آشنایی با کاخ آپادانای شوش

به گزارش وبسایت دانشجویی، شهر شوش، با تمدنی بیش از 5000 سال خاستگاه بسیاری از آثار باستانی نیاکان ما ایرانیان است. شوش به عنوان اقامتگاه زمستانه پادشاهان هخامنشی، محل احداث عمارت های بسیار عظیمی است که یکی از آن ها کاخ آپادانای شوش به مساحت 10 هکتار است.

آشنایی با کاخ آپادانای شوش
شوش، یکی از شهر های ایلام باستان بوده که بعد ها به مرکز زمستانی پادشاهان هخامنشی تبدیل شد (675-320 پیش از میلاد). شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مردم به طور مداوم از 4200 سال پیش از میلاد مسیح در شوش سکونت داشته اند و این شوش را در میان قدیمی ترین شهرای جهان قرار می دهد. علاوه بر این، نشانه هایی از یک روستا در شوش وجود دارد که نشان می دهد 7000 سال پیش از میلاد مردمانی در آن زندگی می نموده اند.

بعلاوه یک ظرف سفالی که قدمت آن به 5000 سال پیش از میلاد می رسد در این مکان یافت شده است.

سایت تاریخی شوش در دشت شوشیان واقع شده است که به وسیله رودخانه کرخه، کارون و دز که از غرب و شرق رشته کوه های زاگرس جریان دارند سیراب می گردد. امروزه این مکان به وسیله شوش نو در جنوب غربی ایران احاطه شده است.

تاریخچه کاخ آپادانای شوشاین محوطه باستانی شامل خرابه هایی از مجموعه کاخ داریوش است. کاخ هایی مانند: کاخ آپادانا، کاخ شائور، دروازه شرقی، هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و قلعه فرانسوی ها.

کاخ آپادانای شوش، یکی از عمارت های قدیمی این محوطه است که به داریوش کبیر نسبت داده می گردد و در سال های 515 تا 521 پیش از میلاد احداث شده است. همانطور که گفته شد کاخ آپادانا به عنوان اقامتگاه زمستانه این پادشاه هخامنشی تاسیس شده است.

به گفته باستان شناسان شهر شوش از اهمیت مذهبی برخوردار بوده و به همین دلیل داریوش آن را به عنوان اقامتگاهش انتخاب نموده است. آپادانا به بنا هایی اشاره دارد شامل تالار هایی با ستون های متعدد؛ مانند کاخ آپادانای تخت جمشید.

حفاری ها آثار بسیار شگفت انگیزی را از این محوطه استخراج نموده اند از جمله آثاری از دوره های مختلف پادشاهی ایران و حتی دوران ماقبل تاریخ. البته متاسفانه در یکی از حفاری ها که به وسیله فرانسوی ها انجام شد، آثاری از جمله سرستون ها از کشور خارج شده است.

یکی از مهم ترین آثار کشف شده در این منطقه کتیبه ای مربوط به داریوش است که به توضیح زیر بر روی آن حک شده است:

اردشیر، شاه بزرگ، شاه شاهان، شاه مردمان، شاه روی این زمین، پسر داریوش شاه، داریوش پسر اردشیر شاه، اردشیر پسر خشایارشاه، خشایارشاه پسر داریوش شاه، داریوش پسر و پشتاسپه، هخامنشی می گوید: داریوش جد من این آپادانا را ساخت، سپس، در زمان پدربزرگم اردشیر، آپادانا سوخت. حال به خواست اهورامزدا آناهیتا و میترا، من فرمان به بازسازی آپادانا دادم. اهورامزدا، آناهیتا و میترا مرا در برابر تمام بدی ها حفظ نمایند و نیز آنچه را انجام دادم.

شواهد برآمده از این کتیبه نشان می دهد که این کاخ در زمان پادشاهی اردشیر اول دچار آتش سوزی شده و به وسیله اردشیر دوم بازسازی شده است.

معماری کاخ آپادانای شوشکاخ آپادانای شوش، به وسیله داریوش بزرگ به مساحت 10 هکتار احداث شده است. آنالیز ها نشان می دهد این کاخ از تالار های متعددی از جمله حرم سرا، دروازه، کاخ پذیرایی، تالار بار عام و سه حیاط مرکزی تشکیل شده است. تزئینات داخلی کاخ آپادانا با آجر لعابدار است با طرحی از سپاه جاویدان، نیلوفر آبی و شیر بالدار.

معماری کاخ آپادانای شوش در مجموعه تخت جمشید نیز قابل مشاهده است. البته همه جزئیات این دو مشابه نیستند. این کاخ شامل شش حیاط است که سه تای آن ها از سایرین بزرگ تر بوده و گویا روشنایی و تهویه تالا ها به وسیله این حیاط ها تامین می شده است.

آنالیز ها نشان می دهد که این کاخ بزرگ بر روی یک تخته سنگ ساخته شده است. در واقع از این روش برای صاف کردن زمینی به وسعت 10 هکتار استفاده نموده اند که حتی با تکنولوژی امروزی نیز کار ساده ای نیست.

تفاوت این سکو با سکوی تخت جمشید این است که در تخت جمشید این صفه وجود داشته، اما در شوش به وسیله سازندگان ساخته شده است.

متاسفانه سال ها بعد از کشف کاخ آپادانای شوش، برای بار دوم فرانسوی ها در سال 1844 میلادی به اشیاء کشف شده در این محوطه باستانی دستبرد زدند و این اشیاء هم اکنون در موزه لوور پاریس در معرض نمایش هستند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 773

به "آشنایی با کاخ آپادانای شوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با کاخ آپادانای شوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید