واردات خودرو موقتا منتفی شد؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، به گزارش خبرنگاران، با ایرادات تازه شورای نگهبان به طرح مجلس برای واردات مشروط و بدون انتقال ارز خودروهای خارجی، این طرح برای چندمین بار به کمیسیون صنایع مجلس عودت داده شد.

واردات خودرو موقتا منتفی شد؟

ساماندهی صنعت و بازار خودرو، طرحی 10ماده ای است که تدوین و تصویب آن در مجلس گذشته شروع شد اما به علت اشکالات شورای نگهبان به طرح مذکور، تصویب نهایی طرح مذکور به عمر مجلس دهم نرسید.

با شروع به کار مجلس یازدهم رفع اشکالات شورای نگهبان به طرح مذکور، باردیگر در دستور کار کمیسیون صنایع و معادن مجلس نهاده شد و با حذف ماده 5 و اصلاحات صورت گرفته در ماده 4، طرح مذکور پس از تصویب نهایی در صحن علنی مجلس برای تأیید نهایی شورای نگهبان ارسال شد.

مخالفت مجمع تشخیص مصلحت

به هنگام تصویب این طرح در صحن علنی مجلس بعضی نمایندگان از مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز پژوهش های مجلس با طرح مذکور اطلاع دادند.

علاوه برآن کارشناسان، فعالان صنفی و خودروسازان، طرح مذکور را دارای اشکالات و ابهاماتی قلمداد کردند که احتمال تصویب آن در شورای نگهبان را دور از انتظار جلوه گر می کرد.

ابهام های طرح چه بود؟

ابهام هایی نظیر واردات خودرو بدون انتقال ارز، مشروط شدن واردات به صادرات خودرو و قطعات به وسیله همه افراد حقیقی و حقوقی، موکول شدن تعیین جزئیات اجرای طرح در وزارت صنعت و مداخله دادن شورای رقابت در عرصه واردات خودرو موجب شد کارشناسان و فعالان صنفی نسبت به رانت و فساد ناشی از اجرای ناقص این طرح هشدار دهند.

در شرایطی که بعضی خبرهای غیررسمی از نظر موافق پژوهشکده شورای نگهبان به این طرح حکایت داشت، دیروز سخنگوی این شورا از بازگشت طرح ساماندهی صنعت خودرو به مجلس برای رفع اشکالات و ابهامات مذکور اطلاع داد، اشکالاتی که همزمان مدنظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان نهاده شده است.

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس، رفع کردن اشکالات و تصویب مجدد این طرح در کمیسیون و صحن علنی مجلس را نیازمند فرایند زمانی حداقل 2 تا 3ماهه قلمداد می نماید.

بازگشت ساماندهی صنعت خودرو به مجلس

دیروز سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به ابهامات مصوبه ساماندهی صنعت خودرو گفت: هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام، این مصوبه را مغایر با سیاست های فراوری ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و سیاست های اقتصاد مقاومتی ارزیابی نموده بنابراین این مصوبه به مجلس بازمی گردد.

هادی طحان نظیف اضافه کرد: طرح ساماندهی صنعت خودرو که چندبار در تردد بین مجلس و شورای نگهبان بود، دیروز در شورای نگهبان آنالیز شد. آخرین ایراد به جامانده از این طرح راجع به ماده 4 درباره واردات خودروهای برقی و هیبریدی بود که البته مجلس متن را به صورت کامل تغییر داده بود.

ابهام در واردات بدون انتقال ارز

او تأکید کرد: با آنالیز این طرح در شورای نگهبان، اعضای شورا نسبت به مصوبه مذکور ابهاماتی داشتند. مثلا راجع به واردات بدون انتقال ارز ابهاماتی مطرح شد زیرا شقوق مختلفی را در بر می گرفت و از مجلس خواسته شد موضوع مقداری دقیق تر و شفاف تر گردد.

طحان نظیف گفت: بعلاوه در یکی از تبصره های این ماده تصویب سایر مقررات به وزارت صنعت واگذار شده بود که این موارد اگر دقیق تر تعیین گردد، امکان اظهارنظر بهتر نسبت به آن فراهم می گردد.

مغایرت با سیاست های کلی نظام

وی اضافه کرد: هیأت عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست های کلی نظام که در مجمع مستقر است هم در نامه ای مواردی را با اسم مغایرت با سیاست ها اعلام نموده که ما براساس مقررات موظفیم این موارد را به مجلس اعلام کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: این هیأت ماده4 را مغایر سیاست های فراوری ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و سیاست های اقتصاد مقاومتی و سیاست های نظام اداری دانسته و حتی ماده10 این مصوبه که قبلا در شورا تصویب شده را مغایر این سیاست ها دانسته است که این موارد به مجلس اعلام می گردد.

او با بیان اینکه شورای نگهبان نسبت به مصوبه مذکور همان یکی دو مورد ابهامی را داشت که اعلام نموده ایم اما هیأت عالی نظارت مغایرت های بیشتری را به ما اعلام نموده است، گفت: لذا مصوبه به مجلس برگشت داده می گردد و اگر این موارد اعم از ابهامات شورای نگهبان و مغایرت هایی که هیأت عالی نظارت مجمع به این مصوبه وارد نموده در مجلس اصلاح و تصویب شد، مجددا شورای نگهبان مصوبه را آنالیز خواهد نمود.

برگشت چند باره طرح به کمیسیون صنایع

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص سرنوشت این طرح بعد از ابهامات تازه شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: طرح ساماندهی صنعت خودرو، در دوره دهم مجلس با 10ماده تصویب و برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شده بود اما این شورا در آنالیز طرح مذکور و تصویب 9 ماده آن، ایراداتی را به ماده 4 این طرح وارد کرد و طرح مذکور را برای رفع اشکالات به مجلس عودت داد.

روح الله ایزدخواه گفت: ایرادات قبلی شورای نگهبان به ماده 4 این مصوبه بود که با اصلاحات صورت گرفته در کمیسیون صنایع و معادن و تصویب نهایی در صحن علنی مجلس مجددا برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال شد.

ماده 10 ابتدا تایید شده بود

او با بیان اینکه ماده 10 این طرح قبلا در شورای نگهبان تصویب و به تأیید نهایی رسیده بود، اضافه کرد: از آنجا که مجلس بعد از تصویب نهایی طرح مذکور را به صورت کامل برای تصویب نهایی به شورای نگهبان فرستاده است، ممکن است این شورا در آنالیز مجدد اشکالاتی را به ماده 10 این طرح وارد نموده یا اشکالات مجمع تشخیص مصلحت نظام در این زمینه را تصریح نموده است.

ایزدخواه با بیان اینکه به گفته سخنگوی شورای نگهبان بنابر گزارش هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، موادی از مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو مغایر با قانون شناخته شده است، در خصوص نقدها مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز پژوهش های مجلس به هنگام آنالیز طرح مذکور در صحن علنی مجلس گفت: بعضی نقدها و ایرادات مطرح در خصوص طرح مذکور به نقل از مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز پژوهش های مجلس مرتبط با ماده4 این طرح بود.

وی اضافه کرد: در جریان آنالیز این طرح در صحن علنی مجلس هم، اظهارات مخالف مصطفی میرسلیم، نماینده مردم تهران در مجلس هم ناظر به ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام به ماده 4 این طرح بود و مخالفتی در خصوص ماده 10 طرح مذکور به وسیله مجمع اعلام نشد.

زمان 2 تا 3 ماهه برای اصلاح

ایزدخواه در خصوص فرایند آنالیز چند باره و تصویب این طرح در مجلس و شورای نگهبان، اضافه کرد: با توجه به تعطیلی هفته آینده مجلس، احتمالا طرح مذکور هفته بعد از آن برای رفع اشکالات شورای نگهبان به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع می گردد و پس از آنالیز و رفع این اشکالات در این کمیسیون، در نوبت رسیدگی صحن علنی مجلس قرار می گیرد.

او از طی فرایند زمانی 2 تا 3 ماهه برای آنالیز مجدد این طرح در کمیسیون صنایع و صحن علنی مجلس اطلاع داد و گفت: با رفع اشکالات در کمیسیون صنایع، باید این طرح در نوبت دستور کار و آنالیز صحن علنی مجلس قرار گیرد و درصورت تصویب نهایی در صحن علنی، مجددا برای تامین نظر و تصویب نهایی شورای نگهبان ارسال می گردد.

منبع: روزنامه همشهری

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 641

به "واردات خودرو موقتا منتفی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات خودرو موقتا منتفی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید