زارع پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد

به گزارش وبسایت دانشجویی، وزیر ارتباطات گفت: عزم و اراده دولت سیزدهم بر این است که حوزه فضایی را به طور جدی دنبال کند تا بعضی عقب ماندگی ها به سرعت جبران گردد.

زارع پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید از پژوهشگاه فضایی، در جمع رییس، معاونان و مدیران پژوهشگاه فضایی، گفت: زمانی حوزه فضایی، حوزه ای اقتدارآفرین و مولفه قدرت بود، اما امروز این حوزه علاوه بر آن تبدیل به مولفه ای کاربردی شده است که خدمات اثربخش آن را در بخش های مختلف صنعتی و کشاورزی شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: با توجه به اهمیت صنعت فضایی در دنیا امروز و تاثیر آن بر دیگر فناوری های نوین، لازم است این صنعت بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

زارع پور ادامه داد: عزم و اراده دولت سیزدهم بر این است که حوزه فضایی را به طور جدی دنبال کند تا بعضی عقب ماندگی ها را به سرعت جبران کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت تدوین نقشه راهی جامع و کامل در حوزه فضایی گفت: باید برنامه ده ساله حوزه فضایی را بازنگری کنیم چرا که هم ماموریت ها و هم بعضی راهبرد های این حوزه دستخوش تغییر شده است.

وی اضافه کرد: شرایط تازه ایجاب می نماید که با هماهنگی و همگرایی میان بخش های مختلف صنعت فضایی با سرعت نقشه راه و برنامه تازهی برای بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت تدوین کنیم.

زارع پور در ادامه با تاکید بر اینکه پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد، گفت: مدیریت دانش حوزه فضایی در کشور باید با موضوع پژوهشگاه فضایی صورت پذیرد، اما این بدان معنا نیست که پژوهشگاه به تنهایی مسئولیت همه اقدامات در این حوزه را به عهده گیرد، بلکه همانطور که در بعضی حوزه ها ورود مستقیم دارد در بعضی از حوزه های بلندمدت باید تقسیم کار انجام گیرد و از ظرفیت جامعه دانشگاهی و نخبگانی و تحقیقاتی حداکثر استفاده گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: جهت گیری ها باید به سمت شکل گیری شبکه ای از مجموعه های توانمند در حوزه فضای باشد تا راهبرد هسته دانا، شبکه توانا محقق گردد بنابراین باید همه ظرفیت های کشور برای تسریع در فرایند پیشرفت و توسعه صنعت فضایی به کار گرفته گردد.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت سرریز فناوری های فضایی در بخش های غیرفضایی گفت: مایه خوشحالی است که بعضی محصولات تولیدی در پژوهشگاه فضایی تبدیل به فناوری های کاربری در زندگی مردم شده است. پژوهشگاه فضایی تنها متولی بخش فضا نیست بلکه با توجه به دانش و تجربه موجود در این مجموعه، سرریز دانش و فناوری فضایی به بخش های دیگر از جمله ماموریت های ما در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

زارع پور در سرانجام با تاکید بر توجه جدی به حوزه خدمات فضایی گفت: خدمات فضایی را باید به سرعت وارد زندگی مردم کنیم تا طعم شیرین خدمات فناوری های فضایی را در زندگی شان بچشند و نقش و اهمیت صنعت فضایی در زندگی مردم عمومی گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 678

به "زارع پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زارع پور: پژوهشگاه فضایی باید قطب توسعه و تثبیت فناوری فضایی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید