اجرای کاداستر اراضی کشاورزی از اولویت های سال 1400 است

به گزارش وبسایت دانشجویی، معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: کاداستر اراضی کشاورزی با توجه به اهمیت این کار که موجب مدیریت بر زمین، آب، خاک و توسعه کشاورزی می شود در اولویت امسال سازمان ثبت واقع شده است.

اجرای کاداستر اراضی کشاورزی از اولویت های سال 1400 است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سیدصادق سعادتیان در جلسه وبینار چهار ساعته با مدیران کل استانی، معاونین املاک و کاداستر و روسای ادارات کاداستر استانی با موضوع اهداف اجرایی کاداستر و برنامه عملیاتی 1400 گفت: با مشخص نمودن اولویت های ابلاغ شده به ادارات کل استان ها باید بصورت همزمان، اجرای کاداستر در اراضی ملی حدنگاری (کاداستر) اراضی کشاورزی، شهری و روستایی نیز پیگیری شود.

وی افزود: از آنجایی که اجرای حدنگاری (کاداستر) از اولویت های اصلی برنامه تحولی قوه قضائیه و سیاست های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد و معاون قوه قضاییه و ریاست سازمان ثبت در اجرای کاداستر اراضی کشاورزی تأکید داشته اند.

معاون سازمان ثبت اسناد کشور افزود: به جهت اهمیت کاداستر در اراضی ملی و کشاورزی، با اجرای کاداستر اراضی ملی در سال 1399 که حدود 80 میلیون هکتار تثبیت شده و نیز به دلیل اهمیت کاداستر اراضی کشاورزی که موجب مدیریت بر زمین آب و خاک و توسعه کشاورزی و همچنین پیشگیری از تداخل اراضی ملی و دولتی با اراضی و املاک اشخاص می شود، اجرای امسال هم در اولویت است.

سعادتیان با اشاره به اینکه اجرای کاداستر اراضی کشاورزی همچنین موجب توسعه کشاورزی، افزایش امنیت غذایی و ایجاد انگیزه در سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و نیز افزایش ارزش افزوده املاک زارعی می شود، گفت: در راستای اجرای کاداستر کشور و حدنگاری اراضی کشاورزی و اجرای قانون حدنگار کاداستر، مجلس شورای اسلامی در بند (س) تبصره 20 قانون بودجه، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را مکلف به صدور سند مالکیت مفروزی به قطعات کشاورزی بهره برداران اراضی کشاورزی نموده است.

به گفته وی، در این راستا معاونت امور املاک و کاداستر سازمان ثبت با صدور دو دستورالعمل جهت تسریع در اجرای حدنگار اراضی ملی و دولتی و کشاورزی و با تشکیل جلسه مشترک با مدیران کل استانی نسبت به تشریح دستورالعمل و نحوه اقدام فرآیند ها در اجرای بند (س) تبصره 20 قانون بودجه اقدام نموده تا ادارات کل استان ها با استفاده از ظرفیت دولتی و بخش خصوصی در اجرای حدنگار کاداستر اراضی ملی و کشاورزی اقدام نمایند.

این مسئول شرح داد: با این کار، ضمن حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و دولتی، کشاورزان و بهره برداران اراضی کشاورزی با اخذ سند مالکیت حدنگاری می توانند از مزایای سند مالکیت ششدانگ در اخذ تسهیلات بانکی و دولتی در توسعه کشاورزی رفع اختلافات استفاده نمایند و همچنین با اجرای کاداستر کشاورزی اختلافات بین زارعین در حدود و ثغور املاک و اراضی ملی نیز رفع شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 475

به "اجرای کاداستر اراضی کشاورزی از اولویت های سال 1400 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای کاداستر اراضی کشاورزی از اولویت های سال 1400 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید