تاثیر استرس مادر بر بیمار شدن کودک

به گزارش وبسایت دانشجویی، محققان دریافتند بین تروما (آسیب روحی) و جهش DNA ارتباط وجود دارد.

تاثیر استرس مادر بر بیمار شدن کودک

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، محققان دانشگاه سینسیناتی آمریکا دریافتند استرس بر مادر باردار می تواند بر احتمال ابتلای نوزاد به بیماری تأثیر بگذارد.

بر اساس این مطالعه، عوامل روانی-اجتماعی استرس زا مانند عدم حمایت اجتماعی، تنهایی، شرایط تأهل یا سوگواری، ممکن است بر DNA میتوکندری کودک جهش ایجاد نموده و زمینه ساز بسیاری از بیماری ها باشد.

کلی برونست، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: بسیاری از شرایط از دوران کودکی وجود دارند که با اختلال عملکرد میتوکندری ارتباط دارد از جمله آسم، چاقی، اختلال بیش فعالی و اوتیسم.

وی در ادامه می افزاید: دوره جنینی و نوزادی به دلیل افزایش رشد در این دوره ها، با آسیب پذیری زیادی در مواجهه با محیط زیست همراه است. ما یک شبه دچار آسم یا اختلال بیش فعالی نمی شویم. اثرات برنامه نویسی ناشی از محیط زیست با گذشت زمان اتفاق می افتد و احتمالاً در حین بارداری در سطح مولکولی و سلولی آغاز می گردد. این تغییرات حالت های فیزیولوژیکی تأثیرگذار بر سلامت را تغییر می دهند.

محققان ژنوم میتوکندریایی را توالی بندی نموده و جهش ها را در 365 نمونه جفت از مادران زایمان نموده در بوستون و شهر نیویورک از سال 18-2013 شناسایی کردند.

زنانی که استرس روانی- اجتماعی بیشتری را تجربه نموده بودند که می تواند ناشی از خشونت خانگی، بیماری جسمی یا روحی و مسائل خانوادگی باشد، در طول زندگی خود در معرض شمار زیادی جهش میتوکندریایی جفت بودند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 274

به "تاثیر استرس مادر بر بیمار شدن کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر استرس مادر بر بیمار شدن کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید