واکنش ترکیه به تلاش&zwnjها برای حل بحران خلیج فارس

به گزارش وبسایت دانشجویی، در پی ابتکار و کوشش کویت برای حل تنش میان قطر با عربستان، ترکیه به عنوان کشوری که در این بحران از دوحه حمایت نموده بود به این کوشش ها واکنش نشان داد و از این فرایند حمایت کرد.

واکنش ترکیه به تلاش&zwnjها برای حل بحران خلیج فارس

به نقل از الحره، وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه ای از کوشش های اخیر به منظور حل اختلاف ها در شورای همکاری خلیج فارس استقبال و از اقدام های کویت برای یافتن راه چاره قدردانی کرد.

در این بیانیه ابراز امیدواری شده که اختلاف های موجود در اسرع وقت با گفت وگوهای بی قید و شرط حل گردد و تحریم های ناعادلانه علیه قطر بدون تاخیر خاتمه یابد.

وزارت خارجه ترکیه با قدردانی از کوشش های صادقانه کویت در این زمینه، خواهان خاتمه محاصره ناعادلانه و تحریم های اعمال شده علیه قطر شد.

عربستان، مصر، بحرین و امارات متحده عربی پنجم ژوئن 2017 روابط کامل خود با قطر را قطع و علیه این کشور تحریم های مالی اعمال کردند.

این کشورها قطر را به حمایت از گروه های تروریستی متهم نموده و بر دوحه یک درخواست 13 ماده ای برای عادی سازی روابط با این کشور تحمیل کردند.

یکی از این درخواست ها قطع ارتباط با ترکیه بود اما دوحه اتهام های این کشورها را رد و گفت که هیچ درخواست مغایر حقوق بین المللی را نخواهد پذیرفت.

معاون وزیر امور خارجه کویت آدینه شب گفت که بحران روابط قطر و عربستان خاتمه یافت و توافق نهایی صورت گرفت.

خالد جار الله اعلام نموده است، اقداماتی وجود دارد که برای حرکت به سوی آینده و خاتمه دادن به [تمامی] اختلافات، باید انجام گردد.

جارالله به جزییات این اقدامات و اختلافات باقی مانده میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اشاره ای ننموده است.

اعلام خاتمه نهایی اختلافات میان عربستان و قطر ساعاتی پس از آن مطرح می گردد که فیصل بن فرحان آل سعود وزیر امورخارجه سعودی آدینه شب گفت که برای حل اختلافات میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بسیار نزدیک شده ایم.

بن فرحان از کوشش های کویت و آمریکا برای نزدیک کردن دیدگاه های کشور عضو به یکدیگر قدردانی نموده بود.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر نیز روز آدینه با ابراز خوشبینی نسبت به حل بحران میان کشورش با عربستان و متحدانش گفت: حل این بحران باید فراگیر باشد و اتحاد خلیج فارس را حفظ کند.

احمد ناصر محمد الصباح وزیر خارجه کویت روز آدینه در بیانیه ای گفت که در چارچوب ادامه کوشش ها برای آشتی کشورهای خلیج فارس گفت وگوهای مثمرثمر انجام شد. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 195

به "واکنش ترکیه به تلاش&zwnjها برای حل بحران خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ترکیه به تلاش&zwnjها برای حل بحران خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید