اتاق ایران، مرزهای تجاری نیازمند مدیریت واحد هستند

به گزارش وبسایت دانشجویی، خبرنگاران - شهلا عموری، رئیس اتاق اهواز معتقد است برای حل مشکلاتی که گاه و بیگار در مرزهای به وجود می آید و تجارت خارجی و صادرات را با مشکل روبرو می شکند، باید از سوی دستگاه های مسئول در مرزها، یک مدیریت واحد ایجاد گردد.

اتاق ایران، مرزهای تجاری نیازمند مدیریت واحد هستند

رئیس اتاق اهواز با تأکید بر اینکه عوامل داخلی و خارجی در ایجاد مسائل پیش آمده در جهت توسعه صادرات به کشور عراق تأثیرگذار هستند، گفت: به عنوان مثال در مرز چذابه که یکی از گذرگاه های رسمی ایران در تجارت با این کشور محسوب می گردد، نهادهای مختلفی در اعمال تصمیم گیری ها در این مرز سهیم هستند.

شهلا عموری ادامه داد: این در حالی است که بهترین شکل مدیریت در این مرز، ایجاد مدیریت واحد است تا در نهایت بین گمرک، پایانه ها و دیگر دستگاه های مستقر در مرز وحدت رویه مشخصی ایجاد گردد.

او توضیح داد: نبود بعضی ابزارهای مشخص کارشناسی در تسهیل صادرات، باعث توقف این امر شده که به ایجاد خسارت های جبران ناپذیری برای تجار منجر می گردد.

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق همچنین با بیان اینکه زمین های این مرز در مالکیت شهرداری بستان است، گفت: علاوه بر این نیز کارگران فعال در چذابه تحت نظارت شهرداری فعالیت می نمایند که به این واسطه مسائلی به وجود آمده است.

عموری این شرایط را زمینه افزایش هزینه های فراوری و صادرات کالا دانست و اضافه کرد: پیش ازاین هماهنگی هایی در مورد ساماندهی مرزهای استان به ویژه مرز چذابه در کارگروه توسعه صادرات استان اجرا شده بود اما این شرایط نشان دهنده آن است که بخش های بسیاری از مصوبات این کارگروه اجرایی نشده است.

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان یادآور شد: دبیرخانه کارگروه توسعه صادرات از ظرفیت لازم برای برطرف مسائل موجود در مرزها برخوردار است اما متأسفانه برگزاری نشست های مربوط به آن با تأخیر چندین ماه انجام می گیرد و این رویه چالش های فعالان مالی و تجار را بیشتر نموده است.

او با تأکید بر اینکه اجرایی شدن مصوبات این کارگروه امری ضروری و ضروری است، گفت: نصب باسکول در نقطه صفر مرزی ایران و عراق در مرز چذابه، چالش جدی برای تجار و بازرگانان ایجاد نموده و باوجود دستور استاندار خوزستان و مصوبه شورای تأمین مبنی بر جمع آوری آن، اما اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است.

رایزن های بازرگانی احتیاجهای فصلی عراق به کالاهای ایرانی را شناسایی نمایند

عموری توضیح داد: نبود بانک اطلاعاتی میان طرف عراقی و طرف ایرانی جهت آگاهی از توانمندی ها و قابلیت های بالقوه و بالفعل یکدیگر ازجمله موانع تسهیل در فرایند صادرات کالاهای داخلی است.

او با بیان اینکه احتیاج کشور عراق به محصولات کشاورزی خوزستان زمانی است که فصل برداشت محصولات آنها نباشد، اضافه کرد: در زمانی که استان خوزستان با انباشت محصولات کشاورزی روبرو است؛ کشور عراق با حمایت از فراوریات داخلی از ورود کالاهای مشابه جلوگیری می نماید؛ بنابراین نگاه ما در بخش محصولات کشاورزی احتیاج به تغییر دارد و حداقل با شناخت دقیق از شرایط کشاورزی منابع طرف تجاری باید در الگوی کشت تغییر حاصل گردد.

نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با تأکید بر اینکه کشت محصولات کشاورزی در استان خوزستان با چشم انداز صادرات به عراق احتیاجمند مدیریت کشت و برنامه ریزی است، گفت: در این صورت باید به کشت محصولات کمیاب یا نایاب در بازار عراق پرداخته گردد.

او اضافه کرد: کنسولگری ها و رایزن های بازرگانی در عراق می توانند با تهیه بانک های اطلاعاتی از تخصص تجار و احتیاج فصلی بازار آن کشور آگاه گردند تا امر صادرات محصولات ایرانی با تسهیل همراه گردد.

شرایط تجارت استان خوزستان و با عراق

سال گذشته 16.2 میلیون تن کالاهای داخلی به ارزش 11 میلیارد دلار به وسیله گذرگاه های مرزی خوزستان به کشورهای مختلف به ویژه عراق صادر شد؛ اما طی سال های گذشته مسائل و موانع متعددی در جهت صادرات به عراق ایجاد شده که ابعاد آن در میزگرد مسائل مربوط به صادرات استان خوزستان آنالیز شد.

بر اساس اعلام رسمی، صادرات استان خوزستان به عراق در سال 98، به ارزش 3.3 میلیارد دلار و به وزن حدود 3.9 میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال 97 ازنظر وزنی 4 درصد کاهش و ازنظر ارزشی 6 درصد رشد داشته است.

پلی اتیلن سبک و سنگین، ریفرمیت، شمش فولادی، گاز پروپان، نفت های سنگین، متانول، پلی وینیل کلراید، کود اوره، گاز بوتان، تولوئن، کلینکر، میلگرد، مخلوط زائلین، کنستانتره، آمونیاک، قیر نفت، تجهیزات نیروگاهی، منو اتیلن، روغن پایه، آخال و پوست حبوبات، هیدروکربن سبک، ماهی، سیب زمینی، هندوانه و فورفورال، عمده اقلام صادراتی استان به عراق هستند.

سهم صادرات استان خوزستان به عراق از کل صادرات کشور (9 میلیارد دلار) حدود 26 درصد است که بیش از یک چهارم از صادرات کشور به عراق را شامل می گردد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 42

به "اتاق ایران، مرزهای تجاری نیازمند مدیریت واحد هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق ایران، مرزهای تجاری نیازمند مدیریت واحد هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید