کشف فسیل یک حشره عجیب در سنگ عقیق

به گزارش وبسایت دانشجویی، کشف فسیل های حشرات چند میلیون ساله در سنگ های شفاف کهربا، اتفاقی غیر معمول نیست، اما پیدا کردن چنین فسیل هایی در سنگ عقیق رخدادی غیرمعمول و شگفت انگیز است. اکنون ادعا شده است که فسیل یک حشره عجیب چند میلیون ساله در سنگ عقیقی در کشور اندونزی پیدا شده است.

کشف فسیل یک حشره عجیب در سنگ عقیق

به گزارش خبرنگاران، کشف یک سنگ عقیق همواره ارزشمند تلقی می گردد، اما اینکه چنین سنگ قیمتی چیزی کوچک و نادر را نیز در خود جای داده باشد، می تواند ارزش آن را صد ها برابر بیشتر کند. حشره ای که تخمین زده می گردد بین چهار تا هفت میلیون سال سن داشته باشد، به صورت کامل در یک سنگ عقیق اندونزیایی فسیل شده است. دانشمندان و دیرینه شناسان تا به امروز چنین چیزی را مشاهده ننموده بودند، زیرا چنین حشرات فسیل شده، به طور معمول در سنگ های کهربا یافت شده اند.

کهربا رزین درختی است که در طی گذر زمان فسیل شده و به یک سنگ قیمتی تبدیل شده است. هنگامی که موجودات در رزین تازه و رنگارنگ به دام می افتند، به سرعت با این ماده پوشانده می شوند و به همین علت است که پس از سنگ شده رزین، بدن شان با جزئیات عالی حفظ می گردد. اما در سمت مقابل، تشکیل عقیق فرآیندی بسیار پیچیده تر و تعاملی است که به محلول های سیلیسی برای ایجاد در حفره های زیرزمینی در طول هزاران سال احتیاج دارد. این حقایق دانشمندان را مبهوت نموده است که چگونه این نمونه زیبای عقیق، یک مسافر کوچک را در خود جای داده است.

همین موضوع فرآیند متفاوت شکل گرفتن سنگ های عقیق و کهربا سبب شده است تا بعضی ادعای وجود این فسیل عقیق را رد نمایند. اکنون این سوال مطرح شده که آیا حشره به دام افتاده در عقیق واقعی است؟ در این مرحله، این کشف به قدری تازه است که نمی توان با اطمینان گفت که فسیل مورد نظر واقعی است یا یک فریب هوشمندانه. گفته می گردد این فسیل در حال حاضر در اختیار یک شخص ناشناس است و هنوز به دیرینه شناسان و ژئوشیمیدانان تحویل داده نشده است تا صحت آن را تأیید نمایند و در ادامه بفهمند که چگونه این حشره در یک سنگ عقیق مهر و موم شده است. اگر اصل بودن این فسیل تایید گردد، پنجره ای تازه به گذشته دور کره زمین باز می گردد که می تواند مقدار مطلعی های ما از تاریخ طبیعی این سیاره را افزایش دهد.

جنی برامال از مرکز Australian Opal Centre in Lightning Ridge و متخصص در سنگ های عقیق، در این خصوص می گوید؛ من در سال 2017 از وجود این نمونه فسیل عقیق مطلع بودم و تصاویری از نمونه مشابه دومی که ظاهراً در همان معدن پیدا شده نیز برای من ارسال شده است. با این حال، برامال هیجان خود را تا زمانی که چیزی بیش از عکس روی میزش بیاید، مهار می نماید. او شرح داد که در این مرحله، هیچ تحقیق علمی منتشر نشده است، بنابراین راهی برای ارائه یک نظر واقعا مطلعانه وجود ندارد. با این حال، او بعلاوه گفت: من هیچ علتی برای شک در واقعی بودن آن ندارم، غیر از این که خیلی بعید است چنین فسیلی در یک سنگ عقیق شکل بگیرد، اما باید منتظر بمانیم و ببینیم علم چه می گوید.

منبع: History

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 932

به "کشف فسیل یک حشره عجیب در سنگ عقیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فسیل یک حشره عجیب در سنگ عقیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید