حضور هیات انگلیسی در تهران برای بررسی پرداخت طلب ایران از لندن

به گزارش وبسایت دانشجویی، به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، پاتریک وینتور خبرنگار نشریه گاردین از حضور هفته گذشته یک هیأت انگلیسی در تهران برای بررسی موضوع پرداخت بدهی 400 میلیون پوندی لندن به ایران خبر داد.

حضور هیات انگلیسی در تهران برای بررسی پرداخت طلب ایران از لندن

بر اساس این گزارش، وینتور با انتشار پیامی توئیتری به نقل از سفیر انگلیس در تهران نوشت: سفیر انگلیس در ایران فاش کرده که هیأتی از وزارت خارجه انگلیس هفته گذشته برای بررسی مکانیسم پرداخت بدهی 400 میلیون پوندی پذیرفته شده از سوی لندن در تهران حضور یافته است.

وی همچنین افزود: (سفیر انگلیس) می گوید، مساله همچنان تحریم های آمریکا است.

لازم به ذکر است، لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه خاطرنشان کرد که بدهی 400 میلیون پوندی این کشور به ایران یک بدهی قانونی است و لندن در صدد پرداخت آن است.

بر اساس اعلام این روزنامه، وزیر امور خارجه انگلیس در نشستی به ابتکار اندیشکده چتم هاوس در این خصوص گفت: ما می خواهیم این بدهی را پرداخت کنیم و آن را یک بدهی قانونی می دانیم. اما مسائل زیادی وجود دارند که اطمینان دارم همه شما به خوبی از آنها مطلع هستید!

وی با اشاره به اینکه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در این باره حرف زده است، ادعا کرد: بنا به دلایل مختلف، مسئله ساده ای نیست!

لازم به ذکر است که بدهی مذکور مربوط به یک قرارداد نظامی در دهه 70 میلادی میان تهران و لندن است که بر اساس آن، لندن موظف بود 1500 تانک چیفتن و 250 خودرو زرهی به ایران تحویل دهد؛ قراردادی که پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران متوقف شد.

دیوان داوری بین المللی، یک شرکت انگلیسی خدمات نظامی را به پرداخت 400 میلیون پوند به ایران ملزم کرده است. این در حالیست که دولت انگلیس مدعی است به دلیل تحریم های مالی علیه تهران، راهی برای انتقال این بدهی به ایران وجود نداشته و به همین بهانه، تا به امروز از پرداخت این بدهی به ایران امتناع ورزیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 دی 1400 بروزرسانی: 22 دی 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 759

به "حضور هیات انگلیسی در تهران برای بررسی پرداخت طلب ایران از لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور هیات انگلیسی در تهران برای بررسی پرداخت طلب ایران از لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید