گذشت از قصاص بعد از 9 سال

به گزارش وبسایت دانشجویی، زن میانسال که با همدستی دخترش در اقدامی هولناک شوهر خود را به قتل رسانده بود، پس از 9 سال با رضایت اولیای دم از مجازات مرگ رهایی یافت.

گذشت از قصاص بعد از 9 سال

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از ایران، صبح 28 خرداد سال 90 جسد مردی ناشناس که داخل پتو پیچیده شده و با ضربه های چاقو به قتل رسیده بود، در یکی از خیابان های نظام آباد تهران کشف شد.

در تحقیقات میدانی هویت مرد میانسال به نام هوشنگ شناسایی و تعیین شد وی راننده تاکسی بوده که همراه همسر و فرزندانش در همان منطقه زندگی می کرده است.

وقتی هویت مقتول شناسایی شد، تیم جنایی به سراغ خانواده وی رفتند، اما کارآگاهان به محض ورود به خانه متوجه شدند فرش های یکی از اتاق ها بتازگی شسته و در حیاط پهن شده است. همین موضوع و اظهارات متناقض همسر و دختر نوجوان مقتول شک کارآگاهان را برانگیخت و آن ها تحت بازپرسی قرار گرفتند.

در تحقیقات اولیه همسر و دختر مقتول منکر اطلاع و نقشی در جنایت بودند، اما انتها دختر مقتول لب به اعتراف گشود و راز قتل پدرش را برملا کرد و گفت: پدرم مرد بداخلاقی بود و با من و مادرم خیلی بدرفتاری می کرد. چند وقت قبل پسر جوانی به من علاقه مند شد و می خواستیم ازدواج کنیم، اما وقتی پدرم فهمید روزگار من و مادرم را سیاه کرد. آنقدر اذیت مان کرد که نقشه قتلش را کشیدیم و سعی کردیم با مسمومیت او را به قتل برسانیم، اما پیروز نشدیم تا اینکه شب حادثه وقتی پدرم در حال تماشای فیلم بود، من و مادرم با چاقو او را به قتل رساندیم. درنهایت هم جسد پدرم را داخل پتو پیچیده و به کوچه منتقل کردیم.

با اعتراف دختر نوجوان، مادرش نیز به جنایت اعتراف کرد و پس از تکمیل تحقیقات پرونده این جنایت برای صدور حکم به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع شد.

باتوجه به درخواست دو پسر و پدر و مادر مقتول برای قصاص، دادگاه کیفری حکم قصاص مادر و دختر را صادر کرد. اما با صدور رأی، دختر مقتول به حکم صادره اعتراض کرد و مدعی شد که در زمان قتل پدرش هنوز به سن قانونی نرسیده بود به همین خاطر خواهان اعاده دادرسی شد و پس از تأیید این درخواست وی دوباره محاکمه و این بار دختر نوجوان به حبس محکوم شد. با تأیید حکم در دیوان عالی کشور، پرونده برای اجرای حکم به شعبه اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران فرستاده شد؛ اما با توجه به اینکه چند سال از این جنایت گذشته و پدر و مادر مقتول نیز از دنیا رفته بودند این بار فقط دو پسر مقتول به عنوان اولیای دم خواهان قصاص مادرشان بودند.

بدین ترتیب در حالی که 9 سال از این ماجرا گذشته بود و زن میانسال در چند قدمی چوبه دار قرار داشت انتها با تلاش واحد صلح و سازش دادسرای امور جنایی پایتخت اولیای دم به شرط دریافت دیه از قصاص گذشت کردند.

با گذشت اولیای دم، تلاش برای جمع آوری دیه از سوی نیکوکاران آغاز شد و بدین ترتیب زن میانسال بزودی در دادگاه کیفری از جنبه عمومی جرم محاکمه می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 313

به "گذشت از قصاص بعد از 9 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذشت از قصاص بعد از 9 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید