فراوری پلاستیک از مگس های مرده!

به گزارش وبسایت دانشجویی، ایسنا نوشت: پژوهشگران دانشگاه تگزاس ای اند ام سعی دارند با استفاده از مگس های مرده، پلاستیک هایی را بسازند که قابل تجزیه زیستی هستند.

فراوری پلاستیک از مگس های مرده!

پژوهشگران می گویند مگس های مرده را می توان به پلاستیک زیست تخریب پذیر تبدیل کرد. این یافته ها می توانند سودمند باشند زیرا یافتن منبع پلیمرهای زیست تخریب پذیر که کاربردهای دیگری ندارند، سخت است.

کارن وولی(Karen Wooley) پژوهشگر دانشگاه تگزاس ای اند ام(Texas A&M) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: گروه من برای 20 سال به توسعه روش هایی برای تبدیل کردن محصولات طبیعی -مانند گلوکز به دست آمده از نیشکر یا درختان- به پلیمرهای تجزیه پذیر و قابل هضم مشغول بوده اند که در محیط زیست باقی نمی مانند اما این محصولات طبیعی از منابعی برداشت می شوند که برای غذا، سوخت، ساخت وساز و حمل ونقل نیز به کار می روند.

یکی از همکاران وولی پیشنهاد کرد که شاید بتوان از مواد زائد به جای مانده از پرورش مگس سیاه سرباز استفاده کرد. لارو مگس ها حاوی پروتئین و سایر ترکیبات مغذی هستند و به همین علت، برای تغذیه حیوانات و تجزیه زباله ها پرورش داده می شوند. بنابراین، می توان آنها را برای این کار نیز پرورش داد. مگس های بالغ کمتر سودمند هستند و پس از عمر کوتاه خود دور انداخته می شوند. گروه وولی کوشش نموده اند از این لاشه ها برای فراوری مواد سودمند از یک محصول ضایعاتی استفاده نمایند.

پژوهشگران دریافتند کیتین که یک پلیمر بر پایه قند است، مولفه اصلی مگس ها به شمار می رود و پوسته یا اسکلت بیرونی حشرات و سخت پوستان را تقویت می نماید. پوست میگو و خرچنگ در حال حاضر برای استخراج کیتین استفاده می شوند. پژوهشگران گفتند به نظر می رسد که پودر کیتین به دست آمده از مگس، خالص تر از کیتین به دست آمده از سخت پوستان باشد و شاید دریافت کیتین از مگس ها بتواند از نگرانی در خصوص بعضی آلرژی ها نسبت به غذاهای دریایی جلوگیری کند.

این گروه پژوهشی، هیدروژلی را از بقایای مگس ساختند که می تواند آب را تا 47 برابر وزن خود و تنها در یک دقیقه جذب کند. این محصول را می توان در خاک زمین های زراعی برای جذب آب سیل و رهاسازی تدریجی رطوبت در طول خشکسالی استفاده کرد. وولی گفت: ما در تگزاس دائما در شرایط سیل یا خشکسالی هستیم. بنابراین، من سعی نموده ام به این فکر کنم که چگونه می توانیم یک هیدروژل فوق العاده جاذب بسازیم که بتواند این مشکل را رفع کند.

دانشمندان امیدوارند به زودی بتوانند پلاستیک های زیستی مانند پلی کربنات ها یا پلی اورتان ها را که به طور سنتی از مواد پتروشیمی ساخته می شوند، از مگس ها بسازند زیرا این پلاستیک ها به رفع کردن مشکل آلودگی پلاستیکی یاری نمی نمایند.

وولی اضافه نمود: ما دوست داریم حشرات در نهایت پلاستیک زباله را به عنوان منبع غذایی خود بخورند و سپس دوباره آنها را برداشت کنیم و از اجزای آنها پلاستیک های نو بسازیم. بدین ترتیب، حشرات نه تنها منشا پلاستیک خواهند بود، بلکه پلاستیک های دورریخته شده را نیز مصرف خواهند کرد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مرداد 1402 بروزرسانی: 24 مرداد 1402 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 1117

به "فراوری پلاستیک از مگس های مرده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پلاستیک از مگس های مرده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید