عزاداری به روش قاجارها را آنلاین ببینید

به گزارش وبسایت دانشجویی، قدیمی ترین حسینیه ایران که از 200 سال قبل یعنی دوره فتحعلی شاه قاجار تا امروز همچنان در محرم و صفر در عزای امام حسین (ع) به برگزاری آیین قدیمی خود می پردازد، سال جاری برای نخستین بار آیین عزاداری را به صورت مجازی برگزار می نماید.

عزاداری به روش قاجارها را آنلاین ببینید

به گزارش خبرنگاران، طبق آن چه در صفحه رسمی اینستاگرام حسینیه سادات اخوی منتشر شده است، به دلیل شیوع کرونا عزاداری دهه اول محرم به صورت پخش زنده در صفحه اینستاگرام سادات اخوی از ساعت 11 صبح تا 12 پخش می گردد.

حسینیه سادات اخوی را قدیمی ترین حسینیه ایران می نامند که توسط حاج سیدابراهیم تقوی معروف به اخوی در زمان فتحعلی شاه قاجار در محله عودلاجان تهران احداث شد. امروز قدمت این حسینیه را چیزی حدود 200 سال تخمین می زنند. در این حسینیه استفاده از پارچه های قلمکار با نقش های شیر و خورشید، طاووس، انسان های بالدار و ذکر ائمه صحنه متفاوتی از آذین بندی تکایا در ماه محرم را نشان می دهد. سقف حسینیه را خیمه ای که به وسیله سه چوب علم شده، پوشانده است. آن چند تخته چادر دارد که جنس یک تخته آن از کرباس است و در فصل گرما از آن استفاده می گردد و از دیگر چادرها زمانی که هوا سرد می گردد، استفاده می نمایند. چادرهای تابستانی تکه دوزی هایی با معنا و مفهوم خاص دارند.

قدیمی ترین چادر حسینیه 80 ساله است و آن را مرحوم خیام در اصفهان دوخته است. دومین چادر را نیز مرحوم خیام در سال 1345 دوخت. سومین چادر در سال 1375 توسط استاد علوی در اصفهان آماده شد. آخرین چادر نیز در سال 1394 از جنس برزنت برای حسینیه دوخته شد.

اما نکته مهم این حسینیه آن است که با وجود گذشت دو قرن هنوز هم مراسم مذهبی به شکل سنتی خودش در حسینیه سادات اخوی برگزار می گردد و روضه خوان هایی از سه نسل به نوبت پای منبر حسینه می فرایند و روضه یا زیارت عاشورا می خوانند. یکی از مهمترین نکات حائز اهمیت در این آیین حضور چشمگیر بانوان در این مراسم بوده، به حدی که گفته می گردد بیشتر عزاداران این مراسم را زنان تشکیل می دهند، در واقع در گذشته این مراسم مختص زنان بوده است.

اما مراسم پذیرایی از عزادارن در کوچه حسینیه سادات اخوی و با نان قندی و سرو چای در استکان و نعلبکی انجام می گردد. در گذشته رسم بر این بوده تا در این مراسم از مهمانان با قهوه قجری پذیرایی نمایند.

ولی شیوع ویروس کرونا در طول چند ماه گذشته در جهان، باعث شد تا متولیان این حسینیه تاریخی، تصمیم بگیرند سال جاری به صورت پخش زنده عزاداری امام حسین (ع) را به خانه مردم ببرند، یعنی همه کارها برای برپا داشتن پرچم سیاه عزاداری در حسینیه اجرا شده است، فقط امکان دیدنِ و حضور در این آیین به وسیله اینستاگرام و سایت این حسینیه قدیمی امکان پذیر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 11

به "عزاداری به روش قاجارها را آنلاین ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عزاداری به روش قاجارها را آنلاین ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید