بخندید تا آرام شوید ... !

به گزارش وبسایت دانشجویی، با وجود مسائل کوچک و بزرگ زندگی ، پیدا کردن جایی آرام و به دور از فشار روانی نه تنها روحیه را تقویت می کند بلکه باعث نجات جان می شود . فشار کاری زیاد ممکن است برای قلب مضر بوده و حتی باعث گرفتگی رگ های آن شود . بررسی های تازه نشان داده است که فشار کاری می تواند باعث ترشح هورمون فشار های روحی در

بخندید تا آرام شوید ... !

بخندید تا آرام شوید ... !

با وجود مسائل کوچک و بزرگ زندگی ، پیدا کردن جایی آرام و به دور از فشار روانی نه تنها روحیه را تقویت می کند بلکه باعث نجات جان می شود . فشار کاری زیاد ممکن است برای قلب مضر بوده و حتی باعث گرفتگی رگ های آن شود . بررسی های نو نشان داده است که فشار کاری می تواند باعث ترشح هورمون فشار های روحی در جریان خون شود که باعث کاهش قدرت دفاعی بدن شده و ما را در مقابل آلودگی ها از جمله سرماخوردگی و غیره حساس می کند . بیماری هایی نظیر سوزش معده ، گلو درد ، تنگی نفس و سرطان ، بستگی زیاد به فشار های روحی دارد ، که حتی می تواند با افزایش سن ، کاهش قدرت حافظه شود . اما آرامش داشته باشید . راه های شناخته شده ای برای کاهش فشارهای روحی وجود دارد . احتیاجی نیست که شما برای کنترل فشارهای عصبی زندگی خود را پشت و رو کنید ، بسیاری از مردم می گویند اینقدر گرفتار هستند که فرصت فکر کردن به این فشار ها را ندارند . اما واقعیت این است که با آموختن کنترل اعصاب و آرام کردن خود ، می توانید احساس آرامش بیش تری کنید . این هفته یکی از این روش ها را امتحان کنید . برخی از آن ها مؤثر از برخی دیگر هستند . مهم این است که متوجه برخی از این روش ها شوید و وقتی فشار عصبی در حال افزایش است از آن ها استفاده کنید .

هیچ کاری نکنید :

حداقل یکبار در روز حدود 5 الی 10 دقیقه فقط آرام بنشینید و هیچ کاری نکنید . به صداهای اطراف ، به احساسات خود ، خستگی در گردن و شانه و بازو و سینه و دیگر مسائل فکر کنید . برای عده ای از مردم این کار بسیار سختی است . فقط آرام نشستن ، ضربان قلب را کم می کند و فشار خون را کاهش می دهد که این دو از عوامل اصلی کاهش فشار عصبی است . این کار می تواند دید شما را عوض کرده و احساس کنترل بر روی حوادث را در شما بیشتر کند . یک روانشناس می گوید : مطالعات نشان داده است که عصبی ترین مواقع وقتی است که نمی توانیم حوادث را کنترل کنیم . هیچ کس نمی تواند گذشته را تغییر دهد . او می گوید تنها چیزی که هر یک از ما قادر به کنترل آن هستیم زمان حاضر است . وقتی بیماران من این کارها را تمرین می کنند ، احساس کنترل بیش تری روی خود و کاهش فشار عصبی خود دارند .

بلند بخندید :

چیزی را که باعث خنده شما می شود دم دست داشته باشید . مثلاً یک مجموعه چیزهای خنده دار و یا صدای فرزند و یا دوست که برای شما فرستاده شده باشد . حتی می توانید چند دقیقه در باره برنامه کمدی محبوبتان فکر کنید .

یک محقق می گوید : یکی از عواملی که فشارهای عصبی را کاهش می دهد برنامه های کمدی و شاد در شب هنگام ، پس از یک روز طولانی است . مطالعات نشان می دهد که خنده خوب باعث کاهش هورمون عصبی کورتیزول و اپی نفرین شده و احساس ایمنی را افزایش می دهد . یک خنده از ته دل اثرات خوب خود را تا 24 ساعت حفظ می کند ، تا در فرصتی دیگر با دوستان تکرار شود .حتی توجه به خندیدن در لحظات آینده ، بسیاری از افراد را آرام می کند .

شاد فکر کنید :

بر روی فرد و یا چیزی که شما در باره آن نظر مساعدی دارید و به آن توجه می کنید به مدت 15 ثانیه و تا 5 دقیقه تمرکز کنید . یا تصویری از یک تعطیلات خوب را در فکر بیاورید . به یک جمله که به شما قوت قلب و اعتماد به نفس می دهد فکر کنید . این توصیه شبیه جمله های کارت های تبریک به نظر می رسد ، ولی درباره شادی فکر کنید . وقتی ما تحت فشار عصبی هستیم یک فکر آرام کننده می تواند اثر روانی خوبی داشته باشد . یک متخصص که اثر شفا بخش بخشش و عفو را مطالعه می کند می گوید : بسیاری از فشار های عصبی که ما با آن روبرو هستیم به علت اثرات منفی احساسی اطراف ما ، مانند احساس بد نسبت به دیگران و عصبانیت به وجود می آید . اندیشیدن راجع به شخصی که شما نسبت به او عصبانی هستید و یا دوستی که احساسات شما را جریحه دار کرده ، می تواند باعث ایجاد جریان هورمون های فشار عصبی در جریان خون شما شود . اما فکر کردن در باره افراد و چیزهایی که شما آن ها را دوست دارید دارای اثر عکس است .

به بیرون بروید :

از پشت میز خود و یا هر جای دیگری که هستید برخیزید و ده دقیقه قدم بزنید . بسیاری از افراد این حس را دارند که قدم زدن به آنها آرامش می دهد . حالا دانشمندان به این حقیقت پی برده اند : کسانی که هفته ای سه الی چهار روز پیاده روی می کنند دارای فشار عصبی کمی هستند و شب ها بهتر می خوابند . موقعی که فکر می کنید عصبی هستید پیاده روی در حد 5 تا 10 دقیقه کافی و مفید است . تحقیقات نشان می دهد که 5 دقیقه پیاده روی یا کمتر ، در زمانی که فشار عصبی بالاست بهترین اثر را دارد .

آرام نفس بکشید :

تنفس خود را به مدت 5 دقیقه پایین آورده و در حد 6 نفس عمیق شکمی در دقیقه بکشید . به این صورت که برای پنج ثانیه هوا را وارد ریه کرده و در چهار ثانیه بازدم کنید . در زمانی که احساس عصبی بودن به ما دست می دهد سعی می کنیم نفس های کوتاه و سریع بکشیم . چند نفس عمیق کشیدن باعث می شود که شخص شانه هایش را بالا آورده و با این عمل ماهیچه های منقبض شده را به حالت استراحت در می آورد . محققین دریافته اند که وقتی افراد یوگا تمرین کرده و یا عبادت می کنند ، تنفس آن ها آرام تر می شود و به حد 5 ثانیه دم و 5 ثانیه بازدم می رسد ، که خود با میزان دوره ده ثانیه ای که در فشار خون تغییر می کند برابر است . با تنظیم تنفس به ریتم جریان قلب ، نه تنها فرد احساس آرامش می کند ، بلکه این کار موجب بهبود وضع جریان خون قلب در بدن وی می شود . اگر روز شما پر از لحظات عصبی و نگران کننده است پزشکان پیشنهاد می کنند که یک علامت سفید روی ساعت مچی و یا ساعت روی میز بگذارید . گاه آن علامت را مشاهده کردید دو و یا سه نفس عمیق بکشید . این کار به طور اعجاب آوری سبب آرامش شما می شود .

با آرامش از خواب بیدار شوید :

اگر در شروع روز با اعصاب خسته کارتان را شروع کنید ، احتمال دارد که تمام روز حالت کسل و عصبی داشته باشید . اگر شما مسائل روز را با خود به رختخواب ببرید ، ممکن است خواب شما را برهم بزند . قبل از رفتن به رختخواب و بعد از بیدار شدن در صبح پنج دقیقه تمام بدن خود را در حالت آرام قرار دهید . با امتحان انگشتان پا شروع کرده و آن ها را آرام کنید . به سمت بالا بروید (ماهیچه های پا و ران) همین طور تا به ماهیچه های صورت برسید .

منبع:وفاق

ارسال از طریق کاربر محترم سایت :sajad2007

منبع: راسخون
انتشار: 15 مهر 1400 بروزرسانی: 15 مهر 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 648

به "بخندید تا آرام شوید ... !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخندید تا آرام شوید ... !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید