جنگ قدرت در خاندان امارات، طحنون برادر بن زاید یا خالد؛ چه کسی ولیعهد می گردد؟

به گزارش وبسایت دانشجویی، براساس جدیدترین گزارش منتشرشده توسط یک مرکز مطالعاتی، محمد بن زاید، ولی عهد ابوظبی کوشش دارد با کنارزدن برادر خود زمینه جانشینی پسرش را فراهم کند.

جنگ قدرت در خاندان امارات، طحنون برادر بن زاید یا خالد؛ چه کسی ولیعهد می گردد؟

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جدیدترین پژوهش منتشرشده توسط مرکز مطالعات خلیج [فارس] در واشنگتن از کوشش محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی جهت به حاشیه راندن برادرانش و تحکیم پایه های قدرت خالد، پسر عظیمش پرده برمی دارد.

مرکز مطالعات خلیج [فارس] در واشنگتن با انتشار مقاله ای از کریستین اسمیت، پژوهشگر ارشد این مرکز نوشت: محمد بن زاید در کوشش است با انتصاب پسرش خالد در سمت های مهم شیخ نشین ابوظبی، موجب تقویت و افزایش قدرت وی در این امارت گردد و او را به عنوان گزینه اول جانشینی خود معرفی کند.

این مرکز اظهار داشت: سازماندهی مجدد مؤسسات و نهادهای حکومتی امیرنشین ابوظبی طی چند ماه گذشته، قدرت گیری بیش از پیش و مستمر خالد بن محمد بن زاید، پسر ارشد حاکم فعلی کشور امارات در مناصب حکومتی را مورد تأکید قرار داده است.

به نوشته وبگاه اماراتی امارات لیکس، خالد بن محمد بن زاید ماه اکتبر سال 2019 به عنوان یکی از اعضای شورای اجرایی ابوظبی به این شورا ملحق شد که قدرتمندترین نهاد حکومتی ابوظبی در کشور امارات محسوب می گردد.

در ادامه، در ماه سپتامبر سال 2020، خالد به هیئت مدیره شورای عالی امور مالی و مالی پیوست، هیئت جدید التأسیسی که وظیفه آن نظارت بر اقتصاد امیرنشین ابوظبی از جمله بخش حیاتی نفت و گاز است.

در ماه مارس گذشته، وی به شورای تازه تأسیس شرکت ملی نفت ابوظبی در این امیرنشین ملحق شد که شرکتی حکومتی و منبع اصلی ثروت این امارت محسوب می گردد.

علاوه بر این، خالد ریاست دفاتر اجرایی، دو بخش سیاست و نفت امیرنشین ابوظبی را نیز به عهده دارد که به وی اجازه به دست آوردن تجربه رهبری و تأثیر گسترده بر جوانب سیاسی و مالی اداره حکومت را می دهد.

مرکز مطالعات خلیج [فارس] در واشنگتن تأکید می نماید: افزایش نفوذ و قدرت خالد بن محمد بن زاید به زیان برادران ولیعهد ابوظبی و رویکرد قبلی کشور امارات مبنی بر تقسیم قدرت و تصمیم گیری توافقی صورت می گیرد.

جانشینی سِمت ولیعهد

با رو به وخامت گذاشتن شرایط جسمانی و سلامتی شیخ خلیفه بن زاید، حاکم امارات، هر لحظه انتظار می رود محمد بن زاید به عنوان رئیس امارات اعلام گردد.

اینجاست که نزاع بر سر جانشینی محمد بن زاید در خواهد گرفت و این که چه کسی مناسب تصدی این سِمت خواهد بود؛ طحنون برادر محمد بن زاید یا خالد پسر ارشدش.

درباره این دو شخصیت حرف بسیار است، طحنون نفر دوم در امارات، رئیس دستگاه اطلاعاتی این کشور، رئیس کمیته امور راهبردی ابوظبی، رئیس شرکت و مؤسسات تجاری مانند شرکت القابضه مهمترین شرکت تجاری کشور وغیره است.

اما خالد بن محمد بن زاید، وی علاوه بر اینکه ریاست دستگاه امنیت حکومت و معاونت شورای امنیت ملی، معاونت رئیس دفتر اجرایی ابوظبی را نیز به عهده دارد و محمد بن زاید از سال ها قبل کوشش می نماید زمینه جانشینی وی را فراهم کند.

هم اکنون، در محافل تصمیم گیری امارات صحبت از کوشش محمد بن زاید جهت انتصاب پسرش به عنوان مشاور امنیت ملی امارات به جای طحنون است که از دید برادرش کودتا علیه وی محسوب می گردد،

این درحالی است که اطلاعاتی وجود دارد که از کوشش های مداوم محمد بن زاید و نزدیکانش جهت تضعیف موقعیت طحنون حکایت دارد که خطری جدی برای وی به شمار می آید.

رقابت مالی و مالی

علاوه بر نزاع برای دستیابی به قدرت، رقابت شدیدی بین طحنون بن زاید و خالد بن محمد بن زاید بر سر کسب امتیازات مالی جریان دارد، در این خصوص، وبگاه اینتلیجنس اون لاین نوشت: رقابت و نزاع در خاندان حاکم ابوظبی به عظیم ترین شرکت های تسلیحات دفاعی امارات (ایدج) ضربه زده و باعث تجدید نظر در ساختار و تغییر ریاست آن شده است.

به نوشته این وبگاه، جنگ قدرت داخل خاندان بن زاید باعث توقف شماری از مهمترین طرح های ایدج و تغییر در کادرهای آن شده است؛ به نحوی که خالد بن زاید و طحنون برای نظارت بر اجرای مهمترین و سری ترین طرح های امارات در زمینه اینترنت، اطلاعات و ارتباطات با یکدیگر رقابت می نمایند.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: nbdfars.ir شناسه مطلب: 488

به "جنگ قدرت در خاندان امارات، طحنون برادر بن زاید یا خالد؛ چه کسی ولیعهد می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ قدرت در خاندان امارات، طحنون برادر بن زاید یا خالد؛ چه کسی ولیعهد می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید