کمک 2 میلیاردی و نمایان شدن اختلافات مدیریت شهری سنندج

به گزارش وبسایت دانشجویی، به گزارش خبرنگاران، حاشیه های این حضور جنجالی با رسانه ای شدن اظهارات یکی از اعضای شواری شهر سنندج و انتقاد وی از کمک 2 میلیاردی شهرداری این شهر به نماینده والیبال استان حرارت بیشتری پیدا کرد و البته پرده از اختلاف نظرهای اعضای شورا در خصوص این حمایت مالی از ورزش استان برداشت.

کمک 2 میلیاردی و نمایان شدن اختلافات مدیریت شهری سنندج

علی پژگول، سید انور رشیدی و فرزاد زارعی سه نفر از اعضای شورای شهر سنندج از جمله مخالفین این کمک بودند و در مقابل 6 نفر دیگر اعضای شورا موافق این مصوبه که هر یک نیز دلایلی برای این رأی خود داشتند.

برای شفافیت موضوع و انعکاس دیدگاه های هر 2 جناح موافق و مخالف این کمک 2 میلیارد تومانی به تیم والیبال راه یاب ملل، گفتگویی را با آن ها و شهردار سنندج انجام دادیم.

هزینه 2 میلیاردی در شرایط بدهکار بودن به کارگران شهرداری

سید انور رشیدی اولین نفر عضو شورای شهر سنندج بود که از کمک شهرداری به تیم راه یاب ملل انتقاد و آن را رسانه ای کرد.

وی گفت: در حالی که شهرداری برای حقوق و حق بیمه پاکبان ها مشکل دارد، چرا باید 2 میلیارد تومان از بودجه شهرداری توسط 6 عضو شورا را برای کمک به تیم راه یاب ملل مریوان اختصاص دهد؟

رشیدی با اشاره به وجود هیأت های متعدد ورزشی در سنندج و برخورداری این استان از استعدادهای ورزشی ارزشمند، اظهار کرد: در این استان بازیکنان زیادی در رشته های مختلف ورزشی فوتبال، کشتی، بسکتبال، والیبال، تنیس، دوومیدانی و رزمی وجود دارد که باید مورد حمایت قرار بگیرند.

وی افزود: با این شرایط چرا باید از تیم راه یاب ملل مریوان که 98 درصد کادر و بازیکنان آن را نفرات غیر بومی استان تشکیل می دهند حمایت کنیم.

وی حمایت از تیم های حرفه ای و قهرمانی را ضروری دانست و گفت: رشد و توسعه ورزش این استان احتیاجمند حمایت ویژه است لذا باید اولویت شهرداری سنندج حمایت از تیم های سنندجی و ورزش همگانی باید باشد.

رشیدی اعلام کرد: غیر از من، علی پژگول و فرزاد زارعی 6 عضو شورا 2 میلیارد تومان از بودجه شهرداری را برای کمک به تیم والیبال راه یاب ملل مریوان مصوب کرده اند که تا به امروز 500 میلیون تومان آن پرداخت شده است، این در حالی است که حدود 2 ماه حقوق و حق بیمه پاکبان ها پرداخت نشده است.

این عضو شورای شهر اذعان کرد: معتقدم باید از ورزش قهرمانی حمایت کرد اما در این مقطع زمانی با این مسائل مالی و کرونایی که برای پرداخت حقوق پاکبانان و کارگران شهرداری مشکل داریم، برای تیمی که نه نامی از ورزشکاران استان وجود دارد و نه از شهرداری سنندج نامی می برند، چرا باید هزینه کرد.

رشیدی افزود: اگر تمایل به حضور در میادین ورزشی و فعالیت هایی در این زمینه داریم باید ورزش محلات، همگانی، فضای پارک ها و کوهنوردی در دستور کار قرار بگیرد.

رشیدی در انتها سخنان خود گفت: برای داشتن تیم های پیروز در لیگ برتر باید به تیم های رده پایه توجه ویژه ای داشت تا در آینده این نفرات پشتوانه ای برای تیم بزرگسالان باشند اما آیا این امر در تیم راه یاب ملل اجرا شده است.

کمک به راه یاب ملل جبران می شود، مخالفان جوسازی نکنند!

جلال شریعتی دیگر عضو شورای شهر در مورد مصوبه این شورا در مورد کمک تیم راه یاب ملل گفت: این تیم در سال های گذشته جز تیم های پیروز والیبال کشور بوده که در سال جاری به دلیل مسائل مالی در آستانه حذف از سوپر لیگ والیبال کشور قرار گرفت، لذا استاندار قول کمک به این تیم را داد و چون نمی توانست به طور مستقیم به این تیم کمک کند از شهرداری درخواست کرد از کانال این ارگان به راه یاب ملل کمک شود.

شریعتی ادامه داد: پس از درخواست شهردار این بحث در شورا مطرح و با توجه به پیشینه و پتانسیل تیم راه یابملل برای جلوگیری از منحل شدن این تیم هر چند تیمی خارج از شهر سنندج بود بیشتریت اعضای شورای شهر با این امر موافقت کردند.

وی افزود: البته اعضای شورای شهر سنندج با چند شرط که شامل تغییر نام تیم به راه یاب ملل کردستان و برگزاری چند مسابقه این تیم در سنندج بود موافقت کردند و در کنار آن هم استاندار قول داده اند در برخی از پروژه های عمرانی بیشتر از این رقم به شهرداری کمک کند که به قول خود هم عمل کردند.

شریعتی اعلام کرد: به واقع کمک به راه یاب ملل حاصل تعامل بین استانداری، شهرداری و شورای شهر سنندج بود و این بودجه هر چند از حساب شهرداری برداشت می شود اما به نحوی دیگر دوباره به حساب شهرداری تزریق خواهد شد.

این عضو شورای شهر سنندج با اشاره به کمک های استانداری به شهرداری سنندج گفت: در طول 2 سال گذشته شهرداری با کمک استانداری حدود 200 میلیارد تومان از طلبی که از ارگان ها و ادارات داشت را توانست وصول کند و اگر استاندار در مقابل چنین اقداماتی درخواست کمک به یک تیم ورزشی را داشته باشد خواسته زیاد و غیر منطقی نیست و اینکه می گویند از محل حقوق و مزایای پرسنل شهرداری کمک به راه یاب ملل اجرا شده دور از واقعیت و یک جوسازی است چون این کمک در جای دیگر و به شیوه دیگر برای شهرداری جبران خواهد شد و شهرداری در این رابطه قطعاً ضرر نخواهد کرد.

شریعتی در پاسخ به این سوال که اگر قرار بود استانداری از طریق شهرداری به تیم راه یاب ملل کمک کند، چرا از طریق شهرداری مریوان این کار را انجام نداد گفت: من دلیل اصلی این امر را نمی دانم، ولی به نظرم شاید شهرداری مریوان از نظر مالی این ظرفیت را نداشته است چون استانداری اگر کمک کند در قالب انجام پروژه های عمرانی این کار را انجام می دهد که حداقل 6 میلیارد تومان هزینه داشته باشد و شاید شهرداری مریوان چنین پروژه ای را در دست اقدام نداشته باشد و به نظر من بهتر بود از طریق شهرداری مریوان این کمک انجام شود که حاشیه کمتری را به همراه داشت.

چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است

فرزاد زارعی عضو شورای شهر و یکی از سه نفر مخالف کمک به تیم والیبال راه یاب در مورد دلایل مخالفت خود گفت: هر کاری که شهردار بخواهد انجام بدهد باید در صحن شورا بررسی شود و اعضا دلایل فنی و قانع کننده خود را از لحاظ قانونی و شرعی بیان می کنند در نهایت با موافقت اعضا به مصوبه تبدیل می شود.

وی افزود: در مورد مصوبه کمک به تیم والیبال راه یاب ملل مریوان هم پس از پیشنهاد از سوی شهردار سنندج مبنی بر کمک 2 میلیارد تومانی در صحن شورا بررسی شد.

زارعی ادامه داد: باید مشخص می شد نحوه تشکیل راه یاب ملل در چه راستا و هدفی بوده است و محل تشکیل تیم کجا بوده است؟

وی افزود: چون شورای شهر و شهرداری وظایفی در قبال ورزش فقط شهر سنندج دارند و حق نداریم از بودجه شهرداری سنندج برای خارج از سنندج هزینه کنیم و یکی از دلایل مخالفت ما همین امر بوده است.

عضو شورای شهر سنندج گفت: در حال حاضر در نقاط مختلف شهر سنندج زمین هایی با کاربری ورزشی داریم که بلا استفاده مانده است اگر پول و اعتباری در بحث ورزش داشته باشیم وظیفه شهرداری و شورا است که این زمین ها را احیا کنند نه به تیم یک شهر دیگر کمک کنند.

زارعی افزود: در شهر سنندج ورزشکاران و تیم های ورزشی وجود دارند که احتیاجمند کمک مالی هستند تا بتوانند در سطح کشور خود را مطرح کنند کمک به این نفرات باید در اولویت قرار گیرد و در واقع چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

وی محل تأمین کمک به تیم راه یاب ملل را نیز جای سوال دانست و گفت: محل کمک 2 میلیاردی شهرداری به این تیم هم مشخص نیست! آیا ماده 16 است یا ماده 17؟

زارعی توضیح داد: چون ما بودجه سال 99 شهرداری را مصوب کردیم و چنین اعتباری برای ورزش در نظر نگرفته ایم و چون بودجه سال 99 را مصوب کردیم باید در جهت همین بودجه حرکت کنیم.

وی افزود: مصوبات ما باید از طریق کمیته انطباق فرمانداری تأیید شود و برای این مصوبه هم فرمانداری گفته است طبق مقررات بلامانع است که این کلمه بار حقوقی دارد و اینکه که آیا مقررات به ما اجازه چنین کاری را می دهد؟

این عضو شورای شهر گفت: جلسه ای در شورا برگزار شد که یک خادم مسجد برای درمان خود احتیاج به یک میلیون تومان کمک داشت که اعضای شورای شهر با این درخواست مخالفت کردند! همین اعضا چطور به خود اجازه می دهند از محل بودجه شهرداری دو میلیارد تومان به یک تیم شهر دیگر کمک کنند؟ در حالی که ما در نقاط مختلف شهر سنندج در بحث فضای ورزشی و تفریحی با مشکل جدی روبرو هستیم آیا درست است از محل اعتبارات شهرداری به تیمی که مال شهر دیگری است و بازیکنان آن هم غیر بومی استان هستند کمک کنیم؟ در همین شهر سنندج ورزشکار ملی پوش داریم که محتاج دو میلیون تومان پول است!

زارعی ادامه داد: در این شرایط سخت مالی که برخی کارکنان شهرداری چند ماه است حقوق خود را دریافت نکرده اند و بدهکار پیمانکاران مختلفی هستیم، انتظار نداشتیم شهرداری دو میلیارد تومان به تیم راه یاب ملل کمک کند.

وی افزود: پول شهرداری پول دولت نیست بلکه از محل پرداخت عوارض، صدور پروانه و … شهروندان تأمین می شود و روا نیست ما به عنوان کننده مردم و شهردار به عنوان منتخب ما از بیت المال چنین هزینه کند! آیا مردم سنندج راضی هستند که شهرداری از محل پول آنها به تیم یک شهر دیگر کمک کنند؟

عضو شورای شهر سنندج در پاسخ به این سوال که دو میلیارد تومان از طریق استانداری کمک شده و ربطی به اعتبار شهرداری سنندج ندارد گفت: در هر مبحث باید قانون را در نظر بگیریم و باید بدانیم که آیا قانون اجازه چنین کاری را می دهد یا خیر؟ چون ما فقط در دو ماده 16 و 17 شهرداری ها می توانیم به تیم های ورزشی کمک کنیم. اگر استانداری کمک کرده چرا به شهرداری مریوان کمک نکرد تا از طریق آنها به تیم راه یاب ملل پول پرداخت شود که توجیه داشت چون به تیمی از شهر مریوان کمک می کردند.

ما سهمیه کردستان در لیگ برتر والیبال را حفظ کردیم

مجید شاه ویسی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر سنندج و یکی از موافقان کمک به راه یاب ملل در مورد علت موافقت خود با این مصوبه گفت: باید یک مقدمه و توضیح کلی در این باره بدهم، در هر سطح مدیریت هر تصمیمی که گرفته می شود خود مدیر هم شاید تمام و کمال موافق آن تصمیم نباشد، اما شرایط و زمان یک امر را تحمیل می کند به هر صورت درآمد و شرایط مالی شهرداری نسبت به سال 96 خیلی بیشتر شده است به نحوی که بودجه شهرداری از 160 میلیارد به 480 میلیارد تومان افزایش یافته است که بخشی از این رشد تلاش شورای شهر و شهرداری است و بخشی از آن هم از تعامل شهرداری با استانداری و دستگاه های دیگر حاصل شده است و دو میلیاردی که قرار است به راه یال ملل کمک شود کمتر از نیم درصد این بودجه می شود.

وی ادامه داد: در ابتدا هیچکدام از اعضای شورای شهر موافق کمک به راه یاب ملل نبودند اما طی جلسه ای که با استاندار کردستان داشتیم، وی اشاره کرد که در بیشتر مراکز استان ها شهرداری از تیم های باشگاهی حمایت و تیم داری می کند به همین خاطر از ما درخواست کرد به تیم والیبال راه یاب ملل کمک کنیم.

شاه ویسی گفت: در همین جلسه استاندار به پروژه ساماندهی پارک محمدی تا پلیس راه همدان 10 میلیارد تومان کمک کرد و به یک پروژه دیگر هم در حدود 15 میلیارد اختصاص داد.

وی افزود: پس از صحبت ها و قول هایی که استاندار دادند ما هم راضی شدیم به تیم کمک کنیم چون شاخص ترین تیم ما در کشور بود، البته چند شرط داشتیم که یکی از آن ها تغییر نام تیم به راه یاب ملل کردستان و برگزاری چند بازی و اردوهای این تیم در شهر سنندج بود که متأسفانه شرایط کرونا اجازه برگزاری بازهای و اردو در سنندج را نداد و از این به بعد تمام مسابقات سوپر لیگ والیبال در تهران برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به این انتقاد که به تیمی کمک شده که بیشتر بازیکنان و کادر فنی آن غیر بومی استان هستند، گفت: این یک روال عادی در تمام جهان است که تیم های باشگاهی برای تقویت تیم از بازیکنان کشورها و شهرهای دیگر استفاده می کنند، مهم این است که تیم به نام کردستان در مسابقات سوپر لیگ حضور دارد و البته بهتر آن بود که بازیکنان بومی بیشتری در تیم باشند. آیا اگر ما از راه یاب ملل حمایت نمی کردیم و این تیم نمی توانست در مسابقات حضور پیدا کند، بهتر بود؟ یا حالا که با نام کردستان در سوپر لیگ حضور دارد؟ ما باعث شدیم سهمیه کردستان در لیگ برتر والیبال حفظ شود آیا این اقدام ما ارزشمند نیست؟

این عضو شورای شهر درباره کمیسیون ورزش و سلامت هم گفت: در طول سه سال گذشته چند صد میلیون تومان به تیم ها و ورزشکاران سنندج در حد خودشان کمک کرده ایم و هر دوره که المپیاد محلات را برگزار می کنیم بیش از 150 میلیون تومان هزینه کرده ایم چون وظیفه شهرداری و شورای شهر کمک به توسعه ورزش همگانی و قهرمانی است و در کنار آن مجموعه ورزشی بانوان در توس نوذر و چند سایت ورزش صبحگاهی را احیا کرده ایم.

وی در انتها سخنان خود تأکید کرد: من موافق کمک به تیم های ورزشی هستم و و امیدوارم در آینده هم بتوانیم به تیم ها و ورزشکاران سنندجی کمک کنیم.

اولویت ما توسعه ورزش همگانی و زیرساخت هاست

علی پژگول رئیس کمیسیون ورزش و سلامت یکی از مخالفان سرسخت کمک به راه یاب ملل مریوان ضمن تشکر از استاندار کردستان گفت: مهندس مراجهان همیشه حامی شورای شهر و شهرداری سنندج بوده است، انتظاری جز این هم نمی رود، چون سنندج به عنوان مرکز استان احتیاجمند توجه بیشتری است.

پژگول در مورد مخالفت خود با کمک به تیم راه یاب گفت: با توجه به شرایط سخت مالی و اینکه تعدادی از کارگران شهرداری چندین ماه است حقوق خود را نگرفته اند و به علت عدم پرداخت حق بیمه دفترچه درمانی آنان فاقد اعتبار است! آیا شهروندان سنندجی که ما را به عنوان کننده خود در شورا انتخاب کرده اند راضی هستند در چنین شرایطی دو میلیارد تومان از بودجه شهرداری به تیم والیبال مریوان که بیشتر بازیکنان و کادر آن غیر بومی هستند، کمک کنیم؟

وی در پاسخ به صحبت موافقان این مصوبه که می گویند این دو میلیارد تومان از طریق استانداری پرداخت شده است، گفت: اگر این مبلغ توسط استانداری پرداخت شده چرا از طریق شهرداری مریوان این کار صورت نگرفت؟ استانداری می توانست این کمک را از طریق سازمان همکمک شهرداری ها و یا اداره کل ورزش و جوانان در اختیار تیم راه یاب ملل قرار دهد تا این حاشیه ها هم ایجاد نشود. پس این گفته موافقان نمی تواند صحت داشته باشد.

رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای شهر سنندج گفت: اگر قرار است از طریق شورا و شهرداری به ورزش کمک شود این کمک ها باید در ورزش همگانی و زیر ساخت های ورزشی سنندج هزینه شود و یا در اختیار هیأت های ورزشی قرار گیرد، هر چند در طول سه سال گذشته از طریق کمیسیون ورزش شورای شهر به تیم ها و ورزشکاران سنندجی در حد توان کمک کرده ایم و در ادامه هم کمک خواهیم کرد.

سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری سنندج را ثبت خواهیم کرد

شهردار سنندج در مورد چگونگی شکل گیری کمک به تیم راه یاب ملل مریوان گفت: در مورد کمک به تیم والیبال راه یاب ملل، واقعیت این است که حضور تیم های کردستانی در هر لیگ کشوری باعث افتخار استان است و به دلیل اینکه تیم راه یاب در آستانه انحلال و انصراف از سوپر لیگ برتر والیبال قرار داشت طی صحبت هایی که مدیر کل ورزش و جوانان با ما داشت و استاندار نیز تاکید بر کمک به این تیم را داشت و به طور مستقیم نمی توانست این کار را انجام دهد از ما در خواست کرد این کمک از کانال شهرداری سنندج انجام شود.

حشمت صیدی ادامه داد: قرار شد اگر اعضای شورای شهر سنندج موافق باشند، 2 میلیارد تومان از طریق شهرداری به این تیم کمک شود که بیشتریت اعضای محترم شورای اسلامی شهر با این مصوبه موافقت کردند و تا به امروز هم 500 میلیون تومان به راه یاب ملل از طریق شهرداری کمک شده است.

وی افزود: نام تیم به راه یاب ملل کردستان تغییر پیدا کرد، آرم شهرداری و شورای شهر سنندج شهر خلاق موسیقی روی لباس راه یاب ملل به نمایش گذاشته می شود و قرار بود چند بازی این تیم در سنندج برگزار شود که به خاطر شرایط ویروس کرونا این کار صورت نگرفته است.

شهردار سنندج اظهار کرد: جامعه ورزشی استان از شهرداری و شورای شهر انتظار دارند کمک حال ورزش باشند و در بحث تیم داری ورود پیدا کنند، ما به دنبال ثبت سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری هستیم که بتوانیم به صورت مستقیم با نام شهرداری سنندج تیم داری کنیم و در چند سال اخیر هم به تیم ها و ورزشکاران سنندجی در حد توان خود کمک کرده ایم.

صیدی در پاسخ به منتقدین این کمک که می گویند شهرداری از لحاظ مالی در شرایط مناسبی نیست و حقوق برخی کارگران آن چند ماه است پرداخت نشده است، گفت: از لحاظ منابع مالی شهرداری سنندج در شرایط بسیار خوبی است و نسبت به شهرداری های همسان خود در شرایط بهتری واقع شده است، از نظر پرداخت حقوق هم نیروهای شرکتی ما مقداری مشکل داشته اند که به زودی حقوق آن ها هم پرداخت می شود و از این نظر هم از خیلی ارگان ها و دستگاه های دیگر بهتر عمل کرده ایم.

شهردار سنندج در انتها سخنان خود گفت: یکی از وظایف شهرداری کمک به توسعه ورزش است که شهرداری سنندج هم با کمک و مصوبه اعضای شورای شهر در این راستا گام برمی دارد و هر کمکی در بحث ورزش اجرا شده با مصوبه اعضای شورای شهر و کاملاً به روش قانونی بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 174

به "کمک 2 میلیاردی و نمایان شدن اختلافات مدیریت شهری سنندج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک 2 میلیاردی و نمایان شدن اختلافات مدیریت شهری سنندج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید