دعوت وزارت نفت از صنایع برای سرمایه گذاری در بخش گاز

به گزارش وبسایت دانشجویی، خبرگزاری خبرنگاران-معاون برنامه ریزی وزیر نفت با اعلام نیاز 80 میلیارد دلاری صنعت گاز به سرمایه گذاری از صنایع کشور به ویژه فولاد، برای سرمایه گذاری در این صنعت دعوت کرد.

دعوت وزارت نفت از صنایع برای سرمایه گذاری در بخش گاز

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، شانا؛ هوشنگ فلاحتیان در نشست تخصصی چالش گاز در زنجیره فولاد گفت: با ادامه فرایند موجود، پیش بینی می شود ناترازی گاز از روزانه 200 میلیون مترمکعب در ماه های سرد سال به حدود 250 میلیون مترمکعب در سال 1404 و به بیش از 350 میلیون مترمکعب در سال 1410 برسد.

وی با این مقدمه که ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان و نخستین تولیدکننده آهن اسفنجی بر پایه گاز در جهان است، اضافه کرد: هم اکنون زنجیره ارزش فولاد حدود 12 درصد ارزش صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

این مقام نفتی با بیان اینکه ظرفیت تولید فولاد اکنون بیش از 40 میلیون تن است که تا سال 1404 به 55 میلیون تن می رسد، توضیح داد: در زنجیره فولاد چهار محصول کنسانتره آهن، گندله آهن، آهن اسفنجی و انتها شمش فولاد تولید می شود.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت مقدار تولید فولاد جهان در سال 2018 را حدود 1877 میلیون تن اعلام و با بیان اینکه دو فرآیند کوره بلند و کوره قوس الکتریکی به عنوان روش های اصلی فولادسازی به ترتیب سهم حدود 70 و 30 درصد از تولید کل فولاد خام جهان دارند، توضیح داد: همچنین روش دیگر تولید، فولاد بازیافتی از قراضه های آهنی موسوم به فولاد ثانویه است.

به گفته فلاحتیان، سهم فولاد ثانویه در کل تولیدات فولادی جهان در سال 2017 حدود 35 درصد بوده است.

وی نسبت خوراک آهن اسفنجی به تولید کل فولاد خام جهان را فقط حدود چهار درصد دانست و گفت: دو کشور هند و ایران درمجموع بیش از 55 درصد از آهن اسفنجی جهان را تولید می کنند، این در حالی است که تولید آهن اسفنجی بیش از 75 درصد مصرف گاز و تولید شمش فولاد بیش از 70 درصد مصرف برق در زنجیره فولاد را به خود اختصاص می دهد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه بررسی فرایند مصارف گاز در صنایع فولاد از سال 1395 تا 1399 بیانگر رشد سالانه حدود 13.7 درصدی است، اضافه کرد: این در حالی است که میانگین رشد سالانه مصرف گاز در صنایع پتروشیمی و سیمان در دوره یادشده به ترتیب 8.1 و 5.5 درصد بوده است، همچنین میانگین رشد تحویل گاز سبک به خطوط سراسری گاز 5.2 درصد بوده است.

فلاحتیان ادامه داد: عملکرد مصارف گاز در صنایع فولاد نشان می دهد این صنایع سهم بیشتری از رشد تولید گاز سبک را در مقایسه با دیگر صنایع عمده به خود اختصاص داده اند و گاز طبیعی نقش مؤثری در رشد این صنایع داشته است، بیشترین مقدار گاز مصرف شده (بیش از 75 درصد) در فرآیند تولید آهن اسفنجی بوده است.

وی به رکورد برداشت 705 میلیون مترمکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی همچنین رکورد تولید بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز در یک شبانه روز اشاره کرد و اضافه کرد: هم اکنون روزانه 850 میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری گاز تزریق می شود که متأسفانه بیش از 550 میلیون مترمکعب در بخش خانگی مصرف می شود.

فلاحتیان با بیان اینکه نگهداشت و افزایش تولید گاز نیازمند بیش از 80 میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنعت گاز است، از این رو پایداری تأمین گاز در صنایع عمده به خصوص فولاد نیازمند همکاری و مشارکت این صنایع است، توضیح داد: از مجموع 80 میلیارد دلار سرمایه گذاری مورد نیاز، 23.6 میلیارد دلار در بخش فشارافزایی و تثبیت تولید میدان های گازی در حال تولید، 36.4 میلیارد دلار در بخش توسعه میدان های تازه، 8 میلیارد دلار برای توسعه و بهسازی پالایشگاه های گازی، 1.2 میلیارد دلار برای جمع آوری گاز های مشعل، 3 میلیارد دلار برای توسعه ذخیره سازی گاز در میدان ها، 6 میلیارد دلار برای خطوط لوله و ایستگاه ها و 2 میلیارد دلار برای بهینه سازی در ساختمان نیاز است.

وی گفت: با ادامه فرایند موجود، پیش بینی می شود ناترازی گاز از 200 میلیون مترمکعب در روز در ماه های سرد سال به حدود 250 میلیون مترمکعب در سال 1404 و به بیش از 350 میلیون مترمکعب در سال 1410 برسد، از این رو به منظور کاهش تراز منفی گاز لازم است سرمایه گذاری در توسعه صنعت گاز تسریع شود.

معاون وزیر نفت در ادامه به تبیین افزایش تولید حدود 12 هزار مگاوات برق بدون مصرف یک مترمکعب گاز پرداخت و گفت: با توجه به تفاهم نامه میان وزارت نیرو و وزارت صمت برای افزایش ظرفیت نیروگاهی به مقدار 11909 مگاوات از سوی صنایع معدنی، چنانچه پروژه های مورد تفاهم با نصب واحد های گازی متداول اجرا شوند سوخت مورد نیاز آن ها حدود 75 میلیون مترمکعب در روز معادل گاز طبیعی و در صورت احداث نیروگاه ها به صورت واحد های سیکل ترکیبی با بازده 49 درصد، بیش از 50 میلیون مترمکعب در روز گاز طبیعی خواهد بود.

فلاحتیان اضافه کرد: حتی اگر برای احداث نیروگاه های مورد نظر واحد های گازی از نوع بهره وری بالا (F-Class) انتخاب شوند، سوخت مورد نیاز حداقل 60 میلیون مترمکعب معادل گاز طبیعی و در صورت احداث نیروگاه سیکل ترکیبی با استفاده از واحد های گازی با بازده بالا، سوخت مورد نیاز حداقل 40 میلیون مترمکعب در روز خواهد بود.

وی به بهینه سازی مصرف گاز در نیروگاه ها اشاره کرد و گفت: طبق بررسی انجام شده اکنون امکان احداث حدود 7300 مگاوات ظرفیت نیروگاهی با تبدیل واحد های گازی موجود به سیکل ترکیبی وجود دارد که احداث آن تغییری در مصرف روزانه سوخت نیروگاه های کشور نسبت به شرایط کنونی ایجاد نمی کند.

معاون وزیر نفت ادامه داد: همچنین حداقل 4500 مگاوات از ظرفیت نیروگاهی فعلی مربوط به نیروگاه های کوچک کم بازده است که با خارج کردن از مدار بهره برداری و تخصیص سوخت آن ها به واحد های بازده بالا و با احداث واحد های تولید هم زمان برق و حرارت (CHP) استاندارد در صنایع، امکان احداث ظرفیت نیروگاهی به حدود دو برابر ظرفیت کنونی وجود خواهد داشت.

فلاحتیان با بیان اینکه اجرای طرح های یادشده، امکان احداث ظرفیت نیروگاهی مورد توافق را بدون افزایش مصرف روزانه گاز فراهم می کند، یادآوری کرد: تعداد روز هایی که صنایع فولاد محدودیت گاز داشتند نسبت به دیگر حامل انرژی بسیار کمتر بوده است.

وی بر اهتمام به احداث بخش بخار نیروگاه های گازی موجود و تبدیل آن ها به سیکل ترکیبی به جای احداث نیروگاه های تازه و احداث نیروگاه های سیکل ترکیبی با بازده بالا به عنوان جایگزین نیروگاه های فرسوده موجود تأکید و خواستار مشارکت سرمایه گذاری صنایع فولاد در زنجیره تولید و تأمین گاز شد.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت در توضیح موضوع سوزاندن گاز های همراه نفت (فلرینگ) و تولید ال ان جی که در این نشست مطرح شد، اعلام نمود: در سال های اخیر تصمیم های خوبی در زمینه فلرینگ گرفته و اجرا شد تا مقدار آن را به حداقل برسانیم. پالایشگاه بیدبلند یک نمونه از آن است. پاشنه آشیل این بخش و همین طور گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) سرمایه گذاری است که ما آمادگی خود را برای جذب سرمایه گذاری در این بخش ها اعلام می کنیم.

فلاحتیان با بیان اینکه همه ما در یک کشتی نشسته ایم و باید برای رشد اقتصاد ملی گام برداریم، گفت: بپذیریم اگر می خواهیم امنیت انرژی داشته باشیم باید در بخش بالادستی نفت و گاز سرمایه گذاری کنیم که این سرمایه گذاری هم مبتنی بر سرمایه گذاری بخش غیردولتی است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 اسفند 1400 بروزرسانی: 4 اسفند 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 804

به "دعوت وزارت نفت از صنایع برای سرمایه گذاری در بخش گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوت وزارت نفت از صنایع برای سرمایه گذاری در بخش گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید