آمریکا اعزام ناوهایش به دریای سیاه به وسیله تنگه های ترکیه را لغو کرد

به گزارش وبسایت دانشجویی، مقامات و رسانه های ترکیه اعلام کردند که آمریکا از استقرار دو کشتی جنگی در این هفته در دریای سیاه به وسیله تنگه های ترکیه منصرف شده است.

آمریکا اعزام ناوهایش به دریای سیاه به وسیله تنگه های ترکیه را لغو کرد

به نقل از خبرگزاری فرانسه، به همین دلیل منابع دیپلماتیک ترکیه اظهار کردند که عبور برنامه ریزی شده اولین کشتی جنگی آمریکایی از تنگه های ترکیه در روز چهارشنبه انجام نشده است.

خبرگزاری آناتولی به نقل از دیگر مقامات ترکیه گزارش داد، عبور کشتی های آمریکایی که برای چهارشنبه و پنج شنبه برنامه ریزی شده بود، لغو شده و آنکارا از احتمال به تعویق افتادن این اعزام آگاه نشده است.

مقامات ترکیه هفته گذشته اعلام نموده بودند که آمریکا به آنها اطلاع داده است که قرار است دو کشتی جنگی در تاریخ 14 و 15 آوریل از تنگه های داردانل و بسفر به سمت دریای سیاه عبور نمایند.

کنوانسیون مونترو در سال 1936 که درباره عبور و مرور در تنگه های ترکیه است، در واقع کشورهای غیرهمسایه دریای سیاه را موظف می نماید که 15 روز قبل عبور کشتی های خود از این تنگه ها را اعلام نمایند. اعلام اعزام در حالی بود که تنش ها بین روسیه و اوکراین افزایش یافته و تصمیم برای فرستادن کشتی های جنگی به نشانه حمایت واشنگتن از کی یف مورد حمایت نهاده شد.

لغو این اعزام، یک روز پس از مکالمه تلفنی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، همتای روسی وی رخ داد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 460

به "آمریکا اعزام ناوهایش به دریای سیاه به وسیله تنگه های ترکیه را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا اعزام ناوهایش به دریای سیاه به وسیله تنگه های ترکیه را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید