سمن ها و خیرین باید سامانه ای تجمیع شوند

به گزارش وبسایت دانشجویی، حسن روحانی، رئیس جمهور دوشنبه گذشته با جمعی از خیرین و فعالان سازمان های مردم نهاد (سمن ها) از جمله جامعه نیکوکاری ابرار وابسته به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیدار کرد.

سمن ها و خیرین باید سامانه ای تجمیع شوند

روحانی با اشاره به اینکه احزاب و تشکل های سیاسی نیز در راستا آگاه سازی و دموکراسی در جامعه وظایف و رسالت هایی برعهده دارند، گفت: مسائل سیاسی خود به خود با رقابت همراه است و همه فعالیت می کنند که قدرت را تصاحب کنند اما در بحث سمن ها و خیرین شرایط متفاوت است و اینگونه نیست که یکی بخواهد دیگری را از صحنه خارج کند و همه در کنار هم همکاری می کنند.

رئیس جمهور وجود هماهنگی بین سمن ها و خیرین را اقدامی لازم و ارزشمند دانست و اضافه نمود: اینکه سمن ها و خیرین در سامانه ای تجمیع شوند تا از این طریق از فعالیت یکدیگر با خبر باشند و فعالیت های یکدیگر را هماهنگ کنند، یک کار ضروری است .

نکات کلیدی صحبت های رئیس جمهور در این نشست به شرح زیر است:

· در طول دولت های یازدهم و دوازدهم تلاش ما تقویت سمن ها و بازکردن بیشتر راه و راستا برای خیرین بوده است.

· آمار و ارقام حکایت از این دارد که در این راه موفقیت هایی کسب شده است و سیاست دولت تدبیر و امید این بوده تا جایی که امکان دارد کارها در اختیار خود سمن ها و خیرین قرار داده شود.

· امروز با حمایت های اجرا شده از سوی دولت، تعداد سمن ها و تشکل های مردم نهاد از 4 هزار و 300 به 9 هزار و 800 تشکل افزایش یافته است؛ ضمن اینکه سیاست دولت این بوده که تا جایی که امکان دارد، کار و اداره امور را به خود این تشکل ها واگذار کنیم.

· کار دولت بر مبنای مقررات، حقوق و ساعت کاری است و زمان و شرایط خاص خود را دارد، اما کار در تشکل های مردم نهاد و خیریه عمدتاً داوطلبانه و بر مبنای نشاط و همدلی جریان دارد.

· مردم ایران که در حوادثی همچون سیل و زلزله حضور و مشارکت فعال خود را در یاری و یاری یکدیگر نشان داده اند، امروز هم با یاری های مؤمنانه در راستا مقابله با آسیب های ناشی از کرونا قدم بر می دارند.

· کار خیر و دسته جمعی، اقدام بسیار ارزشمندی است که در روزهای سختی و حتی رفاه و آسایش ضرورت دارد و وقتی یاری و یاری وجود داشته باشد، تحمل شرایط سخت زندگی به مقدار زیادی آسان می شود.

·حضور تشکل های مردم نهاد و یاری و یاری مردم و آسیب دیدگان ضروری است. جامعه نیازهای گوناگونی دارد و تشکل های مردم نهاد در حوزه های مختلف می توانند در راستا رفع نیازمندی های مردم مؤثر باشند، همچنان که اهدای عضو کار بسیار ارزشمندی است و به نوعی حیات بخشیدن به انسان است و در این زمینه فعالیت تشکل های مربوطه بسیار ارزشمند است و همچنان باید جامعه را به یاری و یاری همدیگر دعوت و تشویق کنیم.

· اقدامات زیربنایی بر عهده دولت است و با این کارها زمینه و بستر برای فعالیت تشکل های مردم نهاد فراهم می شود تا در حوزه های مختلفی از جمله آموزش، بهداشت ، محیط زیست و مدرسه سازی فعالیت کنند.

· یکی از افتخارات دولت این است که زمینه را برای فعالیت تشکل ها و سمن ها فراهم کرده است و معتقدیم کار اصلی در توسعه کشور بر عهده مردم و فعالان اجتماعی غیر دولتی است.

در این نشست علی اصغر خامنوی، مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار، ضمن بیان فعالیت های ابرار حوزه های گوناگونی چون توسعه روستایی، حمایت تحصیلی و مدرسه سازی، به اقدامات مسئولیت اجتماعی فعالان اقتصادی در اتاق های بازرگانی اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی از دیرباز به فراخور نیاز، در فعالیت های اجتماعی مشارکت داشته اند به ویژه در حوادث غیرمترقبه ای چون سیل، زلزله و اخیرا هم در همه گیری ویروس کرونا، با ارائه یاری ها در کنار مردم و جامعه قرار گرفتند و هنوز هم این یاری ها ادامه دارد تا به امید خدا بتوانیم از این بحران هم به درآییم.

او اضافه نمود: از دیگر اقدامات ارزشمند و ماندگار مجلس بخش خصوصی در حوزه اجتماعی، حمایت از ایجاد شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه است که امروز بیش از 180 سمن و خیریه را در خود جای داده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 436

به "سمن ها و خیرین باید سامانه ای تجمیع شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمن ها و خیرین باید سامانه ای تجمیع شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید