در دو ماه ابتدای پاییز 1401 قیمت تیرآهن صعودی بود یا نزولی!؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، اطلاع از نوسانات نرخ تیرآهن که یکی از اساسی ترین مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان سازی است، اهمیت زیادی دارد؛ در این مقاله به بررسی روند تغییر قیمت تیرآهن در مهر و آبان 1401 پرداختیم.

در دو ماه ابتدای پاییز 1401 قیمت تیرآهن صعودی بود یا نزولی!؟

سال 1401، سال پر فراز و نشیبی برای بازار فولاد بود؛ کاهش ساخت وساز و رکود بازار مسکن، سایه عجیبی بر بازار انداخته بودند که سنگینی آن هنوز هم قابل لمس است. از سوی دیگر، تورم داخلی و تحولات مختلف بازار و دنیای سیاست هم به این موضوع بیشتر دامن می زدند؛ اما علی رغم رکود نسبی که بر بازار حاکم بود، سرمایه گذاران و خریداران همچنان نیم نگاهی به قیمت تیرآهن به عنوان حیاتی ترین محصول بازار مسکن داشتند. رصدکردن نرخ این محصول می تواند به پیش بینی بهتر صنعت فولاد و بازار مسکن کمک کند؛ در ادامه این مطلب قصد داریم قیمت تیرآهن در دو ماه ابتدایی پاییز 1401 را با هم بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

3 علت مؤثر بر نوسانات قیمت تیرآهن در پاییز و تابستان

3عامل اصلی وجود دارند که قیمت تیرآهن را در بازار تعیین می کنند؛ در ادامه به معرفی بیشتر این فاکتورها می پردازیم:

تولید

میزان ظرفیت تولید، تأثیر مستقیمی بر قیمت آهن دارد؛ خوشبختانه کارخانه های متعددی در کشور ما در صنعت فولاد مشغول به فعالیت هستند که باعث شده است بخش اعظم نیاز بازار از داخل کشور به خوبی تأمین شود. علاوه براین، محصولات فولادی این مجتمع ها نیز با استانداردهای مختلف ساخته می شود که تنوع محصولات را بالا برده است. برای تخمین دقیق نرخ این محصول، بهتر است باتوجه به استاندارد تولیدی هریک و انطباق جرم آن با جدول وزن تیرآهن اقدام نمایید.

جدول وزن تیرآهن را در تصویر مشاهده می کنید.

مصرف

میزان مصرف یا همان تقاضای بازار دومین عامل تعیین کننده در قیمت آهن آلات است؛ بالابودن میزان تقاضا خبر از پویایی صنایع داخلی می دهد. هر چقدر میزان تقاضا بالاتر باشد، احتمال بالارفتن نرخ هم بیشتر است؛ البته، در فصل های پاییز و زمستان به علت برودت هوا و افزایش بارش برف و باران، بطور طبیعی میزان ساخت وساز کمتر شده و تقاضا نیز کاهش می یابد، بنابراین معمولاً با کاهش قیمت تیرآهن در این فصول روبرو می شویم.

واردات و صادرات

میزان واردات و صادرات، سومین عاملی است که بر نرخ آهن اثر می گذارد. افزایش واردات، می تواند منجر به شکستن قیمت ها در بازار داخل شده و افزایش بی رویه صادرات نیز می تواند رشد قیمت ها را در بازار به همراه داشته باشد. براساس آمار اعلام شده، در سال 1401، میزان صادرات تیرآهن تا انتها مهرماه برابر با 74 هزار تن بوده است که تنها به میزان 1 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهش داشته است. میزان واردات این محصول، در این مدت برابر با 8 هزار تن بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل، 11 درصد کاهش را نشان می دهد. این موضوع می تواند یکی از دلایل افزایش بهای تیرآهن در پاییز سال جاری نسبت به پاییز گذشته باشد.

بررسی و مقایسه شیب نمودار قیمت تیرآهن در دو ماه ابتدای پاییز 1400 و 1401

در سال 1400، قیمت آهن در دو ماه ابتدای پاییز به این صورت بوده است: از ابتدای مهرماه، قیمت تیرآهن در محدوده 14300 تومان قرار داشت که به مرور تا انتها همین ماه به 15100 تومان رسید. روند افزایشی نرخ این محصول تا هفته اول آبان ماه نیز ادامه داشت اما به آرامی بهای آن تعادل بیشتری پیدا کرده و تا انتها آبان ماه به کانال 15 هزار تومان وارد شد.

اما داستان در سال 1401 اندکی متفاوت تر است؛ از ابتدای مهرماه، بهای تیرآهن 16900 تومان بود که با شیب کاهشی ملایم تا انتها این ماه به مرز 16500 تومان رسید. اما در آبان ماه ورق برگشت و قیمت ها تا محدود 18300 تومان نیز پیشروی کردند. به مرور تا انتها این ماه، نرخ تیرآهن اندکی متعادل تر شده و در محدوده 17100 تومانی تثبیت شدند. در طی این مدت، قیمت آهن آلات نیز متعاقب با نرخ تیرآهن در بازار نوساناتی را طی کرد.

نوسانات قیمت تیرآهن در پاییز 1400 و 1401 را در تصویر مشاهده می کنید.

تحلیل و پیش بینی قیمت آهن در ماه های به جای مانده از سال جاری

تحولات سیاسی و مالی زیادی در چند ماه گذشته رخ داده است که گره در کار بسکمک از صنایع انداخته است. بازار فولاد و صنعت ساختمانی نیز از این قائله مستثنی نیست؛ به همین علت، پیش بینی قیمت آهن در سال 1401 کار ساده ای نیست. اما به نظر می رسد روند صعودی قیمت ها با شیب ملایم در ماه های آینده هم ادامه دار خواهد بود مگر اینکه اتفاق غیرمنتظره ای در بازار آهن و یا در دنیای سیاست و اقتصاد رخ بدهد؛ بنابراین تخمین ما این است که سرمایه گذاران با احتیاط بیشتری در این روزها قدم بر می دارند و تصمیمات مهم و بزرگ دنیای فولاد و مسکن احتمالاً به شروع سال نو موکول می شود، چراکه در هر صورت در روزهای باقیمانده از سال جاری، به علت سرمای هوا و شرایط نامناسب فصلی، بازار مسکن و ساخت وساز با رکود قابل توجهی روبرو خواهد بود.

سخن انتهای

همان طورکه اشاره کردیم، بازار آهن روزهای غیر قابل پیش بینی را تجربه می کند؛ بنابراین توصیه ما به همه عزیزان این است که از نظر کارشناسان حوزه آهن بهره گرفته و بی گدار به آب نزنند. کارشناسان وب سایت گرفت (gereft.com) در هر زمان آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان هستند و می توانند دقیق ترین پیش بینی ها از بازار آهن را در اختیار شما قرار بدهند؛ علاوه بر این، قیمت روز کلیه محصولات فولادی، صنعتی و پتروشیمی را نیز می توانید در این وب سایت به صورت لحظه ای مشاهده کنید.

منبع: فوت و فن / gereft.com
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 1008

به "در دو ماه ابتدای پاییز 1401 قیمت تیرآهن صعودی بود یا نزولی!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دو ماه ابتدای پاییز 1401 قیمت تیرآهن صعودی بود یا نزولی!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید