وام نهضت ملی مسکن 700 میلیونی می گردد؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان به شورای پول و اعتبار اطلاع داد. وام این طرح در زمان حاضر 450 میلیون تومان است.

وام نهضت ملی مسکن 700 میلیونی می گردد؟

به گزارش تسنیم، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه دنیا آرا با یادآوری این که طی 10 سال گذشته به علت عدم توجه به بخش مسکن بین عرضه و تقاضا فاصله زیادی به وجود آمده است، اظهار کرد: در کشور 8 میلیون مستأجر داریم، ضمن این که با توجه به ازدواج ها، سالانه نیازمند ساخت 700 تا 800 هزار واحد مسکونی هستیم.

وی ادامه داد: برای رفع این نیازها، رئیس جهموری دستور ساخت 4 میلیون مسکن را داد که البته اگر سالانه یک میلیون مسکن را هم بسازیم باز با کمبود روبرو خواهیم بود.

وی با اشاره به ثبت نام 5.4 میلیون متقاضی در نهضت ملی مسکن و پالایش 3.2 میلیون نفر از این تعداد، اضافه نمود: تا به امروز اراضی یک میلیون و 500 هزار واحد تامین شده و تا شهریور اراضی 3.2 میلیون واحد معین تکلیف خواهد شد.

وی با یادآوری این که همه زمین های واگذار شده به مردم در نهضت ملی مسکن 99 ساله و رایگان است، بیان نمود: در دولت نهم و دهم برای 1.6 میلیون مسکن زمین تامین شده، اما در نهضت ملی مسکن زمین 3.2 میلیون واحد تامین می گردد و 800 هزار واحد نیز مسکن روستایی است.

هزینه 7 میلیون تومانی ساخت هر مترمربع نهضت ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با بیان این که به علت تورم امکان پیش بینی قیمت تمام شده ساخت وجود ندارد، توضیح داد: هزینه ساخت هر متر مربع 6 تا 7 میلیون با تورم امروز تمام می گردد اگر تسهیلات نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان برسد بخشی از مشکل رفع می گردد که ما این موضوع را به دولت و شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده ایم.

قاسمی گفت: اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن 20 ساله و پلکانی است و براساس 50 درصد از هزینه های عایدیی خانواده ها پیش بینی شده است.

تحویل واحد های نهضت ملی مسکن از شهریور

وزیر راه و شهرسازی از تحویل 100 هزار واحد نهضت ملی مسکن تا شهریور سال جاری اطلاع داد و با اشاره به این که اگر مردم در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نام نکنند از ارائه بسیاری از خدمات محروم می شوند، گفت: اکنون اطلاعات 72 میلیون نفر را در سامانه داریم و با وجود آنکه تکمیل نشده جامع ترین سامانه اطلاعات مردم است.

قاسمی با بیان این که برای 750 هزار واحد خانه خالی کشور به سازمان مالیاتی قبض مالیاتی داده ایم، اضافه نمود: از این رقم حدود 60 هزار مالک اعتراض نموده اند. هدف از مالیات خانه خالی، عایدی برای دولت نیست بلکه می خواهیم عرضه مسکن را زیاد کنیم و اگر مالکان خانه را خالی نگه دارند مالیات می پردازند و در صورت عدم پرداخت، جریمه می شوند.

وی با تاکید بر این که بانک های فعال در حوزه املاک در صورت عدم پرداخت مالیات جریمه خواهند شد، اظهار کرد: قیمت گذاری مسکن در بسیاری از کشور ها وقتی با بحران روبرو می شوند گرفته می گردد و این مصوبه ها در دو سال گذشته هم وجود داشت. این مصوبه سقف 25 درصد در سران تصویب شد و بسیاری از مالکان واحد های اجاره خود را تخلیه نکرد و تمدید کردند.

مشاوران املاک ساماندهی می شوند

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این که حدود 300 هزار مشاور املاک در کشور داریم، گفت: تعداد کمی از این مشاوران املاک در سامانه کد رهگیری قرار دارند، اما در اتفاق تازه تمامی بنگاه های مشاوران املاک به سامانه کد رهگیری متصل می گردد و تمامی معاملات رصد و آنالیز می گردد و تا سال آینده این اقدام اجرایی خواهد شد.

قاسمی درباره حق الزحمه مشاوران املاک اضافه نمود: نرخ تازه متناسب با قیمت های منطقه ای است که هرساله به وسیله وزارت اقتصاد و دارائی معین خواهد شد و در کاهش قیمت ها تاثیر خواهد داشت.

وی با بیان این که با طراحی بسته اجاره بها آرامش بازار مسکن در این ماه نسبت به ماه گذشته بازگشته است، اضافه نمود: در بسته تازه اجاره مسکن تمدید قرارداد ها را بسیار پیگیری خواهیم کرد و دغدغه تازه رئیس جمهور است.

وزیر راه و شهرسازی بعلاوه از هزینه آورده 10 هزار متقاضی مسکن مهر در زیرساخت ها اطلاع داد و گفت: رئیس جمهور دستور داده این مسائل رفع گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 944

به "وام نهضت ملی مسکن 700 میلیونی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام نهضت ملی مسکن 700 میلیونی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید