آب مورد احتیاج صنایع به وسیله بازچرخانی و استفاده از پساب تامین می گردد

به گزارش وبسایت دانشجویی، خبرنگاران/خراسان رضوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه با اشتغال بالایی که صنعت دارد، امیدواریم بتوانیم یاری های خوبی به این بخش داشته باشیم و با تأمین آب به وسیله بازچرخانی و استفاده از پساب و... در طرح تعادل بخشی مصرف آب وزارت نیرو نقش خوبی ایفا کنیم.

آب مورد احتیاج صنایع به وسیله بازچرخانی و استفاده از پساب تامین می گردد

علی رسولیان عصر روز پنجشنبه، 11 آذر، در بازدید رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از شهرک صنعتی کاشمر طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به استقرار واحدهای صنعتی خوبی که در شهرک صنعتی کاشمر صورت گرفته، باید حمایت های همه جانبه از آن صورت گیرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از این واحدها صادرات محور بوده و در سطح کیفی صادرات می نماید، مطرح نمود: مهم ترین کار ما تأمین زیرساخت های تجاری و صنعتی در زمینه آب، برق و گاز در شهرک ها است که در این خصوص برنامه های منسجمی در وزارتخانه وجود دارد. البته در انجام بخشی از این موارد باید همه دستگاه ها یاری نمایند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هر چند واحدهای صنعتی حداکثر صرفه جویی آب را دارند و کوشش می نمایند بازچرخانی آب را داشته باشند اما در سراسر کشور با کمبود منابع آبی روبرو هستیم.

وی بیان نمود: چند جهت در زمینه تأمین آب واحدهای صنعتی در نظر داریم که یکی از آن استفاده از پساب شهری است. بنابراین رویکرد نو سازمان شهرک های صنعتی بازچرخانی آب صنعت و پساب های شهرک های صنعتی است که حداقل 3000 لیتر می توانیم از محل بازچرخانی آب داشته باشیم و در اختیار واحدهای صنعتی قرار دهیم که این رویکرد را با احداث تصفیه خانه ها در شهرک های صنعتی دنبال می کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: علاوه بر این استفاده از صرفه جویی آب کشاورزی در بخش صنعت مورد توجه است و حتما باید وزارت جهاد کشاورزی به ما یاری کند و با حفظ فراوریات بخش کشاورزی سهم صنعت را افزایش دهد.

وی اظهار کرد: با توجه به اشتغال بالایی که صنعت دارد، امیدواریم بتوانیم یاری های خوبی به این بخش داشته باشیم و با تأمین آب به وسیله بازچرخانی و استفاده از پساب و... در طرح تعادل بخشی مصرف آب وزارت نیرو نقش خوبی داشته باشیم.

رسولیان توضیح داد: در زمینه تأمین برق اگر چه قانون وزارت نیرو را موظف نموده تا برق را جلوی درِ شهرک های صنعتی تأمین کند اما برای حمایت از بخش صنعت ما در احداث 30 درصد پست های برق و شبکه انتقال مشارکت کردیم و این آمادگی را داریم به تفاهم نامه ای با وزارت نیرو در این بخش برسیم و مسئله ای نداشته باشیم.

وی ابراز امیدواری کرد سال جاری برق مورد احتیاج شهرک های صنعتی تا 2 برابر ظرفیت سالانه موجود افزایش یابد.

رسولیان افزود: راهکارهایی از جمله توسعه استفاده از انرژی خورشیدی در شهرک های صنعتی به ویژه شهرک هایی که مسائل آب و زیست محیطی دارد، در دست اقدام است. بعلاوه زمین رایگان هم در این خصوص برای مولدهای کوچک مقیاس اختصاص می دهیم تا کمبودی در زمینه تأمین برق نداشته باشیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه نمود: برای توسعه اراضی شرکت شهرک های صنعتی هم شبکه تقاضا محور توسعه 100 هکتاری را کلید زده ایم و امیدواریم بتوانیم کار را آغاز کنیم و مسئله ای در زمینه تأمین اعتبار وجود ندارد.

وی تأمین اقتصادی را مشکل صنایع کوچک دانست و گفت: امیدواریم بانک ها سهم بیشتری به بخش صنعت اختصاص دهند زیرا این بخش در 2 سال اخیر نقش خوبی در زمینه تأمین اقتصادی و تأمین ارز کشور داشته است.

رسولیان توضیح داد: ما باید صنایع کوچک را یاری کنیم که آسیب نبیند. به همین دلیل از محل منابع داخلی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی تفاهمی منعقد شد که بخشی را برای یاری های فنی و اعتباری به این دسته از صنایع اختصاص دهیم. بعلاوه در تفاهم با بانک ها مقرر شد تأمین منابع اقتصادی برای صنایع کوچک و میانه انجام گردد که در این راستا استفاده از منابع تبصره 18 و منابع شرکت صنایع معدنی جهت خوبی برای تأمین اقتصادی واحدهای صنعتی است.

در سفر رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و مدیر سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور صنایع لبنی کوشان، کارخانه های نوشیدنی بیسمارک، زنجیره فراوری صالح و پروژه اجرایی فاضلاب شهرک صنعتی مورد بازدید نهاده شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 781

به "آب مورد احتیاج صنایع به وسیله بازچرخانی و استفاده از پساب تامین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب مورد احتیاج صنایع به وسیله بازچرخانی و استفاده از پساب تامین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید