جهانگیری: شهروند دارای معلولیت احتیاج به باور دارد نه ترحم

به گزارش وبسایت دانشجویی، تهران (پانا) - دومین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان ظهر امروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار گردید.

جهانگیری: شهروند دارای معلولیت احتیاج به باور دارد نه ترحم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در این جلسه با بیان اینکه افراد دارای معلولیت همانند سایر شهروندان از تمامی حقوق انسانی و قانونی برخوردار هستند، گفت: ما به عنوان مسئولین کشور مکلف هستیم زمینه تحقق حقوق همه شهروندان و افراد دارای معلولیت را فراهم کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: بسیاری از افراد دارای معلولیت از ظرفیت ها و توانمندی های ویژه ای برخوردار هستند که اگر این ظرفیت ها به خوبی شناسایی و در معرض آموزش قرار گیرند، می توانند در خدمت توسعه و پیشرفت کشور قرار گرفته و گره ها و مسائل جامعه را رفع نمایند.

وی ادامه داد: در میان افراد دارای معلولیت، نخبگان و هنرمندانی وجود دارد که آثار مختلف فرهنگی، هنری و علمی آنها هر انسانی را به شگفتی وا می دارد. وظیفه مسئولین است که این توانمندی ها را در معرض افکار عمومی قرار دهند تا ذهنیت جامعه نسبت به افراد دارای معلولیت تغییر کند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه شهروند دارای معلولیت احتیاج به ترحم ندارد بلکه احتیاج به باورمندی جامعه دارد، گفت: افراد دارای معلولیت احتیاج دارند که توانمندی های آنان مورد پذیرش و باور جامعه قرار گیرد و از این توانمندی ها در کشور استفاده گردد.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: ما به عنوان مسئولین وظیفه داریم شرایط زندگی عادی و آبرومند را برای همه شهروندان جامعه فراهم کنیم که در این میان افراد دارای معلولیت نیز طبیعتاً از این حقوق برخوردار هستند و نه تنها باید مناسب سازی های لازم برای اشتغال، رفت و آمد و آموزش آنها انجام گردد بلکه وظیفه قانونی ماست که تمامی حقوق مانند سایر شهروندان را برای آنها هم فراهم کنیم.

وی یکی از مهمترین احتیاجهای افراد دارای معلولیت را مناسب سازی خاطرنشان کرد و گفت: طراحی شهرها و خدمات شهری باید انسان محور باشد به گونه ای که این خدمات به شکلی مناسب ارائه گردد تا همه افراد یک جامعه بتوانند زندگی عادی و آبرومند داشته و از همه امکانات و حقوق برخوردار باشند.

جهانگیری با اشاره به جلسات کمیته مرتبط با مناسب سازی که با موضوع وزارت کشور برگزار می گردد، گفت: تصمیمات و اقدامات خوبی از سوی این کمیته اجرا شده است البته تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم که امیدوارم با جدیت و پیگیری منسجم شاهد ارتقاء شرایط مناسب سازی در شهرها برای افراد دارای معلولیت باشیم.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه با بیان اینکه یکی از آرمان های انبیاء و اولیاء، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب استقرار عدالت بوده است، توضیح داد: اگر بخواهیم عدالت آموزشی و مالی و سایر جنبه های عدالت در جامعه مستقر گردد، باید شرایط به گونه ای باشد که همه آحاد جامعه احساس نمایند که امکانات به شکل عادلانه در کشور توزیع شده است.

جهانگیری با یادآوری ابلاغ آیین نامه قانون حمایت از حقوق معلولان توسط دولت ظرف مدتی کوتاه گفت: آیین نامه این قانون که ممکن بود هر بند آن مدتها در کمیسیون های مختلف معطل گردد، با اهتمام ویژه دولت ظرف پنج ـ شش ماه در مقطع زمانی کوتاه به تصویب رسید و ابلاغ شد.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به اختصاص 300 میلیارد تومان اعتبار برای بیمه خدمات توانبخشی، گفت: با اختصاص این اعتبار امیدوارم با پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی، بخشی از احتیاجهای افراد دارای معلولیت مرتفع گردد.

وی ادامه داد: البته اعتباراتی که برای هر بخش تخصیص پیدا می نماید با احتیاجهای آن بخش فاصله دارد چرا که منابع و اعتبارات در برابر احتیاجها و مطالبات با محدودیت روبرو هستند اما امیدوارم با برنامه ریزی هایی که اجرا شده و ردیف مستقلی که برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان مشخص شده شاهد بهبود شرایط باشیم.

جهانگیری به موضوع ماده 15 قانون حمایت از حقوق معلولان اشاره و گفت: در این ماده که به موضوع اشتغال افراد دارای معلولیت مربوط است، سهمیه 3 درصد استخدامی افراد دارای معلولیت به تصویب رسیده و براساس گزارش رییس سازمان امور اداری و استخدامی این 3 درصد که مختص افراد دارای معلولیت است در تمامی آزمون های استخدامی لحاظ می گردد و حتی اگر بعضی از این سهمیه ها به هر دلیل توسط افراد دارای معلولیت پر نگردد، این سهمیه ذخیره می گردد و در آزمون های استخدامی بعدی به آنها اختصاص پیدا می نماید.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: دولت همچنین به کارفرمایانی که افراد دارای معلولیت را استخدام نمایند و یا خانواده های آنها را به کار گیرند، امکانات تشویقی و حمایت هایی را ارائه می دهد.

وی گفت: صندوق حمایت از اشتغال معلولین نیز فرصت مناسبی برای ایجاد فرصت های شغلی برای افراد دارای معلولیت است و تجربه نشان داده که اینگونه صندوق ها معمولا می توانند افراد تحت پوشش خود را به افرادی کارآفرین تبدیل نموده به گونه ای که تولیدات آنها در بازارهای بین المللی قابل عرضه باشد.

جهانگیری همچنین با ابراز رضایت از اجرای موضوع ماده 25 قانون حمایت از حقوق معلولان مبنی بر معافیت 50 درصد مالیاتی یکی از اولیاء افراد دارای معلولیت و نیز اجرای موضوع ماده 26 مبنی بر معافیت از خدمت وظیفه عمومی یکی از افراد خانواده های دارای عضو معلول، گفت: تصمیمات و برنامه ریزی های خوبی طی یکسال اخیر برای حمایت از افراد دارای معلولیت اجرا شده که ضروری است رییس سازمان بهزیستی کشور این تصمیمات را به جامعه اطلاع رسانی کند.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به سخنان رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مبنی بر لزوم مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج برای افراد دارای معلولیت و خانواده های آنها گفت: ضروری است سازمان برنامه و بودجه و سازمان بهزیستی این موضوع را مدنظر قرار دهند و در صورت احتیاج اعتبارات لازم برای این منظور اختصاص پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به مطالبات و دغدغه های نماینده شبکه ملی ناشنوایان مبنی بر ضرورت حضور افراد دارای معلولیت در جلسات تصمیم گیری مرتبط با معلولین، گفت: ضروری است این موضوع در کمیته نظارت و هماهنگی اجرای قانون حمایت از معلولان مورد توجه قرار گیرد و حتما نماینده معلولین در جلسات تصمیم گیری مرتبط با آنها حضور داشته باشند.

جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود با قدردانی از اقدامات سازمان بهزیستی و رییس پرتلاش این سازمان در دوره شیوع کرونا برای مراقبت از سالمندان و افراد تحت پوشش گفت: سازمان بهزیستی از افراد تحت پوشش خود مراقبت و نگهداری مناسبی از سالمندان به عمل آورد و تقریبا کمترین ابتلا به کرونا در میان این افراد مشاهده شد که ضروری است همچنین این مراقبت ها ادامه پیدا کند تا سالمندان و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی که در مراکز نگهداری این سازمان هستند دچار آسیب نشوند.

در این جلسه که وزرای آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، رییس سازمان امور اداری و استخدامی، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان شبکه ملی ناشنوایان و نماینده شبکه معلولین جسمی و حرکتی نیز حضور داشتند، رییس سازمان بهزیستی کشور گزارشی از اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و اقدامات اجرا شده از سال گذشته تا کنون ارائه کرد.

تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور، پوشش بیمه سلامت و خدمات توانبخشی ـ توانپزشکی، یاری هزینه مراکز غیردولتی و پرداخت حق پرستاری، استفاده رایگان از امکانات ورزشی دستگاه ها، تحصیل رایگان در دانشگاه های غیردولتی، یاری هزینه معیشتی، حمایت در حوزه مسکن و تسهیلات ارزان قیمت، حمایت در بخش کارآفرینی و اشتغال، مشخص سهمیه 3 درصد استخدام، آموزش فنی و حرفه ای، معافیت مالیاتی و معافیت از خدمت وظیفه عمومی از جمله اقدامات اجرا شده برای حمایت از افراد دارای معلولیت است که رییس سازمان بهزیستی کشور گزارشی در مورد این اقدامات ارائه کرد. در این نشست همچنین نماینده شبکه ملی ناشنوایان و نماینده معلولین جسمی و حرکتی نیز به بیان دغدغه ها، احتیاجها و مطالبات جامعه معلولین پرداختند.

در این جلسه که تعدادی از اعضای جلسه به وسیله ویدئو کنفرانس مباحث جلسه دنبال می کردند، رییس هیئت مدیره انجمن مراکز غیردولتی توانبخشی معلولان نیز به وسیله ویدئو کنفرانس، مهمترین مطالبات و دغدغه های افراد دارای معلولیت را اعلام کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 219

به "جهانگیری: شهروند دارای معلولیت احتیاج به باور دارد نه ترحم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانگیری: شهروند دارای معلولیت احتیاج به باور دارد نه ترحم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید