرق ریزی دارید، تکرار این عمل نیز بایستی بیشتر باشد). آموزشگاه امراض پوستی، استفاده از کرم ضدآفتاب و مرطوب نماینده ای که حداقل SPF آن 30 باشد را توصیه می نماید.

خود را بپوشانید
عینک آفتابی، کلاه لبه پهن، لباس آستین بلند و سایر لباس های محافظ می توانند از شما در برابر اشعه UV مراقبت نمایند. بعلاوه ممکن است احتیاج باشد از لباس های پارچه ای که خاصه برای محافظت در برابر اشعه UV فراوری شده، بهره ببرید.
از انجام سولاریوم خودداری کنید
سولاریم ساطع نماینده اشعه UV است که می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 690

به "راجع به خال ها چه میدانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راجع به خال ها چه میدانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید