احیای دریاچه ارومیه با همکاری ژاپن میسر می شود

به گزارش وبسایت دانشجویی، ژاپن در اجرای طرح های مشارکتی احیای این دریاچه با دولت ایران همکاری می کند.

احیای دریاچه ارومیه با همکاری ژاپن میسر می شود

هیرویاسو کوبایاشی سفیر ژاپن در ایران در جریان بازدید از طرح های کشاورزی پایدار حاشیه دریاچه ارومیه برای احیای این دریاچه در شهرستان عجب شیر و با اشاره به فرایند خوب احیای این دریاچه گفت:

دولت ژاپن با کمک برنامه توسعه ملل متحد در این طرح جهانی که تا به امروز فرایند خوبی داشته و با نتایج موثری همراه بوده، مشارکت می کند.

وی بیان نمود که دولت ژاپن بسیار علاقه مند برای مشارکت در احیای طرح های محیط زیستی بوده و در زمینه های مختلف به خصوص در زمینه حفاظت از محیط زیست و احیای دریاچه ارومیه با ایران به طور کامل همکاری می کند.

کوبایاشی، افزود که دولت ژاپن در آینده برنامه ریزی و بررسی های بیشتری در زمینه احیای دریاچه ارومیه خواهد داشت و برنامه مشارکتی با دولت ایران اجرا خواهد کرد و طرح های احیای این دریاچه را ادامه خواهد داد.

کننده ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی نیز در این آیین گفت که سفیر ژاپن و کارشناسان سازمان ملل در بخش عمران از سایت های شهرستان های بناب و عجب شیر برای اجرای طرح های اشتغال و معیشت، جایگزینی و اصلاح الگوی کشت و انطباق افراد از شرایط موجود بازدید کردند.

خلیل ساعی، افزود که رضایت سفیر ژاپن و کارشناسان بخش عمران سازمان ملل از سایت های اجرای تغییر الگوی کشت و اقدام های مهم در اجرای احیای دریاچه ارومیه، برای اجرای طرح های مشارکتی در این زمینه امیدوارکننده بوده و اگر مردم بیشتر همکاری کنند، شرایط موجود این دریاچه بهبود خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه ارتفاع آب دریاچه ارومیه در 20 روز گذشته به علت گرم شدن هوا حدود 18 سانتی متر کاهش یافته است، یادآور شد که میزان تراز آب این دریاچه در 20 روز گذشته یک هزار و 271 متر و 15 سانتی متر بوده که این میزان در اول تیر به یک هزار و 270 متر و 90 سانتی متر رسیده است که در اثر تبخیر آب از ارتفاع آن کاسته شده است.

ساعی، ادامه داد که در مقایسه با سال های گذشته این میزان تبخیر کم بوده و نسبت به سال گذشته 60 سانتی متر ارتفاع آن بالاتر بوده و این افزایش به علت اجرای برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه محقق شده است.

سفیر ژاپن در ایران و کارشناسان سازمان ملل متحد و مسئولان کشوری، استانی و محلی عجب شیر امروز از سایت های مختلف تغییر الگوی کشت از جمله گندم و آبکمک نوین که از طریق کشاورزان با نظارت جهاد کشاورزی این شهرستان اجرا شده بود بازدید کرده و رضایت مندی خود را از این فرایند اعلام کردند.

دریاچه ارومیه دومین دریاچه شور جهان است که در 20 سال گذشته با بحران شدید کم آبی روبرو شده و از پهنه پنج هزار و 700 کیلومتری آن در مهرماه سال گذشته تنها حدود 10 درصد به جای مانده بود.

با وجود بارش های مناسب از سال گذشته، دریاچه ارومیه هم اکنون نیز در شرایط بحرانی قرار گرفته است.

پیش از این بحران، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا 32 میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود و در تراز اکولوژیک 1274/1 متری دریاچه ارومیه از سطح دریاهای آزاد، میزان آب نزدیک به 14 میلیارد متر مکعب بوده است.

امسال فرایند خشکی سال های گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.

ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه های اجرایی مدون در راستای تثبیت شرایط فعلی دریاچه اقداماتی را آغاز کرده که نتیجه بخش بوده است.

شهرستان عجب شیر با وسعت 738 کیلومتر مربع، در 90 کیلومتری تبریز و 80 کیلومتری کرانه جنوب شرقی دریاچه ارومیه واقع شده و از شرق به مراغه، از شمال شرق به اسکو، از جنوب به بناب، از شمال به آذرشهر و از غرب به دریاچه ارومیه محدود می شود.

این شهرستان دارای حدود 30 هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده که از این میزان حدود پنج هزار هکتار به باغات اختصاص دارد.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 820

به "احیای دریاچه ارومیه با همکاری ژاپن میسر می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیای دریاچه ارومیه با همکاری ژاپن میسر می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید