کاخ سعد آباد تهران را بیشتر بشناسیم

به گزارش وبسایت دانشجویی، کاخ سعد آباد تهران مجموعه ای 300 هکتاری است که از شمال با کوه های البرز، از شرق با گلاب دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد.

کاخ سعد آباد تهران را بیشتر بشناسیم

خبرنگاران | سرویس گردشگری - معرفی کاخ های موجود در مجموعه کاخ سعدآباد

کاخ موزه ملت

بزرگ ترین کاخ مجموعه 110 هکتاری سعدآباد است که به علت رنگ سفید نمای آن به کاخ سفید شهرت یافت. این بنا علاوه بر آن که اختصاص به امور اداری داشته باشد، اقامتگاه تابستانی شاه و همسرش فرح نیز بوده است. ساخت بنای کاخ که به دستور رضاخان در سال 1310 خورشیدی آغاز گشت، در سال 1315 به سرانجام رسید. کاخ سفید شامل 54 واحد مختلف از جمله 10 تالار تشریفاتی می باشد که وسیع ترین آن ها تالار کاخ است که دارای سفر خانه­ ای به وسعت 220 متر مربع است.

موزه هنرهای زیبا کاخ سعد آباد

یکی از بناهای با شکوه مجموعه سعد آباد، ساختمانی است که از سال 1346 تا 1357 محل وزارت دربار بوده و از سال 1361 به عنوان موزه هنرهای زیبا مورد بهره برداری قرار گرفته است. این موزه که هر روزه بسکمک از هنر دوستان را به خود جلب می کند در جنوبی ترین نقطه سعد آباد واقع شده و دارای سه طبقه با 3600 متر زیر بناست. ساختمان این عمارت مربوط به زمان رضاه شاه است و ار آنجا که در بنای آن سنگ های مرمر سیاه رنگ (از معدن ولی آباد چالوس) به کار برده شده، به کاخ اسود معروف بوده است.

کاخ موزه سبز

کاخ موزه سبز که یکی از زیباترین کاخ های موجود در کشور می باشد، در نقطه ای مرتفع در شمال غربی مجموعه سعدآباد واقع شده است. این کاخ به دلیل سنگ های سبز معدنی کمیاب خمسه زنجان که در نمای آن به کار رفته بود، به قصر سنگی معروف شد. در اصلی کاخ از سمت شمال غربی به سوی کوه های مرتفع البرز باز می گردد. کاخ بر تپه ای بلند قرار گرفته و چشم انداز آن از سمت جنوب، شهر تهران است.

موزه مردم شناسی کاخ سعد آباد

موزه در بر گیرنده مجموعه کاملی است از سیر فرهنگ و راه و روش زندگی و آیینه تمام نمایی است از جنبه های زندگی انسان که طی ادوار گوناگون حادث گشته است. ساختمان موزه مردم شناسی، کاخ سابق شمس پهلوی بوده است. پایه بنا در سال 1314 خورشیدی قرار گرفت و ساخت آن تا سال 1318 به طول انجامید. ساختمان با مساحت تقریبی 2600 متر مربع شامل دو طبقه و یک زیر زمین می باشد. معماری بنا از سبک معماران اروپایی به ویژه آلمانی الگو برداری شده و از معماری ایرانی در دوره ساسانی نیز در قسمت های تزئینات فوقانی نمای بیرونی بهره گرفته است.

موزه مینیاتور استاد فرشچیان

این موزه که در بخش مرکزی مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد واقع شده است، متعلق به دوره قاجار است. ساختمان موزه در گذشته محل سکونت رضاخان و همسر چهارمش ملکه عصمت بود که در دوران محمدرضا پهلوی، برادر شاه و سپس سر آشپز مخصوص او سکونت داشتند و بعدها به انبار تبدیل شد. آثار استاد فرشچیان در بیش از صدها نمایشگاه فردی و جمعی در ایران وسایر کشورها با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است. این موزه شامل 5 سالن و 70 اثر نفیس از این هنرمند برجسته است.

کاخ موزه نگارستان

این کاخ در شمالی ترین نقطه سعدآباد قرار گرفته و دارای معماری منحصر به فرد و زیبایی است. این موزه با هدف برگزاری نمایشگاه های دوره ای از جمله پوشاک سنتی، طراحی لباس و بافت قالیچه و.... افتتاح گشت.

موزه صنایع دستی

موزه صنایع دستی در شرق مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد واقع شده است. این بنا به مساحت 2600 متر مربع و به دستور رضاشاه، توسط مهندس فرمانفرماییان، با زیر بنای 1800 متر مربع طراحی و در دو طبقه بین سال های 1318-1315 ساخته شد. نمای خارجی ساختمان از سنگ تیشه ای بوده که در سال 1350 به دستور اشرف پهلوی بازسازی و توسعه یافت و پس از آن نما، با سنگ مرمر سفید پوشیده شد. این بنا در سال 1372 به عنوان موزه ظروف معرفی گشت و بعداً به موزه صنایع دستی اختصاص یافت.

موزه آب کاخ سعد آباد

موزه آب، در بخش مرکزی مجموعه کاخ سعد آباد واقع شده است. و متعلق به دوره قاجار می باشد. اشیاء نگهداری شده در این موزه عبارتند از اسناد و مدارک مربوط به آب شامل: دفترچه میراب، وقف نامه ها، طومارها، ابزار و ادوات مربوط به آب شامل ظروف سفالین، ظروف اندازه گیری مثل فنجان آبی، ساعت آبی و لوازم حفر چاه و قنات، تندیس های گوناگون از دانشمندان مربوط به آب از جمله: حاسب کرجی و جنیدی، تندیس میراب به همراه صفحه پردازی آن جهت نمایش چگونگی تقسیم آب.

موزه بهزاد

موزه مینیاتور استاد حسین بهزاد که در بخش مرکزی مجموعه واقع شده است، متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است. این ساختمان در دوره رضاه شاه به نام کاخ کرباسی و به عنوان دفتر کار و استراحتگاه او در دوره محمد رضا پهلوی، به نام کاخ ولیعهدی مورد استفاده رضا پهلوی (از دوره کودکی تا نوجوانی) قرار گرفت. موزه بهزاد، پس از باسازی و بازسازی، در سال 1373 به مناسبت صدمین سالگرد تولد استاد حسین بهزاد، افتتاح گشت. موزه دارای پنج سالن اصلی می باشد و زیر زمین موزه به عنوان نمایشگاه و مرکز آموزش مورد استفاده قرار می گیرد.

موزه مینیاتور آبکار

موزه کلارا آبکار، در بخش مرکزی مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ سعد آباد قرار گرفته است. این ساختمان اقامتگاه تابستانی لیلا پهلوی دختر محمد رضا پهلوی بود، که جدیدترین ساختمان مجموعه است. ساختمان مذکور در سال 1373 به مناسبت روز جهانی موزه به عنوان موزه مینیاتور آبکار افتتاح گشت. بخشی از موزه به تابلوهایی که شامل آثار مردم شناسی، زیور آلات و پارچه ترمه می گردد اختصاص دارد. بخشی دیگر مربوط به آثار لاکی است که بیانگر تنوع و علاقمندی او به رشته های مختلف نگارگری ایرانی است.

موزه هنر ملل

قسمت زیرین کاخ موزه ملت بین سال های 1349 - 1345 به دستور فرح پهلوی و با همت مهندسین فرانسوی به موزه هنر اختصاصی تبدیل شد. این موزه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به موزه هنر ملل نامگذاری شد و در سال 1370 افتتاح گشت. مجموعه فوق، شامل آثار ارزشمندی است که از چهار گوشه جهان خریداری و یا اهدا شده و تمدنهای پیش از اسلام، دوره اسلامی، هنر آفریقای سیاه، هند، خاور دور، مایاها و آثار هنر نوین معاصر ایران و جهان را در بر می گیرد.

موزه برادران امیدوار

در بخش شمال غربی کاخ سعد آباد واقع شده و بنای آن متعلق به دوره قاجار می باشد. این موزه شامل 4 اتاق با نمای آجری قرمز رنگ و گچبری های زیبا می باشد که کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی ها بوده است. ساختمان پس از انقلاب اسلامی در سال 1381 بازسازی و بازسازی شد و در پنجم مهرماه 1382 در هفته جهانگردی با تلاش سازمان میراث فرهنگی، به نام اولین جهانگردان ایرانی افتتاح گشت. برادران امیدوار پس از سه سال مطالعه در سال 1332 ه.ش با شور و عشق فراوان سفر خود را به منظور دیدن نادیده های جهان، با مبلغی در حدود 90 دلار آغاز کردند.

موزه نظامی کاخ سعد آباد

موزه نظامی در بخش مرکزی مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد واقع شده است. این ساختمان با زیر بنایی حدود 3000 متر مربع، در دو طبقه و زیر زمین، به دستور رضاخان در سال 1314 ه.ش برای همسر دومش تاج الملوک ساخته شد. بنای فوق در سال 1352 - 1351 توسط واحد مهندسی مجموعه باسازی و به شهرام، پسر بزرگ اشرف اهدا شد و به کاخ شهرام معروف گشت. پس از پیروزی انقلاب، ساختمان مذکور به موزه نظامی تبدیل شد. مجموعه فوق به موزه دانشکده افسری منتقل شد و پس از آن بخشی از این مجموعه به موزه فعلی انتقال یافت. ساختمان موزه، در سال 1360 توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران بازسازی و در 31 شهریور، به نام موزه نظامی افتتاح گشت.

موزه خط و کتاب میر عماد

این موزه در بخش مرکزی مجموعه کاخ سعد آباد واقع شده است. بنای این موزه، به دلیل شباهت به ساختمان های اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی به معماری دوره انتقالی تعلق دارد که تلفیقی از شیوه سنتی ایران و اروپاست. ساختمان موزه دو طبقه است که محل سکونت دو تن از فرزندان محمد رضا پهلوی، فرحناز و علیرضا بود. پس از انقلاب اسلامی، ساختمان مذکور به نمایش آثار خطی اختصاص یافت، و سرانجام در سال 1376 به نام مشهورترین استاد خوشنویس قرن 11 ه.ق میر عماد الحسنی سیفی قزوینی افتتاح شد. میر عماد الحسنی از نام آورترین خوشنویسان تاریخ هنر ایران است.

موزه چهره های ماندگار

این عمارت پشت موزه استاد فرشچیان در مجموعه کاخ سعد آباد واقع شده است. علاوه بر موزه های معرفی شده، مجموعه دارای امکانات خدماتی متعددی می باشد که به شرح زیر بیان می گردد:

1- مرکز اسناد: جمع آوری، حفظ و نگهداری اسناد مرتبط با سعد آباد و ارایه خدمات با محققین، دانشجویان، دانش پژوهان و.....

2- مرکز موسیقی خلاق: با کمک یونسکو جهت آموزش و ارتقای سطح تئوری و عملی موسیقی

3- مرکز هنرهای تجسمی: آموزش هنرهای تجسمی مانند سفال، معرق......

4- کتابخانه: شامل کتب متعدد از جمله مجموعه تاریخ و فرهنگ ایران و ارایه دهنده خدمات به متقضیان

5- مرکز هنری ایوان عطار: اجرای برنامه های شاد هنری و پخش فیلم های سینمایی روز ایران و جهان.

منبع: setare.com
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 300

به "کاخ سعد آباد تهران را بیشتر بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سعد آباد تهران را بیشتر بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید