جزئیات اصلاح طرح مالیات بر خانه های خالی

به گزارش وبسایت دانشجویی، خبرنگاران : مجلس طرح اصلاح مالیات بر خانه های خالی را به منظور تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کرد.

جزئیات اصلاح طرح مالیات بر خانه های خالی

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس: طرح اصلاح ماده 54 قانون اقتصادیات های مستقیم در دستور کار روز چهارشنبه 5 آذر صحن علنی مجلس قرار گرفت و نمایندگان با اصلاح این طرح موافقت و بندهای الحاقی آن را تصویب کردند.

نمایندگان مقرر کردند: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره 7 ماده 169 مکرر این قانون) خانه خالی شناسایی شوند چنانچه بیش از دوازده ماه از پایان عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحدهای غیرنوساز) گذشته باشد، در سال نخست مشمول اقتصادیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاری ماهانه ملک می گردد که این اقتصادیات در سالهای بعد، 50 درصد بیش از سال قبل خواهد بود. این اقتصادیات از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهرها خواهد شد.

بر اساس تبصره یک این اصلاحیه، مشخص ارزش اجاری ماهانه املاک بر اساس موضوع ماده 54 این قانون صورت خواهد گرفت و سازمان امور اقتصادیاتی مکلف است حداکثر سه ماه پس از تصویب این قانون و در سنوات آینده هر سال، ارزش اجاری املاک را به روزرسانی نماید. اقتصادیات موضوع این ماده شامل هزینه ها و استهلاکات صدر ماده 53 و معافیتهای موضوع تبصره 11 ماده 53 این قانون نمی گردد.

بر اساس تبصره 2، وزیر راه و شهرسازی مکلف است حداکثر یکماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، امکان برقراری پیوند میان کدملی اشخاص (یا کد شناسایی اتباع غیر ایرانی) و کدپستی واحدهای مسکونی را در سامانه ملی املاک و اسکان به صورت خوداظهاری برای کلیه املاک (اعم از دارای سند رسمی، عادی و وکالتی) فراهم نماید. کلیه اشخاص مکلف اند ظرف دو ماه، اطلاعات کد ملی خود و کد پستی واحد مسکونی را (به همراه بارگذاری اسناد مثبته ملکی یا اجاری یا غیره) در سامانه وارد نمایند تا مشمول اقتصادیات بر خانه خالی نگردد. آن واحد مسکونی که سرپرست خانوار، کدملی افراد تحت تکلف خود را ذیل آن ابراز می کند، سکونتگاه اصلی خانوار به شمار می آید.

نمایندگان در تبصره 3 این ماده مقرر کردند: سرپرست خانوار به ازای همسر و هر فرد تحت تکفل بالای 18 سال خود می تواند یک کدپستی دیگر نیز به عنوان سکونتگاه فرعی معرفی نماید که از اقتصادیات موضوع این ماده معاف خواهد بود. برخورداری از معافیت منوط به ثبت اطلاعات در سامانه طی مهلت تبصره 2 است.

بر اساس تبصره 4، واحدهای مسکونی که به حکم مراجع قانونی ذیربط امکان فروش یا اجاره را ندارند یا قابل سکونت نیستند، تا زمان اعلام حل و فصل دعاوی یا قابل سکونت شدن، مشمول اقتصادیات موضوع این ماده نمی شوند.

نمایندگان در تبصره 5 مقرر کردند: در خصوص املاک مسکونی مشاع حسب مورد میزان سهم الشرکه، مالکان مشمول اقتصادیات موضوع این ماده خواهند شد.

بر اساس تبصره 6 این ماده، اشخاص مشمول این قانون مکلفند تغییر محل سکونت یا تغییر مالکیت واحد مسکونی خود را حداکثر ظرف 15 روز در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نمایند. در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات در سامانه یا عدم مراعات مفاد این تبصره، اشخاص مشمول جریمه ای معادل 2 برابر اقتصادیات بر خانه خالی در سال اول خواهند بود.

نمایندگان در تبصره 7 این ماده تصویب کردند: داده های اظهارشده در سامانه ملی املاک و اسکان به معنای مالکیت افراد نخواهد بود و مبنای مالکیت جهت استفاده در دستگاه های اجرایی یا محاکم قضایی نمی باشد.

بر اساس تبصره 8 این ماده، دستگاه های خدمت رسان مکلف اند ظرف 3 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، به منظور ارائه خدمات زیر به متقاضیان، محل سکونت ثبت شده آن ها را صرفاً از سامانه املاک و اسکان، استعلام نموده و آن را ملاک ارائه خدمات قرار دهند:

استعلام از سامانه ملی املاک و اسکان برای دستگاه های اجرایی، شرکتهای دولتی، بانکها و موسسات اعتباری رایگان خواهد بود.

نمایندگان در تبصره 9 این ماده مقرر کردند که وزارتخانه های نیرو و نفت مکلف اند 3 ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، حسب اعلام سامانه نسبت به تخصیص یارانه مصرف برق و گاز صرفاً به سکونتگاه اصلی ثبت شده در سامانه ملی اقدام نمایند و در خصوص سایر اشخاص یا سکونتگاه غیراصلی، بالاترین پلکان قیمت این حاملها را مبنا قرار دهند. با تغییر محل اقامت فرد مشمول، یارانه های مذکور به محل اقامات جدید افراد منتقل می گردد. وزیر نیرو و وزیر نفت مسئول حسن اجرای این تبصره هستند.

بر اساس تبصره 10، وزارت راه و شهرسازی مکلف است اطلاعات مورد نیاز سازمان امور اقتصادیاتی کشور در خصوص واحدهای مشمول اقتصادیات این ماده را به صورت برخط در اختیار این سازرمان قرار دهد. سازمان اموراقتصادیاتی کشور موظف است مطابق فصل هشتم این قانون اقتصادیات متعلقه را به مالک واحد مذکور ابلاغ نماید. مالک واحد خالی مکلف است تا سه ماه پس از ابلاغ، اقتصادیات متعلقه را به نحوی که سازمان امور اقتصادیاتی مشخص می کند، پرداخت نماید. تاخیر در پرداخت اقتصادیات، ماهانه مشمول جریمه 4 درصد اقتصادیات متعلقه خواهد بود. وزیر امور اقتصادی و دارائی مسئول حسن اجرای این تبصره است.

در تبصره 11 آمده است: وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حداکثر یک ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون، دستورالعمل نحوخ پیشبرد سامانه، ثبت و صحت سنجی اطلاعات اظهار شده توسط افراد و شیوه دسترسی سایر دستگاه ها به این سامانه را تدوین و ابلاغ نماید. همچنین کلیه دستگاه های اجرایی مکلف اند بنا به درخواست وزارت راه و شهرسازی اطلاعات مورد نیاز جهت تکمیل و به روزرسانی را در اختیار سامانه ملی املاک و اسکان کشور قرار دهند. وزیر راه و شهرسازی مسئول حسن اجرای این ماده (جز تبصره های 8، 9 و 10) است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 172

به "جزئیات اصلاح طرح مالیات بر خانه های خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات اصلاح طرح مالیات بر خانه های خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید